توسعه دهندگان
گزارش توسعه دهندگان؛

نیمه تاریک بزرگترین فروشگاه اینترنتی دنیا

نیمه تاریک بزرگترین فروشگاه اینترنتی دنیا

کارنامه بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان، نشان میدهد که این شرکت، در طول سالهای فعالیت، طیف گسترده ای از اقدامات غیرقانونی و غیراخلاقی را در امتداد توسعه کسب وکار خود، مرتکب شده است.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از مهر؛ شرکت آمازون در بین پنج شرکت بزرگ فناوری جهان، تمرکز خویش را بر خرده فروشی کالا در بستر اینترنت معطوف کرده است. آمازون ۷۰ درصد از درآمد خویش را از این راه به دست می آورد. این در شرایطی است که میزبانی خدمات وب آمازون و رایانش ابری نیز همچون فعالیتهای اقتصادی این شرکت محسوب می شوند و ۹ درصد از سهم درآمد این شرکت را به خود مختص کرده است.
براساس آخرین آمارها درامد آمازون در سال ۲۰۲۰ به ۳۸۶ میلیارد دلار رسیده است.

وبسایت آمازون در طول مدت زمان فعالیت خود، انتقادهای زیادی را از سوی گروههای مختلف معطوف خود کرده است. چالش های اخلاقی، روال مدیریتی و شیوه های تجاری از مهم ترین محورهای این انتقادات به شمار می روند که در طول سالهای اخیر سبب رسوایی های پیاپی برای این شرکت شده است.
از مهم ترین محورهای این انتقادات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
نقطه شروع انحصار در بدو تأسیس
نخستین اقدام ضد رقابتی شرکت آمازون در حوزه تجارت دیجیتال را میتوان استفاده از حق ثبت اختراع برای ایجاد انحصار در حوزه فروشگاه های اینترنتی در سال ۱۹۹۹، دانست. به زعم خیلی از کارشناسان، این اقدام بدوی جف بزوس در جهت تلاش شرکت آمازون برای محدود ساختن توسعه تجارت الکترونیک صورت گرفته است.
صنعت چاپ و نشر؛ اولین قربانی آمازون
نمایندگان بخش انتشارات شرکت آمازون در مارس سال ۲۰۰۸، طی تماس با شرکتهای انتشاراتی که محصولات خویش را بر روی آمازون قرار داده بودند به آنها اعلام نمودند که سایت آمازون از تاریخ یاد شده فقط کتاب هایی را برای فروش قرار می دهند که امتیاز چاپ محدودشان در اختیار شرکت آمازون قرار گرفته باشند. شرکت آمازون با این اقدام، موفق شد انحصار بخش عمده ای از صنعت چاپ و نشر ایالات متحده را در اختیار گیرد. علاوه بر این، شرکت آمازون انگلیس در سال ۲۰۰۸، با استفاده از قدرت تجاری خود، مبادرت به ممانعت از فروش مستقیم کتاب با تخفیف ویژه توسط ناشران در وبسایت های خودشان کرد. استدلال مدیران آمازون در آن مقطع این بود که به منظور تأمین منافع حاصل از خرده فروشی، قیمت گذاری کتاب ها و پرداخت پول فروش محصولات ناشران در وبسایت آمازون، باید بر اساس قیمت های حراجی انتشار یافته در وبگاه مؤسسات چاپی محاسبه شود. نتیجه این اقدام در عمل به تحریم برخی مؤسسات شاخص انتشاراتی بریتانیا از جانب شرکت آمازون ختم شد.
انحصار در صنعت رسانه
شرکت آمازون در تاریخ ۱ اکتبر سال ۲۰۱۵ اعلام نمود که فروش محصولات اپل و گوگل کروم کست تی. وی بر روی پلت فرم این شرکت، ممنوع می باشد و همه محصولات موجود این دو شرکت تا تاریخ ۲۹ اکتبر از روی وبسایت حذف می شوند. شرکت آمازون در پاسخ به انتقادات مطرح شده از این اقدام، خاطرنشان کرد که محصولات دو شرکت یاد شده از اکوسیستم مولتی مدیای اختصاصی شرکت آمازون، معروف به پرایم ویدئو، پشتیبانی نمی کنند و هدف از این سیاست، پیشگیری از سردرگمی مشتریان است. با این حال، خیلی از کارشناسان معتقدند که این اقدام در جهت حذف رقبای محصولات تلویزیونی آمازون صورت گرفته است. آمازون به عمد از عرضه خدمات سرویسهای استریم خود به دو شرکت یاد شده امتناع کرده و عدم پشتیبانی پلت فرم خود از محصولات آنها را بهانه ای برای ممنوعیت فروش آنها قرار داده است.

شرکت آمازون به واسطه قدرت اقتصادی و فراگیری بیش از اندازه، توان شکستن قیمت های عرضه محصول در بنگاه های اقتصادی کوچک را دارد و همین مساله، تا به امروز سبب تعطیلی خیلی از واحدهای کوچک صنفی در شهرهای کوچک اقصی نقاط ایالات متحده شده است. از طرفی، هیچ تاجری نمی تواند موجودی انبار خویش را قبل از آمازون به صورت کامل بفروشد. این امر سبب شکل گیری تدریجی انحصار مطلق آمازون در حوزه محصول و قیمت شده است.
آمازون و فرار گسترده مالیاتی
مؤسسه «Fair Tax Mark»، از سازمان های غیرانتفاعی فعال در زمینه امور مالیاتی، طی تحقیقات گسترده به بررسی عملکرد مالیاتی آمازون در چین، آلمان، لهستان، کره جنوبی، فرانسه، ژاپن، ایرلند، سنگاپور، لوکزامبورگ، ایتالیا، اسپانیا، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و پرتغال، پرداخت. این مؤسسه سرانجام طی گزارشی در سال ۲۰۱۹، اعلام نمود که آمازون در خلال سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸، بزرگترین شرکت متخلف در زمینه فرار مالیاتی بوده است.
سیاست های ضد محیط زیستی
کارمندان دفتر آمازون در شهر سیاتل، در سپتامبر سال ۲۰۱۹، تظاهراتی را تحت عنوان «کارکنان آمازون برای عدالت اقلیمی» سازماندهی کردند و به اعتراض در مورد سیاست های زیست محیطی آمازون پرداختند. تجمع کنندگان در اعتراضات خود، خواهان آن شدند که آمازون تا سال ۲۰۳۰، تولید و انتشار گازهای گلخانه ای را به صفر برساند. قطع ارتباط آمازون با شرکتهای حوزه نفت و گاز و توقف کمک مالی به گروههای منکر تغییرات آب و هوایی از دیگر مطالبات این تجمع به حساب می آید.
در همین زمینه سال قبل فعالان تغییرات آب و هوایی در فرانسه نسبت به گسترش فعالیتهای آمازون در این کشور اعتراض کردند. آنان به نشانه اعتراض جعبه های ارسال بسته های آمازون را جلوی ساختمان وزارت اقتصاد این کشور تلنبار کردند. معترضان عنوان می کردند: آمازون علاوه بر نابودی فرصت های شغلی در فرانسه به آب و هوا نیز خسارت می زند. این شرکت تابحال چند انبار در فرانسه ساخته و تصمیم دارد سازه های بیشتری را نیز بسازد.
معترضان معتقد بودند این خرده فروشی آنلاین آمریکایی عامل اصلی تغییر کاربری زمینهای کشاورزی است، این فرآیند به میزان قابل توجهی به تغییرات آب و هوایی و از بین رفتن تنوع محیط زیست دامن می زند.

نقض قوانین ضد انحصار و حریم خصوصی در اروپا
کمیسیون اروپا در ماه ژوئن سال ۲۰۱۵، تحقیقاتی را در مورد فعالیت آمازون در قاره سبز کلید زد. مأموران تحقیق در جریان بازرسی خود، متوجه بندهایی در متن قراردادهای توزیع کتاب الکترونیک میان آمازون و ناشران شدند که به صورت بالقوه، قوانین ضد انحصار اتحادیه اروپا را با دشوار کردن رقابت سایر پلت فرم های عرضه کتاب های دیجیتال، نقض می کرد. این تحقیقات تا سال ۲۰۱۷ به طول انجامید و سرانجام در ماه می سال یاد شده آمازون ملزم به عدم استفاده از بندهای یاد شده در متن قرارداد شد.
حدود ۲ سال بعد در ماه جولای سال ۲۰۱۹ و نوامبر ۲۰۲۰ نیز، کمیسیون اروپا دو پرونده را در مورد استفاده آمازون از اطلاعات و داده های جمع آوری شده فروشندگان و کاربران در جهت رقابت ناعادلانه با رقبا و بهره برداری از آنها به نفع خود، باز کرد. این بخش از پرونده آمازون جنبه انحصارگرا و ضد رقابت دارد. این تحقیقات بخش دیگری نیز در بر داشت که بیشتر معطوف بر موضوعات حریم شخصی بود. در جولای سال ۲۰۲۱ کمیسیون ملی حفاظت از داده لوکزامبورگ، آمازون را به علت نقض مقررات حریم خصوصی اتحادیه اروپا و سوء استفاده از داده های شخصی کاربران خود به پرداخت ۸۸۶.۶ میلیون دلار محکوم نمود.
آمازون درگیر پرونده قاچاق ماریجوانا
پلیس هند طی روزهای گذشته تحت قانون مواد مخدر، مدیران ارشد واحد محلی آمازون در این کشور را به قاچاق ماری جوانا متهم کرد.
هفته قبل پلیس در ایالت مادیا پرادش ۲ مرد را همراه ۲۰ کیلوگرم ماریجوانا دستگیر کرد و متوجه شد آنها از وبسایت آمازون هند برای سفارش و قاچاق این ماده مخدر در پوشش برگ های استویا (شیرین کننده طبیعی) به ایالت های دیگر هند استفاده می نمایند.
پلیس ایالتی هند در اطلاعیه ای اعلام نمود تحت قانون مواد مخدر و روانگردان کشور مدیران اجرایی آمازون در هند به علت تفاوت میان پاسخ هایشان به سوالات پلیس و حقایق کشف شده هنگام جستجو، بعنوان متهم معرفی شده اند.
این در حالی است که مدیران اجرایی آمازون قبلاً در مورد این پرونده با پلیس گفتگو کرده بودند. پلیس تخمین می زند هزار کیلوگرم ماریجوانا به ارزش تقریبی ۱۴۸ هزار دلار در آمازون فروخته شده است.
خرده فروشی آنلاین آمریکایی در اطلاعیه ای اعلام نمود اجازه ثبت و فروش کالاهای غیرقانونی در پلتفرمش را نمی دهد و اقدامات سختگیرانه ای مقابل فروشندگان کالاهای ممنوع انجام می دهد. آمازون در مورد پرونده قاچاق ماریجوانا در اطلاعیه ای نوشت: این مشکل به ما گزارش شده و الان مشغول بررسی آن هستیم.
دستکاری نظرات و فروش کالاهای ممنوعه در هند
رسانه های هند، در ماه سپتامبر سال میلادی جاری، طی گزارش هایی اعلام نمودند که آمازون تحقیقاتی را در مورد ادعای یک افشاگر در خصوص پرداخت رشوه بوسیله ی یک یا چند نماینده این شرکت به مقامات هندی، شروع کرده است. طبق اطلاعات انتشار یافته در آن مقطع زمانی، در اوایل سال ۲۰۲۱، یک افشاگر در داخل آمازون مبادرت به افشای مسائل در ارتباط با رشوه و فساد اداری را در هند اعلام نمود.
یکی از سخنگویان آمازون در تاریخ ۲۰ سپتامبر، طی اطلاعیه ای به وبگاه TechCrunch اظهار داشت که این شرکت به هیچ وجه تحمل فساد را ندارد، اما در مورد این تحقیقات اظهار نظری نکرد. ایشان در ادامه اضافه کرد: «ما اتهامات در ارتباط با اقدامات نادرست را جدی می گیریم، آنها را به صورت کامل بررسی می نماییم و اقدامات لازم را انجام می دهیم. اما هم اکنون درباره اتهامات خاص یا وضعیت هیچ تحقیقی اظهار نظر نمی نماییم.»
لابی با دولت آمریکا در جهت قانونی سازی فروش مواد مخدر
وبگاه CNBC، حدود ۲ ماه پیش، در تاریخ ۲۱ سپتامبر، طی گزارشی ادعا نمود که مدیران شرکت آمازون درحال رایزنی و لابی با دولت فدرال آمریکا، در جهت قانونی سازی فروش و استفاده از ماریجوانا هستند. وبگاه رسمی آمازون یک روز پیش از این در تاریخ ۲۰ دسامبر، طی اطلاعیه ای اعلام نمود که کارگران و متقاضیان استخدام در این شرکت که در حین غربالگری اعتیاد به ماری جوانا از آمازون اخراج شده بودند یا موفق به استخدام نشده بودند، حالا حائز شرایط استخدام هستند.
بر اساس این گزارش، شرکت آمازون، پیش از این در ماه ژوئن، اعلام نموده بود که از قانونی شدن سرمایه گذاری مجدد و حذف جرم انگاری خرید و فروش و مصرف ماریجوانا در سطح فدرال، حمایت می کند.

آمازون همه چیز را در مورد ما می داند
رویترز در روز ۱۹ نوامبر، در گفتگویی کوتاه با ابراهیم سمیرا، نماینده مسلمان ایالت ویرجینیا در مجلس نمایندگان ایالات متحده، به مبحث چالش های فعالیت آمازون برای حریم شخصی کاربران، پرداخت. سمیرا در این مصاحبه اعلام نمود که مسائل در ارتباط با حریم خصوصی کاربران در اینترنت را مطالعه کرده و درباره نحوه تنظیم مجموعه داده های شخصی شرکتهای فناوری بحث کرده است. با این وجود، او از دانستن جزئیات کامل اطلاعاتی که شرکت آمازون درباره او جمع آوری کرده است، شگفت زده شد.
بر اساس ادعای این نماینده آمریکایی، آمازون به بیشتر از ۱۰۰۰ مخاطب از تلفن وی دسترسی دارد. همه سوابق زندگی وی بعنوان یک مسلمان را می داند. این غول حوزه تجارت الکترونیک، حتی از این مورد که وی در ۱۷ دسامبر سال قبل دقیقاً به کدام بخش از قرآن گوش داده نیز واقف است. ایشان در ادامه ادعا نمود علاوه بر این، این شرکت از هر جستجویی که وی در تلفن همراه و دیگر پلت فرم های خود انجام داده بود، نیز باخبر است. سمیرا در ادامه سخنان خود، پرسشی جالب مطرح کرد: «آیا آنها محصولات می فروشند یا از مردم عادی جاسوسی می کنند؟»
موضوع دسترسی بی قید و شرط آمازون به اطلاعات خصوصی کاربران، موضوعی است که سال ها مورد انتقاد طیف گسترده ای از افراد بوده است.
آمازون و تداوم فعالیت در آینده
بدون شک مجموعه اقدامات غیرقانونی و رسوایی های شرکت آمازون در زمینه انحصارگرایی تجاری، حفظ حریم خصوصی کاربران و مشکلات زیست محیطی، فراموش نخواهد شد. از طرفی، عملکرد این شرکت در سالهای اخیر، نشان داده است که مدیران این شرکت تمایل چندانی به تغییر این روند ندارند.
با جدی شدن مبحث مبارزه با انحصارگرایی شرکتهای فناوری در کنگره ایالات متحده، به نظر می آید که آمازون و دیگر شرکتهای بزرگ فناوری، روزهای سختی را در پیش خواهند داشت. خیلی از دولت های جهان در سالهای اخیر به لزوم مقابله با قدرت رو به رشد شرکتهای فناوری پی برده اند. از همین روی، جوامعی چون ایالات متحده آمریکا و اعضای اتحادیه اروپا، در صدد مبارزه با انحصار شرکتهای فناوری برآمده اند. آمازون نیز بعنوان بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان، از این قاعده مستثنی نیست.

1400/09/01
22:42:50
5.0 / 5
1039
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد