توسعه دهندگان

پرتاب موفقیت آمیز نسل جدید کپسول های زیستی با پرتابگر سلمان

پرتاب موفقیت آمیز نسل جدید کپسول های زیستی با پرتابگر سلمان

توسعه دهندگان: کپسول زیستی که با انعقاد قراردادی میان سازمان فضایی ایران با پژوهشگاه هوافضا طراحی و ساخته شد، بامداد امروز از پایگاه فضایی سمنان پرتاب شد.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، تازه ترین کپسول زیستی ایران با پرتابگر بومی«سلمان» با موفقیت پرتاب شد
حسین دلیریان، سخنگوی سازمان فضایی ایران در این زمینه اظهار داشت: با پرتاب موفق این کپسول ۵۰۰ کیلویی توسعه فناوری های مختلف طرح اعزام به فضا شامل پرتاب، بازیابی، سامانه های کنترل سرعت و سپر ضربه گیر، آیرودینامیک کپسول و چتر، سامانه های مربوط شرایط زیستی و... آزمایش شد.
کپسول زیستی ایرانی به عنوان تازه ترین نسل از کپسول های زیستی ایران که بامداد امروز پرتاب شد، طی انعقاد قراردادی در پژوهشگاه هوافضا طراحی و ساخته شد و بامداد امروز چهارشنبه ۱۵ آذر از پایگاه فضایی سمنان پرتاب شد.
این کپسول زیستی قادر به حمل انسان نیست، اما دارای قابلیت های بسیار پیشرفته تری است و طبق اعلام سازمان فضایی این کپسول خاصیت های پیشرفته تر و بهتری به نسبت کپسول های قبلی دارد.
پرتاب زیر مداری این کپسول زیستی با وزن ۵۰۰ کیلوگرم با موفقیت انجام شد و به ارتفاع ۱۳۰ کیلومتری زمین پرتاب شد.
از زمان پرتاب این کپسول تا لحظه فرود ۱۵ دقیقه زمان برده است.
در ۸ سال قبل کلا ۶ پرتاب صورت گرفت، ولی در دوسال اول دولت رئیسی با پرتاب کپسول جدید، نهمین پرتاب انجام شده است.
در بخش اهداف کلان سیاست ها و برنامه های کلان بخش فضایی کشور (بازه زمانی ۱۴۰۱ تا ۱۴۱۰) موارد ذیل تاکید شده است:
* بومی سازی و تثبیت فناوری های فضایی مورد نیاز برای طراحی، ساحت، پرتاب و بهره برداری عملیاتی ماهواره سنجش از دور اپتیکی با وضوح تصویر بهتر از ۵ متر چندطیفی و ۲.۵ متری تک طیفی در کلاس و استانداردهای جهانی.
* بومی سازی و تثبیت فناوری های فضایی مورد نیاز برای طراحی، ساخت، پرتاب و بهره برداری عملیاتی ماهواره سنجش از دور راداری با وضوح تصویر بهتر از ۱۰ متر در کلاس و استانداردهای جهانی.
* حضور عملیاتی در مدار زمین آهنگ و بومی سازی فناوری های مورد نیاز برای طراحی، ساخت، پرتاب و بهره برداری ماهواره مخابراتی در این مدار با هدف پوشش نیازهای ارتباطی کشور.
* بومی سازی فناوری های کلیدی و صنعتی سازی منظومه های ماهواره ای مدار پایین و سامانه کمک ناوبری محلی فضا پایه.
* توسعه علوم، اکتشافات و زیست فضایی برمبنای طراحی، ساخت و پرتاب محموله های اکتشافی و حامل موجود زنده برای اشراف و تسلط بر قلمرو فضا و تکمیل زنجیره علوم، فناوری ها و خدمات فضایی.
* توسعه، تثبیت توانمندی، ارتقای قابلیت اطمینان و مزیت سازی در پرتاب محموله های مورد نیاز به مدارات مختلف عملیاتی.
* توسعه و تکمیل زیر ساخت های توسعه فناوری، تجمیع، آزمون، پرتاب و بهره برداری از ماهواره های تحقیقاتی و عملیاتی مورد نیاز بمنظور کاهش ریسک های ماموریت ها و ارتقای نرخ موفقیت در انجام ماموریت ها بوسیله سرمایه گذاری دولتی.
دکتر حسن سالاریه، رییس سازمان فضایی ایران در گفت و گو با ایسنا، درباب برنامه های سازمان فضایی ایران در عرصه اعزام انسان به فضا، توضیح داد: ما دراین زمینه برنامه مفصلی با عنوان "زیست فضا" داریم. از این برنامه در گذشته با عنوان «اعزام انسان به فضا» یاد می شد و الان این برنامه را توسعه دادیم.
وی با تأکید بر این که در این برنامه تنها تمرکز ما بر روی زیست انسان نیست، اشاره کرد: دراین زمینه تنها تکیه ما بر اعزام فضانورد نیست، بلکه در این طرح موضوع زیست فضا بطور مبسوط در یکی از پژوهشگاه ها در حال انجام می باشد و این طرح جزو برنامه های جدی سازمان فضایی بشمار می رود.
سالاریه اظهار داشت: در این طرح خیلی از کاربری های دیگر همچون ساخت لابراتوار های زیر مداری را دراین زمینه داریم.


1402/09/15
14:06:44
5.0 / 5
275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد