توسعه دهندگان

نقش موزه ارتباطات در دیجیتالی سازی فرایندها

نقش موزه ارتباطات در دیجیتالی سازی فرایندها

اتحادیه جهانی پست، سخنرانی رئیس موزه ارتباطات کشور در مورد حفظ میراث دیجیتال در همایش صدسال موزه در ایران که به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس کمیته ملی موزه های ایران(ایکوم) برگزار شد را مورد توجه قرار داد.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، اتحادیه جهانی پست در استوری صفحه اینستاگرام خود بخش هایی از سخنرانی حسن عمیدی پیرامون میراث دیجیتال و ضرورت دیجیتالی سازی موزه های ایران را بازنشر کرد. در همایش صد سال موزه در ایران که ۲۹ آبان ۱۴۰۰ در سالن همایش کتابخانه موزه ملی ایران با همکاری ایکوم ایران، موزه ارتباطات و کمیته ملی یونسکو برگزار شد، رئیس موزه ارتباطات ضمن اشاره به ضرورت دیجیتالی سازی فضا و محتوای موزه ها گفته بود یکی از دلایلی که مردم نمی توانند ارتباط خوبی با موزه ها برقرار کنند این است که موزه داران و دست اندرکاران آن از فضای دیجیتالی سازی بسیار هراس دارند و از آن فاصله می گیرند و مساله دیگر این است که شرایط برای انتقال مفاهیم برای تمام سنین مانند بچه ها، جوانان و نوجوانان نداریم.
وی در سخنرانی خود در همایش صدسال موزه در ایران به بهره گیری از ظرفیت های نوین فناوری در حوزه موزه داری و حفظ میراث دیجیتال تاکید کرده بود. رئیس موزه ارتباطات با اشاره به اینکه فزونی حجم اطلاعات در موزه ها برای مخاطبان، نیازمند خلاصه سازی و ساده سازی است، پیشنهاد داده بود با طبقه بندی اطلاعات و انتقال آنها از راه فناوری های نو، رابطه اشیاء موزه و مخاطبان آن ارتقاء یابد.
وی با تکیه بر این که امروز دیجیتالی سازی موزه ها گامی مهم برای معرفی اشیای موزه و استقبال مخاطبان است گفته بود موزه داران باید با آگاهی از این نوع تکنولوژی ها، تکنیک های جدیدی را برای ایجاد ارتباط با آثار موزه و مخاطبین برنامه ریزی کنند.
مدیرکل دفتر ارتباطات شرکت ملی پست همینطور بر نقش موزه ارتباطات در دیجیتالی سازی فرایندها پرداخته و اذعان داشته است که موزه ارتباطات طی دو سال قبل به علت همه گیری ویروس کرونا در کشور و اهمیت خروج حداقلی مردم از خانه و تعطیلی موزه ها و اماکن تاریخی، در این دوران ابتکار عمل را در دست گرفت و با فراهم کردن مجموعه ای از شرایط، امکان بازدید غیرحضوری علاقه مندان و دوست داران فرهنگ و تاریخ کشور را فراهم آورده است.
عمیدی با تکیه بر رویکرد مثبت موزه ملی ارتباطات در کمک به تقویت و زنده نگه داشتن موزه ها بعنوان نهادی فرهنگ ساز و نقش آفرین در معرفی تاریخ و فرهنگ کشور، عنوان نمود در ایام کرونایی موزه ارتباطات با پشتیبانی کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) با عرضه اینترنت مجانی به سایر موزه ها، علاوه بر این که امکان ایجاد تورهای بازدید مجازی و انتشار آن در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی فراهم نموده، خود هم در این حوزه پیشتاز بوده است.
وی همینطور به همکاری در برگزاری تورهای مجازی ۱۳ موزه ایران در نوروز ۱۳۹۹ اشاره داشته و اظهار داشت که این اقدام الگویی شد تا سایر موزه ها در صفحات اختصاصی خود در بستر شبکه های اجتماعی، برای ایجاد تورهای مجازی اقدام نمایند.
منبع:

1400/09/14
12:25:30
5.0 / 5
1111
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار


pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد