تبدیل سیمكارت تازه ترین كلاهبرداری از مشتركان

تبدیل سیمكارت تازه ترین كلاهبرداری از مشتركان

توسعه دهندگان: روش های کلاهبرداری بااینکه روزبه روز درحال تغییر است، اما برخی از روش ها برای کسانی که قصد سوءاستفاده از ناآگاهی افراد را دارند، هیچگاه کهنه نمی گردد و همیشه با تغییرات جزئی، کلاهبردارانی پیدا می شوند که بخواهند از عدم اطلاع مردم بهره بگیرند.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، یکی از روش هایی که در سالهای قبل همیشه مورد توجه کلاهبرداران بوده، تماس با افراد به اسم اپراتورهاست. در این روش ممکنست سوءاستفاده گران بصورت اتفاقی شماره افراد را گرفته و با وعده های سیمکارت رایگان، تعویض سیمکارت های اعتباری با دائمی، برخورداری از اینترنت و تماس رایگان، تبدیل سیمکارت های 4G به 5G که باتوجه به راه اندازی سایت های 5G در کشور می تواند از تازه ترین موارد سوءاستفاده باشد و مواردی از این دست، کاربران را فریب دهند.
با توجه به این که در سالهای قبل بارها با نشت اطلاعاتی از طرف اپراتورها، ثبت احوال، تلگرام و موارد این چنینی روبه رو بودیم، بعید نیست که کلاهبرداران با فرد تماس گرفته و حتی نام و اطلاعات شخصی فرد همچون کد ملی را بدانند و با بهره گیری از مهندسی اجتماعی، اهتمام کنند که اعتماد فرد را جلب کرده و درجهت اهداف خود مورد سوءاستفاده قرار دهند.
مهندسی اجتماعی یا social engineering، سوءاستفاده زیرکانه از تمایل طبیعی انسان به اعتماد کردن است که به کمک مجموعه ای از تکنیک ها، فرد را به فاش کردن اطلاعات یا انجام کارهایی خاص متقاعد می کند. خیلی از حملات مهندسی اجتماعی نیازی به اطلاعات فنی تخصصی ندارند و لازم نیست که یک متخصص کامپیوتر و یک هکر حرفه ای به شما حمله کند، بلکه هر یک از افراد جامعه می تواند نقش یک مهاجم را ایفا کند، بدین سبب باید همیشه نسبت به محیط اطراف آگاه بود.
ممکنست با شخص تماس بگیرند، اعلام کنند که سیمکارت اعتباری آنها قابلیت تبدیل به سیمکارت دائمی و برخورداری از تماس و اینترنت رایگان چندماه را دارد، در نمونه های دیگری از این دست ممکنست تماس بگیرند و اعلام کنند که فرد برنده سیمکارت رایگان شده، در نهایت آدرس فرد را گرفته تا هدایای مورد نظر را برای او ارسال نمایند.
درصورتی که فرد فریب این تماس ها را بخورد، ممکنست آدرس خودرا ارائه کند، شخص کلاهبردار به آدرس مراجعه نموده، با وعده تبدیل سیمکارت و یا بسته های اینترنت و تماس با هزینه های کمتر، مبلغی را دریافت می کند و دیگر خبری از شماره تلفنی که تماس گرفته و چنین وعده ای را داده نخواهد بود، البته چنین مواردی ممکنست به اتفاقات خطرناک تری هم منجر شود که ضرر مالی بخش کم اهمیت تر آن باشد..
فیشینگ هم از مواردی است که می تواند کاربران ناآگاه را هدف قرار دهد. بدین صورت که ممکنست لینکی برای کاربران ارسال نمایند و از او بخواهند بوسیله درگاه پرداختی، مبلغ مورد نظر را واریز نماید تا خدمات ارائه سیمکارت و مانند آن برایش صورت گیرد، در صورتیکه این لینک ها درواقع آدرس های شبیه سازی شده هستند و می توانند به این روش اطلاعات پرداختی کاربران را به دست آورده و حساب کاربر را خالی کند.
کاربران باید توجه داشته باشند که اپراتورها درصورتی که طرح هایی همچون ارائه سیمکارت داشته باشند، این اطلاعات در وب سایتشان موجود است. بدین سبب کاربران درصورت مواجهه با تماس هایی از قبیل اینترنت رایگان، تبدیل سیمکارت و مواردی از این قبیل، تنها کافی است به سایت اپراتورها مراجعه نموده و از واقعی بودن یا نبودن آن آگاه شوند و گرفتار کلاهبرداری نشوند.
منبع:

1400/03/17
13:25:56
5.0 / 5
1636
تگهای خبر: اینترنت , تخصص , تلگرام , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد