عضو شورای عالی فضای مجازی :

سند نحوه مواجهه با اینترنت ماهواره ای تدوین شد

سند نحوه مواجهه با اینترنت ماهواره ای تدوین شد

عضو شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: نحوه استفاده از اینترنت ماهواره ای در کشور در دست بررسی شورای عالی فضای مجازی قرار گرفت.محمد حسن انتظاری در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در جلسه روز سه شنبه شورای عالی فضای مجازی که با حضور رییس جمهور و رؤسای سایر قوا و نیز اعضای حقیقی و حقوقی این شورا برگزار شد، سیاست ها و الزامات قانونی شدن استفاده از منظومه های ماهواره ای در کشور به تأیید رسید.
عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: در جلسه شورای عالی فضای مجازی سیاست های مبتنی بر چگونگی اتصال منظومه های ماهواره ای به شبکه ارتباطی کشور و شبکه ملی اطلاعات مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی اظهار داشت: در این نشست درباره نحوه فعالیت و ارائه مجوز جهت استفاده مجاز از خدمات منظومه های ماهواره ای در کشور، تبادل نظر صورت گرفت.
انتظاری با اعلان اینکه در این نشست چگونگی اتصال منظومه های ماهواره ای به شبکه داخلی ارتباطات کشور، شبکه ملی اطلاعات و شبکه ثابت بررسی گردید، اظهار داشت: مرکز ملی فضای مجازی در امتداد توسعه فناوری اینترنت ماهواره ای، پیشنهاداتی در خصوص سیاست ها و اقدامات کشور در امتداد مواجهه با این فناوری را در قالب سند به شورای عالی فضای مجازی ارائه کرد و در جلسه، اعضا درباب آن نظراتی را مطرح نمودند. بعد از آن نیز سند با ارائه پیشنهاداتی برای اصلاح نهایی به مرکز ملی فضای مجازی ارجاع شد.
عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی افزود: مقرر است برای جلسه آینده، این سند با لحاظ تغییرات مدنظر و اصلاحات جدید برای تصویب نهایی به شورا ارائه شود.
وی با اشاره به این که اکنون برخی شرکت های آمریکایی و انگلیسی بحث خدمات منظومه های ماهواره ای و ارائه اینترنت ماهواره ای را در دستور کار قرار دادند، اظهار داشت: در آینده نزدیک این فناوری در خیلی از کشورها فعال شده و تحت پوشش قرار می گیرد. بدین جهت مانند سایر ماهواره ها که با گرفتن مجوز در داخل کشور ما سرویس ارائه می دهند، این شبکه ها نیز باید ضوابط و مقررات کشور را برای ارائه خدمات بپذیرند.
انتظاری با اعلان اینکه پیشنهاد شد تا جهت استفاده از این فنآوری در کشور و نحوه ارتباط با شرکت های ارائه دهنده این خدمات، ضوابط و مقررات تعیین شود، افزود: مقرر است وزارت ارتباطات و وزارت امور خارجه در امتداد حفظ حقوق و منافع کشور با شرکت هایی که اینطور سرویس ها را ارائه می کنند تعامل داشته باشند. در همین حال بر تعامل با مجامع بین المللی برای تهیه قوانین بین المللی استفاده از اینترنت ماهواره ای مورد توافق همه کشورها تاکید گردید.
وی بر ضرورت حفظ حاکمیت کشور در برخورد با اینترنت ماهواره ای اصرار کرد و اظهار داشت: همانطور که روی شبکه های ماهواره ای زمینی اعمال حاکمیت صورت می گیرد و اگر شرکتی بخواهد روی این ماهواره ها در ایران پوشش داشته باشند باید برای دریافت فرکانس با رگولاتوری هماهنگی های لازم را انجام داده و مجوز بگیرد، اعمال حاکمیت بر خدمات اینترنت ماهواره ای نیز مانند سایر خدمات ماهواره ای و مخابراتی با مجوز در داخل کشور قابل انجام است و باید روند گرفتن مجوز آن طی شود.
وی با اعلان اینکه در عین حال در این سند بر توسعه توانمندی داخلی نیز تاکید گردیده است، اشاره کرد: شرکتها و مراکز تحقیقاتی که دراین زمینه فعالیت می نمایند باید کارهای جدی تری انجام داده و این توان را خودمان نیز داشته باشیم که بتوانیم منظومه ماهواره در مدار داشته باشیم. منظومه های ماهواره ای در قالب ماهواره های کوچک در مدار پایین قرار می گیرند و از لحاظ تکنولوژی توان دستیابی به این فناوری در کشور ما نیز وجود دارد.
انتظاری اظهار داشت: در صورتیکه دولت با اراده و مدیریت قوی تری بصورت جدی تر این قضیه را تعقیب کند و فناوری فضایی در مرکز توجه دولت قرار گیرد، دستیابی به منظومه های ماهواره ای قابل پیش بینی است.
وی افزود: مطابق با آنچه که در شورای عالی فضای مجازی نیز بررسی گردید در صورتیکه شبکه ملی اطلاعات با نرخ معقول و هزینه های پایین تقویت شود عمده ارتباطات مردم از شبکه ملی اطلاعات خواهد بود و تنها در صورت نیاز می توان به سمت ارتباطات ماهواره ای رفت.
دبیر اسبق شورای عالی فضای مجازی اضافه کرد: در این نشست رییس جمهور نیز بر تکمیل شبکه ملی اطلاعات با همت مضاعف، تحقق اهداف اقتصاد دیجیتال و دولت هوشمند بصورت کاملاً جدی تاکید نمود. بنظر می رسد این دوره شورای عالی فضای مجازی باتوجه به جلسات فعال و بانشاطی که برگزار می گردد با جدیت بیشتری پیگیری می شود و می تواند برای سیاست گذاری در عرصه فضای مجازی کشور مثمرثمر واقع شود.

1400/07/24
12:33:05
5.0 / 5
1422
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد