توسعه دهندگان
فعالان فضای مجازی مطرح كردند؛

الزامات جهاد تبیین در فضای مجازی

الزامات جهاد تبیین در فضای مجازی

فعالان فضای مجازی پاک، ضرورت راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در داخل کشور و تحقق حاکمیت سایبری مستقل انقلاب اسلامی را همچون الزامات جهاد تبیین در فضای مجازی عنوان کردند.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از مهر، هفتاد و هشتمین محفل هم افزایی فعالان فضای مجازی پاک به بررسی فرمان اخیر مقام معظم رهبری در مورد «جهاد تبیین» در فضای مجازی اختصاص یافت.
در این جلسه سیدعلیرضا آل داوود پژوهشگر فضای مجازی با اشاره به این که اولین بار نیست که مقام معظم رهبری دستور جهاد داده اند و در سال ۹۵ هم به بحث جهاد کبیر اشاره داشتند، اظهار داشت: از آنجا که اکنون در فضای مجازی خصوصاً در شبکه های اجتماعی خارجی با فضایی غیراخلاقی مواجه هستیم رهبر انقلاب به موضوع رعایت اخلاق و ادب اهتمام ویژه ای داشته اند. در همین حال شاهد می باشیم که در این فضا، دشمن از انواع فناوری ها در زمینه هایی مانند علوم داده و هوش مصنوعی برای تولید محتوای هدفمند و مهندسی ذهن مخاطب استفاده می نماید که باید دراین زمینه تبیین صورت گیرد.
وی با اعلان اینکه رهبر انقلاب در نوروز ۱۴۰۰ هم با اشاره به این که فضای مجازی رها شده است و این فضای ول افتخار نیست، بر ضرورت جهاد تبیین تاکید داشته اند، اظهار داشت: باید در بحث جهاد تبیین، این مساله روشنگری شود که شبکه ای مانند اینستاگرام ضد ارزش های اسلامی و ایرانی ما فعالیت می کند. شبکه های اجتماعی خارجی اکنون اقدامات خصمانه ای را در بستن صفحات رسمی ارگان های رسمی کشور به کار گرفته اند.
آل داوود با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص قوی شدن، اضافه کرد: در فضای مجازی علاوه بر کنشگری در مقابل پلت فرم های خارجی، با توسعه سخت افزار و نرم افزار و فناوری های نوظهور می توانیم قوی شویم.
وی به تاکید رهبر انقلاب درباب شبکه ملی اطلاعات بعنوان راهبرد حضور در فضای مجازی اشاره و اشاره کرد: قسمت بسیار مهم «جهاد تبیین» در فضای مجازی تبیین چرایی و لزوم راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در داخل کشور است. پیشرفته ترین کشورهای دنیا شبکه ملی اطلاعات دارند و به بومی سازی و حکمرانی فضای مجازی و حاکمیت سایبری اهمیت می دهند. اینها الزامات «جهاد تبیین» در فضای مجازی است. این در حالیست که وقتی از شبکه ملی اطلاعات سخن می گوئیم به ما حمله می شود.
این پژوهشگر فضای مجازی با اشاره به طرح پشتیبانی از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی بعنوان یکی موضوعات روز جامعه اشاره نمود و اظهار داشت: سوال این است که آیا این طرح در جامعه به درستی تبیین شده است؟ جواب خیر است. در صورتیکه این طرح به نفع کسب و کارهای فضای مجازی و مقابله با بی قانونی در این فضا است. اما به سبب عدم تبیین با واکنش های منفی روبرو شده است.
وی تبیین و روشنگری را نقطه مقابل ابهام و جهاد را آماده شدن برای رزم و فعالیت عملیاتی برشمرد و اظهار داشت: «جهاد تبیین» یعنی یک جریان جهادی انقلابی برای ابهام زدایی از موضوعات در سطح جامعه وجود داشته باشد.
آل داوود با اشاره به این که بهره گیری از فناوری های روز مانند علوم شناختی، بیگ دیتا، هوش مصنوعی و داده کاوی برای اقناع سازی مخاطب ضروری می باشد، اظهار داشت: با این فناوری ها می توان نقشه راه گام دوم انقلاب را تبیین کرد.
وی با اعلان اینکه اکنون مخاطبان ایرانی بواسطه فضای مجازی و حضور در پلت فرم های خارجی تغییر ذائقه پیدا کرده و نسبت به ارزش های خودشان گرفتار ابهام شده اند، اظهار داشت: در صورتیکه بتوانیم این فضا را برای کاربران ایرانی تبیین نماییم و تاب آوری مردم را در مورد حملات شناختی دشمن بالا ببریم، قسمتی از این جهاد را انجام داده ایم.
این پژوهشگر با اشاره به این که ما با ۳ ضعف در جبهه انقلاب فضای مجازی مواجه هستیم، اظهار داشت: آمادگی مدیریت انقلابی در زمینه حاکمیت سایبری نداریم. ضعف گفتگوی هدفمند با هم داریم و در مورد توزیع قدرت نیز ضعف داریم. ما در زمینه تبیین و رسانه ضعف داریم. باید تکلیف خودرا در حوزه حاکمیت سایبری انقلاب اسلامی مشخص نماییم. در عصر جنگ اطلاعات کشوری که نگاهی به حاکمیت سایبری مستقل خود نداشته باشد بازنده این جنگ است.
وی با اشاره به برخورد شبکه های اجتماعی امریکایی با دونالد ترامپ در روزهای انتخابات این کشور گفت: حاکمیت سایبری آمریکایی ها اجازه نمی دهد که شخصی مانند ترامپ خلاف این حاکمیت رفتار کند و با آن مقابله می کند.
آل داوود با تاکید بر این که ما نیز باید حاکمیت سایبری مستقل انقلاب اسلامی داشته باشیم، افزود: راه اندازی شبکه ملی اطلاعات بطور قطع به نفع کسب و کارهای داخلی است. ما باید در بین مدت پلت فرم های خودمان را در کشورهای منطقه داشته باشیم و در طولانی مدت بتوانیم شبکه فراملی اطلاعات در مقابل هژمونی آمریکا ارائه نماییم. این اقدام عاجل برای حاکمیت مستقل سایبری و قوی تر شدن، لازم است.
برخی بجای «جهاد تبیین»، «روزه سکوت» اختیار کردند
در این جلسه محمدمهدی حبیبی فعال فضای مجازی نیز با اشاره به قدرت فتوای رهبری در جامعه و دستور «جهاد تبیین» اظهار داشت: یکی از مسائل مهم در فضای مجازی این است که ما با شبهات بسیاری در این فضا مواجه هستیم و نبود رهبران میانی سبب شده، شاهد ابهامات بسیاری باشیم.
وی اظهار داشت: متأسفانه برخی در فضای مجازی بجای «جهاد تبیین»، «روزه سکوت» گرفته و سکوت اختیار کرده اند. سازمان صدا و سیما در ۸ سال اخیر برای سواد فضای مجازی چه کار کرده است؟ مردم سواد زندگی در فضای مجازی ندارند و مسئول آن حاکمیت است.
حبیبی با اشاره به طرح پشتیبانی از کاربران فضای مجازی و سکوت مسئولان آن اظهار داشت: چرا کسی مسئولیت این طرح را برعهده نمی گیرد؟ گفته می شود که این طرح موجب مهاجرت نخبگان فناوری اطلاعات شده است. چرا برای این طرح تبیین رسانه ای وجود ندارد و افراد در مورد آن توجیه نیستند؟ قسمتی از جهاد تبیین این است که در مورد این طرح شفاف سازی شود.
این کارشناس با تاکید بر این که باید بپذیریم که اگر حاکمیت ما در فضای مجازی از دست برود، همه چیز ما از دست رفته است، اشاره کرد: رویکرد عقلایی و راهکار نهایی در زمینه فضای مجازی، بومی سازی پلت فرم ها و خدمات در داخل کشور است تا کاربران از خدمات داخلی استفاده کنند. در کنار آن، قسمتی از جهاد تبیین نیز باید مربوط به کنترل فضای مجازی باشد تا ورودی جامعه و کاربران مورد حفاظت قرار گیرند.
به گفته وی، «جهاد تبیین» یک مفهوم اسلامی و یک فرهنگ ادبیاتی است و در این فضا باید ثبات قدم داشت و در موضعی که حق است باید مستحکم ایستاد.


منبع:

1400/07/26
23:30:03
5.0 / 5
1070
تگهای خبر: آمریكا , توسعه , حقوق , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد