توسعه دهندگان

برگزاری کنگره متخصصان علوم اطلاعات

برگزاری کنگره متخصصان علوم اطلاعات

ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات با مبحث ˮما و تحول دیجیتال: راهبردهای تحول دیجیتال در کتابخانه ها، آرشیوها و موزه هاˮ از تاریخ ۲۴ آبان ماه (همزمان با روز کتاب، کتابخوانی و کتابداری) تا ۲۸ آبان ماه ۱۴۰۰ برگزار می شود. از برگزیدگان پنجمین دوره جوایز ملی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران هم با اعطای جایزه پوری سلطانی، جایزه دکتر عباس حُرّی، جایزه دکتر نوراله مرادی و جایزه نوش آفرین انصاری تقدیر خواهد شد.به گزارش ایسنا، نشست خبری ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات و پنجمین دوره جوایز ملی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران با حضور دکتر فریبرز خسروی، رئیس انجمن کتابداری و اطلاع­ رسانی ایران، دکتر میترا صمیعی، دبیر علمی ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات، دکتر مهرناز خراسانچی، دبیر اجرایی و دبیر کمیته راهبری ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات، دکتر محمد زره ساز، دبیر جوایز ملی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران در سالن اندیشگاه کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

"ما و تحول دیجیتال"؛ موضوعی متناسب با شرایط روز جامعه

دکتر فریبرز خسروی، رئیس انجمن کتابداری و اطلاع ­رسانی ایران ضمن اشاره به سابقه شکل گیری کنگره متخصصان علوم اطلاعات اظهار داشت: کنفرانس هایی که پیش از این در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی برگزار می شد، اغلب جنبه نظریه داشتند. با این دغدغه، کنگره متخصصان علوم اطلاعات به همت انجمن کتابداری و اطلاع­ رسانی ایران طراحی شد و شروع به کار کرد. خوشبختانه از زمان برگزاری این کنگره (سال ۱۳۹۴) توانسته ایم زمینه مناسبی را برای تعامل و بهره مندی از تجربیات خبرگان، دانشگاهیان و پژوهشگران این حوزه فراهم نماییم. امیدواریم سال جاری و در ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات هم بتوانیم به صورت کامل و نافع به این مهم دست پیدا نماییم.

رئیس انجمن کتابداری و اطلاع ­رسانی ایران تصریح کرد: در عین حال، در کنگره متخصصان علوم اطلاعات صرفا به بیان نقطه نظرات اکتفا نشده و از مدت ها پیش از برگزاری کنگره، کارگروه هایی تشکیل می شود و به صورت تخصصی، زمینه های تخصصی هر کارگروه مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرند. سال جاری به سبب شرایط همه گیری بیماری کرونا و تغییر زمان برگزاری کنگره از خردادماه به آبان ماه ۱۴۰۰، فرصت بیشتری در اختیار کمیته ها و کارگروه های تخصصی قرار گرفت. از این طریق، به جای عرضه صرف مقاله در کنگره، کار در یک کارگروه تخصصی مطرح شده و مورد بحث قرار می گیرد و در نهایت، در کنگره عرضه خواهد شد که از این حیث بسیار نافع تر خواهد بود.

دکتر خسروی اضافه کرد: موضوعی که برای کنگره سال جاری انتخاب شده است، مبحث "ما و تحول دیجیتال: راهبردهای تحول دیجیتال در کتابخانه ها، آرشیوها و موزه ها" است که کاملاً متناسب با شرایط روز جامعه و بحث کرونا است. حضور کرونا، دنیا را به لحاظ فهمی که از مباحث دیجیتال داشت، به ۵۰ سال بعد پرتاب کرد. شاید ۲۰ تا ۳۰ سال طول می کشید تا درک نماییم تحولات دیجیتال تا این حد می تواند در زندگی انسان موثر باشد (و کرونا این زمان را کاهش داد). انتخاب این مورد برای کنگره ششم نشان داده است که نحوه برخورد کتابداران، کتابخانه ها، موزه ها و مراکز آرشیوی با این تحولات سریع و بنیادین در حوزه دیجیتال چگونه باید باشد و چگونه می توانیم از این ابزار فناورانه به نفع مردم و در حرفه خودمان (کتابخانه ها، موزه ها و مراکز آرشیوی) استفاده نماییم.

دعوت برای مشارکت در انتخابات انجمن کتابداری و اطلاع­ رسانی ایران

رئیس انجمن کتابداری و اطلاع ­رسانی ایران در این جلسه همینطور به مبحث انتخابات آتی این انجمن اشاره نمود و اظهار داشت: از همه کسانی که به این حوزه احساس تعلق دارند، درخواست می کنم که علاوه بر کاندید شدن برای عضویت در هیأت مدیره انجمن، در انتخابات هم شرکت نمایند. کارهای مدنی جز با مشارکت مردم شکل نمی گیرد و انجمن کتابداری و اطلاع ­رسانی ایران همواره کوشیده است با درهای باز، از همه عزیزان استقبال کند.

لزوم قرار گرفتن کتابخانه ها، آرشیوها و موزه ها در راه تحولات دیجیتال

دکتر میترا صمیعی، دبیر علمی ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات هم در این جلسه به مبحث انتخاب شده برای کنگره سال جاری اشاره نمود و اظهار داشت: بحث تحول دیجیتال از این جهت برای ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات انتخاب گردید که تکنولوژی های جدید اطلاعاتی دائماً در حال توسعه و گسترش هستند و کتابخانه ها، آرشیوها و موزه ها باید به صورت مستمر در راه این تحول ها قرار بگیرند. دلیل قرارگیری این ۳ مرکز در کنار هم از این جهت است که بیان نماییم، علوم اطلاعات فقط در کتابخانه ها خلاصه نمی گردد و در آرشیوها و موزه ها هم مباحث در ارتباط با علوم اطلاعات وجود دارد و به دنبال این هستیم که همگرایی بین این مراکز ایجاد نماییم.

دکتر صمیعی اضافه کرد: ۱۸ کارگروه تشکیل شده است که به صورت تخصصی روی موضوعات در رابطه با تحول دیجیتال مطالعه داشته و حدود ۳۰ پیش پنل تخصصی را برگزار کردند. همینطور ۲ کارگاه تخصصی هم برگزار شد که مباحث اخلاقی در عصر دیجیتال را مورد بررسی قرار داد. هر سال و همزمان با برگزاری کنگره، فراخوانی از جانب دبیرخانه کنگره اعلام منتشر می شود و در ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات، ۲۷ دستاورد شامل ۹ ایده، ۱۱ تجربه و ۷ مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شد. ایده ها در چارچوب برنامه ای تحت عنوان "تاک" (تجربه و ایده کتابداران) مطرح خواهند شد.

وی تاکید کرد: در دوره های قبل، کنگره به صورت حضوری برگزار می شد که زمینه مناسبی را برای بحث و تبادل نظر مستقیم میان متخصصان علوم ارتباطات فراهم می کرد. اما متأسفانه سال جاری به سبب همه گیری بیماری کرونا در کشور، تمامی پنل های تخصصی کنگره به شکل مجازی برگزار خواهند شد و درمورد برگزاری نیمه حضوری مراسم افتتاحیه و اختتامیه، به زودی تصمیم گیری خواهد شد. در کنار پیش پنل هایی که برگزار کردیم، یک دوره حرفه ای تحول دیجیتال در چارچوب ۴ کارگاه با حضور دکتر مصطفی مرشدی، متخصص حوزه تولید دیجیتال برگزار گردید. همینطور ۶ کارگاه هم در زمینه موضوعات تحولات دیجیتال (راهبردها، مدیریت چابک، مدیریت سیستمی و...) برگزار گردید. ۷ کارگاه هم با موضوعات تحول دیجیتال برنامه ریزی شده است که در ایام پنجشنبه برگزار می شود و کتابداران با شرکت در این کارگاه ها می توانند خویش را در راه تحول دیجیتال قرار دهند.

دبیر علمی ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات تصریح کرد: در پنل های اصلی کنگره، میزبان برخی از متخصصان علوم ارتباطات از چند کشور جهان خواهیم بود. پنل های کنگره به صورت موازی برگزار نخواهند شد تا زمینه بهره مندی از تمام پنل ها برای متخصصان، پژوهشگران و علاقه مندان فراهم گردد. برنامه های پنل ها از راه وبسایت کنگره متخصصان علوم ارتباطات اطلاع رسانی خواهد شد.

کنگره متخصصان علوم اطلاعات، فضایی مناسب برای تعامل متخصصان و پژوهشگران

دکتر مهرناز خراسانچی، دبیر اجرایی و دبیر کمیته راهبری ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات ضمن اشاره به برگزاری مجازی این کنگره اظهار داشت: کوشیده ایم بستر مناسبی را برای بهره مندی متخصصان، پژوهشگران و علاقه مندان این حوزه فراهم نماییم. شرایط را بگونه ای تدارک دیده ایم که امکان پذیرش بیشتر از ۵۰۰ شرکت کننده در هر پنل را خواهیم داشت. ثبت نام اعضای انجمن کتابداری و اطلاع ­رسانی ایران در کنگره مجانی است و سایر علاقه مندان با ثبت نام از راه سایت کنگره، می توانند در پنل ها حضور پیدا کنند و به این افراد، گواهی حضور در کنگره اعطا خواهد شد. با فعال شدن عضویت در انجمن کتابداری و اطلاع ­رسانی ایران، امکان بهره مندی از سایر برنامه های انجمن به مدت یک سال با تخفیف ویژه فراهم می شود.

دکتر خراسانچی اضافه کرد: برای برگزاری کنگره سال جاری، فراخوانی را منتشر کردیم و ۶۰ کتابدار به شکل داوطلبانه برای همکاری با کمیته اجرایی کنگره اعلام آمادگی کردند. در نهایت ۳۰ نفر از این افراد انتخاب شدند که علاوه بر همکاری در برنامه های برگزارشده، در روزهای برگزاری ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات هم در کنار ما حضور خواهند داشت.

وی تاکید کرد: تقویت و تغییر وبسایت انجمن کتابداری و اطلاع ­رسانی ایران از دیگر اقداماتی بود که در این زمان انجام شد. برنامه های پنج دوره قبلی کنگره متخصصان علوم اطلاعات، ویدیوها و پادکست های تهیه شده، همینطور پنل هایی که مقرر است در کنگره سال جاری برگزار شوند، در سایت انجمن بارگذاری شده و در مراسم اختتامیه کنگره، از سایت جدید انجمن رونمایی خواهد شد.

دبیر اجرایی و دبیر کمیته راهبری ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات تصریح کرد: از حمایت و همراهی کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، نهاد کتابخانه های عمومی، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، ایرانداک، آستان قدس رضوی، انجمن های مختلف همچون انجمن ترویج علم ایران در برگزاری کنگره متخصصان علوم اطلاعات، تشکر و قدردانی می کنم.

پنجمین دوره جوایز ملی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران

دکتر محمد زره ساز، دبیر جوایز ملی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران در مورد پنجمین دوره جوایز ملی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران اظهار داشت: جایزه دکتر پوری سلطانی در حوزه کاربردی و سازماندهی دانش، جایزه دکتر عباس حُرّی در حوزه نظری علوم اطلاعات، جایزه دکتر نوراله مرادی در حوزه آرشیو به برگزیدگان اعطا خواهد شد. سال جاری جایزه دیگری با عنوان جایزه ملی نوش آفرین انصاری با عنوان "کتابدار اجتماعی سال" هم اعطا می شود.

دبیر جوایز ملی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران اضافه کرد: در بخش جایزه ملی پوری سلطانی ۱۸ اثر دریافت شد که بعد از داوری، ۱۱ اثر به مرحله دوم راه پیدا کرد. در بخش جایزه ملی دکتر عباس حُرّی از ۳۵ اثر دریافت شده، ۸ اثر به مرحله دوم راه یافتند. در بخش جایزه ملی دکتر نوراله مرادی هم ۴ اثر دریافت شد. داوری اولین جایزه ملی نوش آفرین انصاری کمی متفاوت از جوایز دیگر بود و ۱۰ نامزد این بخش مورد بررسی قرار گرفتند که ۵ نفر به مرحله دوم راه یافته و در نهایت یک نفر بعنوان "کتابدار سال اجتماعی" انتخاب گردید. چند شرکت نرم افزاری، اسپانسر جوایز این بخش هستند و همزمان با مراسم اختتامیه ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات، از برندگان تقدیر خواهد شد.
1400/08/13
12:12:37
5.0 / 5
1104
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد