توسعه دهندگان

کمیسیون طرح صیانت از فضای مجازی به وعده قالیباف به مردم عمل می کند؟

کمیسیون طرح صیانت از فضای مجازی به وعده قالیباف به مردم عمل می کند؟

به تازگی بعد از برگزاری انتخابات هیات رییسه کمیسیون مشترک بررسی کننده طرح معروف به صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و اظهارات برخی نمایندگان، این سوال در ذهن افکار عمومی قوت گرفت که وعده علنی بودن جلسات کمیسیون محقق می شود و یا خیر؟


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، طرح “حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی” معروف به طرح صیانت که چندین ماه است به کلی افکار عمومی را به خود معطوف ساخته و حواشی زیادی هم به همراه داشته چون که طرح اولیه وقتی منتشر گردید این تلقی در افکار عمومی شکل گرفت که با تصویب و اجرای آن دسترسی کاربران به اپلیکیشن ها و سایت های بین المللی مسدود و یا محدود می شود؛ از سویی هر بار رسانه ها و کارشناسان خواستند به بررسی آن بپردازند نمایندگان گفتند که محتوای طرح تغییر کرده است. در زمان موافقت نمایندگان با هشتاد و پنجی شدن طرح و ادامه نگرانی ها و انتقادات افکار عمومی، کارشناسان و رسانه ها، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۸ مرداد ماه ۱۴۰۰ در حساب توئیتری خود نوشت که «طرح در کمیسیونی از منتخبین کمیسیون ها به صورت علنی و شفاف بررسی خواهد شد.»
پس از آن مدافعان و طراحان طرح مستمرا تاکید داشتند که جای هیچ نگرانی وجود ندارد و بررسی طرح در کمیسیون ویژه به صورت علنی و شفاف انجام خواهد شد؛ برای مثال غلامرضا منتظری عضو هیات رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس و عضو کمیسیون مشترک طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی پیش تر گفته بود که درحال رایزنی هستیم که موضوعات مطروحه در کمیسیون مشترک از راه رسانه ملی منعکس شود.
اما حالا با تشکیل اولین نشست کمیسیون مشترک به صورت غیرعلنی این گمانه زنی ها عنوان شد که شاید وعده های علنی بودن جلسات کمیسیون مشترک در حد همان وعده باقی بماند و مذاکرات کمیسیون به صورت غیرعلنی دنبال شود، خبرگزاری ایسنا هم در جهت تنویر افکار عمومی این مهم را با چندی از اعضای هیات رییسه کمیسیون مشترک طرح صیانت در بین گذاشت تا مشخص شود اخبار بررسی طرح صیانت از پشت درهای بسته منتشر خواهد شد یا در شرایطی کاملا شفاف و به صورت علنی.
مهرداد ویس کرمی دبیر کمیسیون مشترک طرح صیانت در همین خصوص به ایسنا اظهار داشت: با عنایت به حساسیت هایی که در این عرصه در جامعه وجود دارد اعضای کمیسیون همچنان بر شفافیت مذاکرات کمیسیون تاکید دارند، بر همین مبنا این احتمال وجود دارد که گزارش مستمری از مذاکرات جلسه از جانب سخنگوی کمیسیون و در غیاب وی توسط رئیس یا نایب رئیس اول کمیسیون به سمع و نظر مردم برسد؛ البته این مباحث هنوز به تصویب اعضای کمیسیون نرسیده است.
وی همینطور بیان نمود: این پیشنهاد مطرح است که مذاکرات کمیسیون از راه درگاه اینترنتی مجلس شورای اسلامی پخش شود؛ اینها احتمالاتی است که باید به تصویب اعضای کمیسیون برسد و فعلاً موضوعی به صورت قطعی مشخص نیست؛ باآنکه ثبت و ضبط مذاکرات و بررسی ها موضوعی است که همه اعضا بر آن تاکید دارند.
حسن نوروزی نایب رئیس کمیسیون ویژه این طرح هم بیان نمود: از نظر ما هم تاکید بر این است که مذاکرات جلسات به صورت علنی پخش شود، تصمیم بر این بود جلسات در محل کمیسیون تلفیق تشکیل گردد تا احیانا صوت مذاکرات ثبت، ضبط و منتشر شود، البته این مباحثی است که باید به صورت قطعی مشخص شود.
سید علی یزدی خواه نایب رئیس کمیسیون مشترک اظهار داشت: مباحث هنوز در مورد طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی قطعی نیست، مقرر است روز یکشنبه هفته آینده در کمیسیون مشترک در خدمت آقای قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی باشیم و در این نشست درباره مباحث مختلف کمیسیون رایزنی نماییم.
وی همینطور تصریح کرد: بحث های مختلفی مطرح بوده که فعلاً قطعی نیست؛ هنوز موضوعی درباره زنده پخش شدن جلسات تصویب نشده است، امکان دارد اظهار نظرهای غیرکارشناسی هم در این خصوص صورت گیرد که بیشتر سبب تشویش اذهان می شود، ولی به هر شکل قرار بر این است خبرگزاری خانه ملت مذاکرات جلسات را به صورتی اینترنتی و مستقیم پخش کند یا این که ثبت و ضبظ کند بعدا منتشر کند، همینطور از ظرفیت صدا و سیما هم استفاده نماییم.
یزدی خواه افزود: تمام این مباحث فعلاً قطعی نیست، آقای قالیباف هم پیشنهاداتی دارند که روز یکشنبه آنها را بررسی خواهیم کرد؛ بطور قطع بگونه ای عمل خواهد شد نه باعث تشویش افکار عمومی شود و نه قول های داده شده زیر سوال برود.
بر این اساس باید منتظر مشروح مذاکرات و تصمیم گیری های جلسه روز یکشنبه کمیسیون مشترک طرح طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی باشیم و ببینیم آیا وعده رئیس مجلس و مدافعین طرح مذکور در خصوص علنی بودن مذاکرات کمیسیون جزو مصوبات جلسه آن روز کمیسیون خواهد بود و یا مجلس یازدهم که همواره مدعی پشتیبانی از شفافیت بوده افکار عمومی را در بی اطلاعی از تصمیماتشان قرار می دهند.
خبرگزاری دانشجویان ایران از هر یک از اعضای کمیسیون مشترک طرح صیانت برای حضور در ایسنا و ابهام زدایی از این طرح دعوت می کند.
منبع:

1400/07/25
07:43:57
5.0 / 5
1203
تگهای خبر: اینترنت , حقوق , خدمات , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد