وزیر ارتباطات تاكید كرد

نگران طرح  پشتیبانی از کاربران فضای مجازی نیستم

نگران طرح  پشتیبانی از کاربران فضای مجازی نیستم

به گزارش توسعه دهندگان وزیر ارتباطات با بیان اینکه نسبت به طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» احساس نگرانی نمی کنم، اظهار داشت: هیچ کسی در کشور قائل به این نیست که فضای مجازی باید رها باشد چون همه زندگی مردم به این فضا گره خورده است و پیگیری حقوق مردم در این فضا در وضعیت فعلی بصورت کامل امکان پذیر نیست. ولی نظام مند کردن این فضا نباید منجربه ایجاد مشکل برای کسب وکارها و مایه نگرانی عموم مردم شود.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور، امروز در دیدار با فعالان بخش خصوصی عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات، با اعلان اینکه ابزار حل بیشتر مشکلات کشور و آنچه بعنوان چالش وجود دارد، فناوری اطلاعات است، اظهار داشت: به اعتقاد کارشناسان، همه مشکلات اقتصادی، فرهنگی و حتی حل معضل اشتغال را با راهکارهای فناوری پایه و عمدتاً فناوری اطلاعات پایه می توان حل کرد.
وی افزود: بدین سبب اگر ما - بعنوان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات- و همه کسانی که در زمینه فناوری اطلاعات فعال می باشند دست به دست هم دهیم، می توانیم مشکلات کشور را با هزینه خیلی کم و سرعت بالا حل نماییم که در این رابطه نقش بخش خصوصی بسیار کلیدی است. بخش خصوصی می تواند پیشران این حوزه باشد و تمام ظرفیت های خودرا پای کار بیاورد تا به اهدافمان در حل مشکلات کشور بوسیله فناوری اطلاعات دست پیدا نماییم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بار دیگر با تاکید بر این که محوری ترین برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در چهار سال پیش رو، تکمیل شبکه ملی اطلاعات است، اظهار داشت: شبکه ملی اطلاعات می تواند بخش خصوصی کشور در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات را به حرکت در آورد. در زنجیره ارزش شبکه ملی اطلاعات جا برای تمام کسانی که در بخش خصوصی فعالیت می نمایند وجود دارد که فعالیتشان را چندبرابر کنند و بتوانند در دایره رفع نیازهای شبکه ملی اطلاعات کار کنند.
هیچ کس با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به دنبال قطع اینترنت نیست
زارع پور با انتقاد از فضاسازی ها نسبت به شبکه ملی اطلاعات، اظهار داشت: متأسفانه همچنان برخی در کشور، شبکه ملی اطلاعات را به مفهوم قطع دسترسی با شبکه جهانی اینترنت می دانند. باید به اطلاع عموم مردم رساند که هیچ کسی با راه اندازی و تکمیل شبکه ملی اطلاعات به دنبال قطع شبکه جهانی اینترنت نیست. به اعتقاد من هم اکنون حفظ استقلال کشور در فضای مجازی یک اصل است. البته استقلال در فضای مجازی به مفهوم قطع ارتباط با جهان نیست. استقلال به مفهوم این است که ارتباط مقتدرانه و با دست برتر با جهان داشته باشیم.
وی با اشاره به حذف برخی برنامک های ایرانی از گوگل پلی اظهار داشت: در همین ماجرای اخیر، اگر ما ابزار یا زیرساخت های انتشار و توزیع اپلیکیشن های خودمان را نداشتیم الان با مشکلات جدی روبرو می شدیم و هزاران کسب وکار با مشکل روبرو می شدند؛ درحالی که الان ما ابزار مناسب را در اختیار داریم و با دست پر می توانیم مذاکره نماییم و معطل دیگران نیستیم تا برای ما تعیین تکلیف کنند و این مایه خوشی است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: این در حالیست که برخی اپلیکیشن ها و پلت فرم ها در خیلی از کشورها خصوصاً کشورهای اروپایی، فضای مجازی را به تسخیر خود درآورده اند و به صورتی حکمرانی آنها در این فضا با مشکل روبه رو شده است؛ درحالی که ما در کشورمان و به پشتوانه جوانان نخبه دراین زمینه ها احساس نگرانی نداریم و این هم نتیجه تدابیری است که درگذشته اندیشیده شده و جای تقدیر و تشکر دارد. پیگیری استیفای حقوق این کسب وکارها در مجامع بین المللی در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.
پیگیری حقوق مردم در فضای مجازی در وضعیت فعلی امکان پذیر نیست
زارع پور با اشاره به دغدغه فعالان بخش خصوصی نسبت به طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی»، اظهار داشت: هیچ کسی در کشور قائل به این نیست که فضای مجازی باید رها باشد چون همه زندگی مردم به این فضا گره خورده است و پیگیری حقوق مردم در این فضا در وضعیت فعلی بصورت کامل امکان پذیر نیست. ولی نظام مند کردن این فضا نباید منجربه ایجاد مشکل برای کسب وکارها و مایه نگرانی عموم مردم شود.
وی افزود: بدین سبب من نسبت به این طرح احساس نگرانی نمی کنم چونکه معتقدم با تعامل خوب میان مجلس، دولت و همه فعالان این حوزه، می توان ضمن نظام مند کردن فضای مجازی کشور، دغدغه های فعالین این بخش را هم مرتفع کرد و درنهایت این طرح منجر به بالندگی بیشتر فضای مجازی کشور شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه اگر در تصمیم گیری ها، بخش خصوصی حضور داشته باشد بطور قطع ریل گذاری های غلط هم اصلاح می شود، اظهار داشت: مشکل ما مدیران این است که گاهی اوقات در پشت درهای بسته بدون آنکه خودمان را جای مصرف کننده یا تولیدکننده قرار دهیم، تصمیم می گیریم، بعد هم گلایه داریم که چرا طرح های مصوب ما اجرائی نمی گردد. ما در دوره ی جدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نقش بخش خصوصی را در تصمیم گیری ها پررنگ خواهیم کرد و اهتمام مان بر این خواهد بود که از نظرات بخش خصوصی استفاده نمائیم.
زارع پور با اعلان اینکه چون در نهایت مجری سیاستگذاری های تدوین شده توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بخش خصوصی و فعالان این حوزه خواهند بود، اظهار نمود: بار دیگر تاکید می کنم که ما در کنار بخش خصوصی هستیم و اهتمام مان بر این است که تمام تصمیماتمان برای شما مزیت بوجود آورد. تمام تلاشمان را می نماییم که ریل گذاری ها به سمتی باشد که حداکثر استفاده را از ظرفیت های فناوری برای کشور بکنیم تا مشکلات کشور را حل نماییم.
منبع:

1400/06/22
10:45:31
5.0 / 5
981
تگهای خبر: اینترنت , برنامه , حقوق , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد