توسعه دهندگان

نشست سالانه مجمع حکمرانی اینترنت ۲۰۲۳ برگزار شد

نشست سالانه مجمع حکمرانی اینترنت ۲۰۲۳ برگزار شد

به گزارش توسعه دهندگان، نشست تجربه نگاری هجدهمین نشست سالانه مجمع حکمرانی اینترنت (IGF۲۰۲۳) امروز بامداد توسط لابراتوار داده و حکمرانی در سالن کنفرانس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از مهر، این نشست با حضور محمد خوانساری معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات، حسین میرزاپور مشاور امور راهبردی و بین الملل وزیر ارتباطات، ابوالفضل عمویی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و مجتبی رضاخواه نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی IPU و همینطور با حضور هیأت ایرانی شرکت کننده در اجلاس IGF ژاپن برگزار شد و مطالب مختلفی در مورد اینترنت و حکمرانی اینترنت و هوش مصنوعی بررسی گردید که همچون مهم ترین آنها میتوان به اهمیت راهبردی هوش مصنوعی در نظم نوین جهانی، جنگ سیلیکونی آینده و لزوم اجماع سازی سیاستی در سطح ملی و منطقه ای اشاره نمود.
حسین میرزاپور، مشاور امور راهبردی و بین الملل وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این جلسه اظهار داشت: اگر اینترنت را به مثابه فناوری یا مجموعه ای از فناوری ها لحاظ نماییم، می تواند برای حکمرانی و تنظیم گری فناوری های حساس بخصوص هوش مصنوعی که مبحث روز دنیا است، آموزنده باشد. اساسا این مورد یکی از دغدغه های افرادی است که در این جلسه حضور دارند و حتی این بحث در یکی از پنل های مجمع حکمرانی اینترنت هم صحبت شد و یک نفر پیشنهادی داد که همچنین که برای کنترل مهار موشک های هسته ای آژانس بین المللی اتمی وجود دارد، برای هوش مصنوعی هم اگر چنین کاری امروز شروع نشود، دیر خواهد شد.
وی در ادامه ضمن اشاره به این که حکمرانی اینترنت تاریخچه ای آموزنده برای دیگر فناوری ها دارد، اضافه کرد: اینترنت پروژه ای بود که از کشور آمریکا آغاز شد اما تا این لحظه با همه اهمیتی که اینترنت در زندگی بشر پیدا کرده و فراگیری اش، دولت ها نتوانستند در حکمرانی اینترنت نقش داشته باشند.
محمد خوانساری، رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در این جلسه ضمن اشاره به این که در این جلسه تجربه نگاری هجدهمین نشست سالانه مجمع حکمرانی اینترنت (IGF۲۰۲۳) صورت می گیرد و گفتمان ها بررسی می شود اظهار داشت: نشست IGF بهترین فرصت برای دیدار مسؤلان با افراد مختلف بود و ضروری است حضورهای مجازی و آنلاین برای این برنامه ها و همینطور حضور شرکتهای خصوصی بیشتر شود.
وی ضمن اشاره به این که در اجلاس IGF دیدارهایی با وزیر و معاون وزیر ژاپن انجام شد اظهار داشت: هم اکنون ژاپنی ها نقطه تقاطع و هم پوشانی هوش مصنوعی و حوزه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی را مورد بررسی قرار می دهند.
خوانساری اظهار داشت: موضوعات هوش مصنوعی و دفاع سایبری، حکمرانی درحال تحول، حقوق بشر و مسئولیت پذیری در جامعه و قراردادهای اجتماعی، اخلاق و هوش مصنوعی، فناوری نوظهور در جنگ، همکاری چند جانبه، هوش مصنوعی و آموزش و استفاده از فناوری در این اجلاس عنوان شد.
وی در ادامه اظهار داشت: میتوان با مشارکت جدی مسیر فناوری را تغییر داد و سیاستگذاری را به سمت رویکرد توسعه گرا عوض کرد.
به گزارش توسعه دهندگان به نقل از مهر، مجتبی رضاخواه نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی IPU در نشست تجربه نگاری هجدهمین نشست سالانه مجمع حکمرانی اینترنت (IGF2023) که امروز بامداد به همت لابراتوار داده و حکمرانی در سالن کنفرانس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، در مورد خصوصیت های هجدهمین نشست سالانه مجمع حکمرانی اینترنت (IGF2023) اظهار داشت: عموماً جلسات IPU با مبحث های سیاسی برگزار می گردد اما به علت نقش فزاینده هوش مصنوعی در اجلاس در مورد این مورد صحبت شد. اجلاس تخصصی بود و مطرح می کرد که حکمرانی اینترنت در ۳۰ سال آینده چه خواهد شد.
وی اضافه کرد: مبحث مهم در این اجلاس نقش هوش مصنوعی در توزیع انرژی بود در این اجلاس افرادی بودند که به اینترنت علاقه مند بودند و کسی در آنجا تخصص انرژی نداشت. قیمت انرژی در رشد اقتصادی همه کشورها تاثیر گذار است. در این اجلاس راجع به این مورد صحبت نشد که آیا ملاک هایی که هوش مصنوعی برای توزیع انرژی در نظر می گیرد عادلانه است یا خیر چون که امکان دارد اتفاقاتی بیافتد که نقش بین المللی ایران در دنیا گرفتار چالش شود از آنجائیکه ایران تأمین کننده انرژی است، امکان دارد با هوش مصنوعی کشور به خطر بیافتد.
رضواخواه افزود: قرار بود در این اجلاس در رابطه با حکمرانی اینترنت صحبت شود اما از شروع تا پایان اجلاس از هوش مصنوعی صحبت شد چونکه هوش مصنوعی می تواند نقش ها را تغییر دهد.

1402/09/10
12:32:27
5.0 / 5
292
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد