توسعه دهندگان

مشروح مذاکرات ششمین جلسه کمیسیون طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی

مشروح مذاکرات ششمین جلسه کمیسیون طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی

اعضای کمیسیون طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی در جلسه امروز این کمیسیون به بررسی گزارش مرکز پژوهشها در مورد کلیات طرح پرداختند.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، ششمین جلسه کمیسیون مشترک پشتیبانی از حقوق کاربران هم با قرائت گزارش مرکز تحقیقات درباب کلیات طرح آغاز و با بحث و بررسی این گزارش از طرف اعضای کمیسیون دنبال شد.
در ابتدا کارشناس حاضر از مرکز پژوهش های مجلس به تشریح وضعیت اینترنت و قوانین این حوزه در در ایالات متحده، روسیه، اتحادیه اروپا و ترکیه پرداخت، وی ضمن اشاره به قوانین و مقررات مدیریت فضای مجازی کشور ترکیه اظهار داشت که درباب برخورد با پلت فرم های خاطی در این کشور ضمانت اجراهایی چون محدودسازی و جریمه های مالی وجود دارد، قانون این کشور پلت فرم هایی را مکلف می کند که در داخل خاک ترکیه نمایندگی داشته باشند و تابع مقررات این کشور فعالیت کنند.
وی همین طور در ادامه با اعلان اینکه طرح پشتیبانی از حقوق کاربران با نگاه بر مدلهای مختلف تقنینی در کشور های مختلف تدوین شده است اصرار کرد که بحث بر سر محدودسازی نیست، اصرار بر اعمال حاکمیت است این اعمال حاکمیت یک زمان می تواند با ایجاد پلت فرم بومی و یک زمان با محدودسازی یا پالایش هوشمندی باشد که این به تصمیم نمایندگان مجلس بستگی دارد.
رضانقی پور انوری رئیس کمیسیون هم در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان در خصوص این که تکنولوژی مربوط به این موارد چگونه فراهم می شود اشاره کرد: محدود کردن پهنای باند، تکنولوژی نمی خواهد، ما هم اکنون برای خرید پهنای باند بین الملل پول پرداخت می نماییم، این پهنای باند خود به خود برمبنای نیاز مصرف کنندگان داخلی در اختیار یک پلت فرم قرار می گیرد.
وی افزود: این که پلت فرم ها هم برمبنای نیاز ما خدمت ارائه نمایند هم قابل اجرا می باشد، پلت فرم ها می توانند محتوا را برمبنای Ip آدرس آن کشورارائه کنند یعنی می توان به شکلی عمل کرد که این ها برمبنای قوانین کشور ما سرویس بدهند و فضای مستهجن و مبتذل محدودسازی شود، اگر بنا بر همکاری باشد این موارد شدنی است و به کسب وکارها هم ضرری وارد نمی کند.
در ادامه هم جلیل رشیدی کوچی هم عنوان کرد: ما مقرر است صرفاً زیرساخت ایجاد نماییم یا این که زیرساختی ایجاد نماییم تا مردم خودمان از آن استفاده کنند؟ پیش تر اینکار با ایجاد پیامرسان های بومی انجام شد اما مردم چرا از آن استفاده نمی کنند؟ اگر کشور چین را مثال می زنیم باید دقت کنیم پیامرسان وی چت این کشور همان پیام رسانی است که ما ۶ سال پیش آنرا فیلتر کرده ایم، هیچ شخصی موافق آن نیست؛ مباحث حاوی خشونت و مبتذل در فضای اینترنت منتشر شود اما حالا باید به دنبال این باشیم که چگونه است مردم ما در بستری که ما فراهم می نماییم فعالیت نمی کنند؟
در ادامه رضا تقی پور انوری در این زمینه عنوان کرد: پیامرسان های بزرگی در کشور فعال می کنند و ۴ یا ۵ میلیون کاربر فعال دارند، این پلت فرم ها برای کاربران مزیت های مختلفی دارد که می توان به امنیت و عدم خروج داده ها از کشور اشاره نمود، این که چرا این پلت فرم ها پاسخگوی همه نیازها نیست باید بگوییم حالا این که که پیامرسان های داخلی مقرر است ۳۰ یا ۴۰ میلیون نفر را پاسخ دهد اصلا نا ممکن است، شما بودجه پیامرسان داخلی را با بودجه پیام رسانی همچون تلگرام مقایسه کنید.
در آخر جلسه هم بنا بر اعلام رضا تقی پور انوری رئیس کمیسیون قرار شد جلسه بعدی کمیسیون ۲۴ آبان ماه روز دوشنبه اجرا شود.منبع:

1400/08/20
17:06:00
5.0 / 5
1163
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد