دلیلهای ناکارآمدی فناوری های فضاپایه در نوع کشت متناسب با شرایط خشکسالی

دلیلهای ناکارآمدی فناوری های فضاپایه در نوع کشت متناسب با شرایط خشکسالی

توسعه دهندگان: با وجود آنکه با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای می توان نوع کشت محصولات کشاورزی برمبنای تغییر اقلیم را تعیین کرد، ولی به باور پژوهشگران این حوزه هم اکنون به سبب عدم آمادگی کشاورزی، استفاده از فناوری های فضا پایه در این عرصه در کشور میسر نیست.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، امید همتی هم بنیانگذار یکی از شرکت های فناور در زمینه پردازش تصاویر ماهواره ای و هوایی جهت استفاده کشاورزی و شهری مستقر در مرکز رشد شریف در وبینار "کاربرد داده های ماهواره ای در کشاورزی" که به مناسبت هفته جهانی فضا برگزار شد، با اعلان اینکه حوزه کشاورزی تا حالا ۴ نسل را پشت سر گذاشته است، اظهار داشت: در نسل سوم بر صنعتی سازی و استفاده از ماشین آلات کشاورزی تمرکز می شود و ایران نیز در این مرحله قرار دارد.
وی نسل چهارم کشاورزی را کاربرد فناوری های فضایی و پهپادها دانست و اظهار نمود: با استفاده از این فنآوری ها می توان تشخیص داد که چه محصولی در چه منطقه ای کشت می شود، در کدام مناطق نیاز به کود و سم است.
همتی با اعلان اینکه برای رفع نیازهای حوزه کشاورزی از پس از انقلاب صنعتی تا حالا از ابزارهای مختلفی بهره برده شده است، افزود: "نیروی انسانی"، "تصاویر ماهواره ای"، " سنسورها" و "تصاویر پهپادها" همچون ابزارهای مورد استفاده از حوزه کشاورزی است که هر کدام از اینها معایب و مزایایی دارد.
این فعال حوزه فناوری با اعلان اینکه بهره بردن از نیروی انسانی با وجود آنکه دارای دقت بالا بوده و بررسی گیاه به گیاه در مزارع را فراهم می آورد، ولی امکان بازرسی کل مزارع با نیروی انسانی امکان پذیر نیست. علاوه بر آن استفاده از تصاویر ماهواره ای هر چند که دارای دقت بالایی است، ولی در وضعیت ابرناکی هوا، امکان استفاده از این تصاویر نیست، ضمن آنکه باید در فواصل زمانی مشخصی مبادرت به استفاده از تصاویر ماهواره ای کرد.
همتی، ارزان بودن و افزایش میزان راندمان را از مزایای استفاده از تصاویر ماهواره ای در پایش مزارع نام برد و تصریح کرد: بر خلاف استفاده از سنسورها که نیاز به سرمایه گذاری بالایی دارند، بهره گیری از تصاویر ماهواره ای ارزان تر است؛ چونکه با بهره گیری از فناوری ماهواره می توان پهنه وسیعی را با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای پایش کرد.
این هم بنیانگذار این شرکت فناور، با تاکید بر این که این شرکت برای ارائه خدمات از ماهواره های رایگان بهره برده است، افزود: با بهره گیری از خدمات فضا خدمات مختلفی در شاخص هایی چون "NDVI یا شاخص تراکم سلامت گیاهان"، "NDWI یا شاخص محتوای آبی گیاه"، "NDRE یا شاخص ازت"، "LAL یا شاخص سطح برگ" و "CHL یا شاخص کلروفیل گیاه" ارائه می شود.
وی افزود: ما در کنار این فاکتورهای کیفی، پارامترهای کمی را نیز اندازه گیری می نماییم که از آن جمله می توان به میزان تبخیر و تعرق گیاه و رطوبت خاک اشاره نمود و ما ناگزیر هستیم که در آینده برای ارائه این خدمات از تکنولوژی های جدید این حوزه استفاده نمائیم.
این فارغ التحصیل رشته عمران دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به تعدادی از پروژه های اجرائی شده با استفاده از این فنآوری ها، توضیح داد: منطقه ورزنه استان اصفهان واقع در انتهای زاینده رود سال ها است که بر اثر خشک شدن این رود، دستخوش خشکسالی شده است، این در حالیست که در سالهای ۹۷ و ۹۸ به سبب بارندگی ها و سیلاب، سطح زیر کشت افزایش یافت؛ ولی با کاهش بارندگی ها، سطح زیر کشت به میزان قابل توجهی کم شد که این بررسی ها در این شرکت اجرائی شد.
وی نمونه دیگر مطالعات میدانی این شرکت را در زمینه زعفران عنوان نمود و اظهار داشت: در تایباد استان خراسان رضوی در حوزه زعفران مطالعاتی انجام دادیم. این گیاه یک گیاه چند ساله است که هم اکنون بصورت خوداظهاری صورت می گیرد و با بهره گیری از فناوری ها تخمین زدیم که زعفران ۳ ساله کشت می شود.
همتی، تشخیص مرز اراضی کشاورزی و نوع کشت را از دیگر خدمات این شرکت ذکر کرد و افزود: میزان برداشت دانه محصول، میزان تولید بیومس، تشخیص دوره رشد گیاهان و تهیه نقشه های سلامت خاک، ارائه پارامترهای فیزیکی مانند تبخیر و تعرق و تحلیل تصاویر برداشت شده توسط پهپاد برای شناسنامه دار کردن مزارع از دیگر خدمات ما بشمار می رود.
وی با تاکید بر این که داده های به دست آمده از این تحلیل ها برای مدیران بمنظور سیاست گذاری کاربرد دارد، اشاره کرد: ثبت و نگهداری اطلاعات عملیات زراعی، امکان ارائه گزارش وضعیت از هر نقطه از اراضی کشاورزی، امکان ترکیب سامانه های سنسورهای زیستی، ردیابی از دیگر زمینه های فعالیت این شرکت است.
همتی با تاکید بر این که پیاده سازی تازه ترین مدلهای برآورد تبخیر و تعرق در دستور کار این شرکت قرار دارد، اظهار نمود: پیش بینی میزان تولید گندم، جو و کلزا، تخمین میزان خسارت در اثر عوامل قهری مانند سرمای بهاره نیز از برنامه های توسعه ای این شرکت است که در دستور کار قرار دارد.
وی درباب استفاده از این فنآوری در وضعیت خشکسالی، اظهار داشت: با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای می توان تعیین کرد که باتوجه به تغییرات اقلیم موجود در کشور در چه ناحیه ای باید چه محصولی کشت شود، ولی این که کشاورز برای تغییر نوع کشت چه میزان مهارت و آمادگی دارد، مساله مهمی است که باید به آن توجه شود؛ بدین جهت این فناوری ها برای کشاورزانی که سطح سواد و مهارت کم دارند، دراین زمینه کاربردی نخواهد داشت.
همتی همین طور به بیان وضعیت کاربرد فناوری های فضایی در پایش آفات با تاکید بر این که دراین زمینه پایش آفات بوسیله تصاویر ماهواره ای امکان پذیر نیست، تصریح کرد: ولی در حوزه هجوم ملخ ها سامانه جهانی پایش ملخ ها وجود دارد، ولی برای سایر آفات بسیار دشوار است.
منبع:

1400/07/15
13:01:26
5.0 / 5
1014
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد