توسعه دهندگان
سازمان فناوری اطلاعات خبر داد؛

حذف هزینه های میلیونی استعلام توسط پنجره واحد مدیریت زمین

حذف هزینه های میلیونی استعلام توسط پنجره واحد مدیریت زمین

توسعه دهندگان: در امتداد تحقق دستاوردهای دولت هوشمند کلیه استعلامات بین دستگاهی پنجره واحد مدیریت زمین رایگان است.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، کلیه دستگاه های اجرائی کشور موظف اند، امکان تبادل الکترونیکی اطلاعات و پاسخگویی الکترونیکی به استعلام های مورد نیاز سایر دستگاه های اجرائی را حسب شرح وظایف آنان در قالب قوانین خاص و موضوعی، بصورت رایگان فراهم آورند.
انجام رایگان استعلامات در سامانه زمین، هنگامی مورد پیگیری جدی قرار گرفت که گزارش شد، تعدادی از دستگاه های کشور برای استعلامات بین دستگاهی مبادرت به گرفتن وجه از مردم می نمایند که در بعضی موارد تا حدود دو تا سه میلیون تومان هزینه را نیز شامل شده است.
این موضوع که در تناقض با بند «ث» ماده ۶۷ قانون برنامه پنج ساله ششم اقتصادی و تبصره ۴ ماده ۳ بخشنامه اجرائی احصا کلیه استعلامات و ایجاد نظام استانداردسازی تبادل اطلاعات بین دستگاهی مصوب شورای عالی فضای مجازی قرار داشت، با پیگیری های سازمان فناوری اطلاعات ایران، دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به عنوان متولیان راهبری سامانه، به این نتیجه منتج شد که دستگاهها حق ندارند برای انجام استعلامات بین دستگاهی از متقاضی پول دریافت نمایند و مردم در صورت مشاهده هر گونه تخلف دراین زمینه می توانند به شماره ۱۶۴۹ گزارش دهند و مبادرت به ثبت شکایت نمایند. در این جهت با همکاری و هماهنگی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، الزام عدم گرفتن هزینه جهت پاسخگویی به استعلامات واصله از پنجره واحد مدیریت زمین به کلیه واحدهای استانی این دو نهاد ابلاغ گردید.
گفتنی است هم اکنون ۱۳ دستگاه مهم که در حوزه استعلامات و صدور مجوزهای حوزه زمین نقش دارند، به سامانه پنجره واحد مدیریت زمین متصل هستند و ۱۹ عنوان استعلام و مجوز را بوسیله این سامانه ارائه می نمایند.
ارائه خدمات این دستگاهها در حوزه انجام استعلامات بین دستگاهی رایگان است و جهت ارائه مجوزها نیز فقط در مواردی که طبق قوانین بالادستی و مصوبات هیئت مقررات زدایی و تسهیل کسب وکار تعرفه یا هزینه ارائه خدمت تعریف شده است، مجازند برای صدور مجوز برمبنای تعرفه های مصوب مبادرت به دریافت وجه کنند.
از جمله دستگاه های اصلی متصل به سامانه زمین می توان به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان امور اراضی کشور، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، سازمان ملی زمین و مسکن، سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، شرکت مدیریت منابع آب ایران، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی، شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و شرکت توانیر اشاره نمود. همین طور تعاملات لازم برای برقراری ارتباط سایر دستگاه های اجرائی نظیر وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت کشور، سازمان اوقاف و امور خیریه و شرکت عمران شهرهای جدید نیز در جریان قرار دارد.1402/03/26
17:55:35
5.0 / 5
352
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد