توسعه دهندگان

جلوی رومینگ ناخواسته و هزینه هایش را بگیرید

جلوی رومینگ ناخواسته و هزینه هایش را بگیرید

به گزارش توسعه دهندگان به قول مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات، رگولاتوری رومینگ بین الملل به صورت پیش فرض برای تمام سیمکارت های دائمی و اعتباری فعال است، اما مشترکان می توانند با استفاده از کدهای دستوری (USSD) یا رفتن به نرم افزارهای اپراتور خود، رومینگ بین المللی را برای سیمکارت خود غیرفعال کنند.


به گزاش ایسنا، اگر یک اپراتور خدمات شبکه خویش را در اختیار مشترکان اپراتورهای دیگر قرار دهد، به این حالت رومینگ گفته می شود.
در این حالت وقتی مشترکان تلفن همراه از محدوده خدمات دهی شبکه اپراتور خودشان خارج می شوند به صورت خودکار امکان برقراری تماس و دریافت دیگر خدمات تلفن همراه را از راه شبکه سایر اپراتورها دریافت می کنند.
رومینگ ملی اولین بار در خردادماه ۱۳۹۳ بین اپراتورها برقرار شد و از سال ۱۳۹۷، بین هر سه اپراتور تلفن همراه و دو اپراتور روستایی به صورت فراگیر به اجرا درآمد.
در مقابل رومینگ بین الملل برای زمانی است که افراد قصد مسافرت به کشورهای خارجی را داشته باشند و بخواهند به جای استفاده از سیمکارت کشور مقصد، از سیمکارت های ایرانی استفاده کنند که در آن صورت، تعرفه های رومینگ برایش محاسبه می شود.
با عنایت به این که جهت استفاده از خدمات رومینگ، لازم است این امکان از قبل روی سیمکارت آنها فعال باشد، اپراتور با فعال سازی استفاده از خدمات رومینگ برای همه‌ی مشترکان خود، این امکان را فراهم نموده است تا بعد از خروج مشترک از کشور و عدم دسترسی به اپراتور مبدأ، استفاده از خدمات رومینگ امکان پذیر باشد.
همینطور برخلاف تصور، در رومینگ بین الملل فعال شدن سیمکارت، بدون برقراری تماس یا استفاده از اینترنت برای مشترک هزینه ای ندارد و با فعال بودن خدمات رومینگ بین الملل و عدم خروج از کشور، هم نیاز نیست مشترک هزینه بیشتری مطابق با تعرفه های رومینگ برای تماس بپردازد.
رومینگ ملی هزینه ای برای مشترکان ندارد
در این راستا، سید محمد امامی -مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری- اظهار داشت: برپایه مصوبه ۱-۱۸۳ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اپراتورها ملزم هستند در صورت داشتن شبکه، خدمات خویش را در اختیار اپراتور متقاضی قرار دهند.
بر همین اساس، هم اکنون در خیلی از روستاها، جاده ها و برخی شهرهای کشور خدمت رومینگ فعال است اما چون مشترکان خدمات موردنیاز خویش را بدون تغییر تعرفه دریافت می کنند، متوجه فعال سازی آن نمی شوند.
وی در توضیح رومینگ ملی اظهار داشت: در بحث رومینگ ملی، هنگامی که مشترک یک اپراتور از محدوده پوشش دهی شبکه اپراتور خود خارج می شود، یک اپراتور دیگر دارای پوشش، خدمات شبکه خویش را در اختیار مشترک اپراتور میهمان قرار می دهد،
در این نوع رومینگ دو اپراتور میهمان و میزبان، اپراتورهای ایرانی هستند. با این اقدام علاوه بر سرعت بخشیدن به توسعه و ارتقای کیفی خدمات تلفن همراه، می توانیم در منابع شبکه و سرمایه گذاری صرفه جویی و منابع ملی را بهتر مدیریت کرده و پوشش بیشتری ایجاد نماییم که همین مبحث رضایت مشترکان در کشور را زیاد می کند.
مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری اعلام نمود: کیفیت خدمات دریافتی در سرویس رومینگ ملی برای مشترکان میهمان مشابه کیفیت خدماتی است که مشترکان اپراتور میزبان دریافت می کنند، اما تعرفه خدمات برپایه تعرفه اپراتور میهمان محاسبه می شود و برای مشترک هزینه اضافی ندارد.
رومینگ بین الملل برای چه زمانی است؟
امامی درباره استفاده از رومینگ بین الملل، بیان نمود: رومینگ بین الملل هم برای زمانی است که مشترک از کشور خارج می شود و می خواهد در کشور مقصد از خدمات استفاده نماید. تعرفه های این رومینگ بیشتر از تعرفه خدمات اپراتورهای ایرانی است و برای تماسهای دریافتی و ارسالی محاسبه می شود، چون در این نوع رومینگ مشترک ایرانی از خدمات اپراتورهای خارجی استفاده می نماید.
وی ضمن اشاره به این که مشترکان می توانند تعرفه رومینگ بین الملل را روی سایت اپراتور خود مشاهده کنند، اظهار داشت: اپراتورهای ایران با اپراتورهای کشورهای دیگر قرارداد رومینگ منعقد کرده و اجازه داده اند مشترک از خدمات اپراتور کشور مقصد استفاده نماید.
مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری رومینگ ناخواسته در مناطق مرزی را یک مبحث مهم دانست و اظهار داشت: به علت مجاورت جمعیتی ایران با کشورهای همسایه، شاهد تداخلات فرکانسی مرزی در این نواحی هستیم؛ چون سیگنال ها رادیویی بوده و به سادگی از مرزهای جغرافیایی عبور می کند، این مورد سبب رومینگ ناخواسته می شود و در مواردی هزینه‎ های سنگینی برای مشترکان مناطق مرزی به همراه دارد.
رومینگ بین الملل به صورت پیش فرض است
امامی ضمن اشاره به این که رومینگ بین الملل به صورت پیش فرض برای تمام سیمکارت های دائمی و اعتباری فعال است، اضافه کرد: برای پیشگیری از رومینگ ناخواسته، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از اپراتورها خواسته است شبکه خویش را بگونه ای تنظیم کنند که تا جای ممکن جلوی رومینگ ناخواسته گرفته شود.
وی درباره سایر اقدامات رگولاتوری برای رفع این مشکل اظهار داشت: رگولاتوری پوشش مناطق مرزی را تقویت کرده و با بعضی از کشورهای همسایه هم تفاهمنامه هایی را به منظور رفع تداخلات فرکانسی منعقد کرده است. علاوه بر این، اپراتورها ملزم شده اند که به مشترکان خود اطلاع رسانی های لازم را انجام دهند. اپراتورها هم برای پیشگیری از رومینگ ناخواسته در مناطق مرزی، اطلاع رسانی هایی را از راه ارسال پیامک به مشترک انجام می دهند و تنظیمات شبکه خویش را بگونه ای انجام داده اند که تا جای ممکن از رومینگ ناخواسته مشترک روی شبکه اپراتورهای خارجی جلوگیری شود.
مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری ضمن اشاره به این که مشترکان می توانند با استفاده از کدهای دستوری (USSD) و یا رفتن به نرم افزارهای اپراتور (مانند همراه من، ایرانسل من و رایتل من) رومینگ بین المللی را برای سیمکارت خود غیرفعال کنند، اضافه کرد: مشترکانی که در مناطق مرزی زندگی می کنند باید به اطلاع رسانی هایی که اپراتورها انجام می دهند، توجه کرده و برای پیشگیری از هزینه های اضافی، رومینگ بین الملل را برای سیمکارت خود غیرفعال کنند.
امامی مبحث WANGIRI را متفاوت از رومینگ بین الملل دانست و اظهار داشت: اگر مشترکان روی گوشی موبایل خود تماس ازدست رفته با پیش شماره کشورهای خارجی داشتند، بهتر است با آن شماره تماسی برقرار نکنند، چون به احتمال زیاد با این کار متحمل هزینه های سنگینی می شوند.1400/09/11
14:25:35
5.0 / 5
1216
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد