با اشاره به بررسی طرح ساماندهی فضای مجازی

توانگر: مجلسی که شعار کرامت داد چرا به دنبال ایجاد دغدغه برای مردم است؟

توانگر: مجلسی که شعار کرامت داد چرا به دنبال ایجاد دغدغه برای مردم است؟

به گزارش توسعه دهندگان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلسی که شعار شفافیت و بهبود وضعیت معیشتی و کرامت به مردم داد چرا می خواهد بررسی طرح ساماندهی فضای مجازی را به تاریکی ببرد؟


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، مجتبی توانگر در جریان جلسه امروز مجلس شورای اسلامی بعنوان نماینده متقاضیان درخواست لغو بررسی طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی در فضای مجازی برپایه اصل ۸۵ قانون اساسی تصریح کرد: بنده با تک تک طراحان این طرح صحبت کردم و همه این عزیزان از دلسوزان نظام هستند اما با همفکری که داشتیم مصلحت نیست که این طرح برپایه اصل ۸۵ قانون اساسی بررسی شود.
وی افزود: آنچه که در اصل ۸۵ پیشبینی شده در ارتباط با موارد ضروریست که اغلب دارای اهمیت بالایی می باشد، اما طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی از این اهمیت برخوردار نیست. از سویی دیگر این طرح هنوز ناپخته است زندگی، آموزش و کسب و کار بخش قابل توجهی از جامعه تحت تأثیر این طرح قرار می گیرد. ما نباید یک قرارداد با یک شرکت خارجی را با ارتباط مردم با اینترنت مقایسه نماییم.
برخی از مواد این طرح چنان خام و مخرب است که تصویب و اجرای آن می تواند اختلال جدی در سازوکار حاکم بر فضای مجازی ایجاد نماید. این طرح به اعتماد بین مردم و نظام کمکی نمی کند و حتی پاسخگوی منویات رهبری نمی باشدنماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این طرح به اعتماد بین مردم و نظام کمکی نمی کند و حتی پاسخگوی منویات رهبری نمی باشد. در این طرح نه تنها به توسعه و بومی سازی پلتفرم های داخلی کمک نشده بلکه برای کاربران و کسب و کارها محدودیت و مانع بوجود می آورد. امروز خیلی از زمینه فناوری اطلاعات گرفتار تحریم های ظالمانه هستند و این طرح تحریم ها را تشدید می کند. مجلسی که شعار بهبود معیشت و کرامت مردم را داده است چرا با تصویب این طرح به دنبال ایجاد نگرانی و دردسرسازی برای مردم است؟
وی افزود: ما نباید با تصویب این طرح در کمیسیون مشترک باری بر دوش مردم اضافه نماییم. بعضی از مواد این طرح چنان خام و مخرب است که تصویب و اجرای آن می تواند اختلال جدی در سازوکار حاکم بر فضای مجازی ایجاد نماید. در این طرح حتی اهداف طراحان دلسوز آن هم محقق نمی گردد. این طرح منجر به فرار نخبگان از کشور می شود و اجرای کوتاه مدت آن هم آثار زیان باری به دنبال دارد. مجلسی که شعار شفافیت را داد چرا می خواهد بررسی این طرح را در تاریکی پیش ببرد؟ ساماندهی فضای مجازی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد اما این طرح ایراداتی دارد که احتیاج به بازبینی اساسی است و اصلاح آن هم احتیاج به مشارکت تمام نمایندگان دارد و بنابراین این طرح باید خارج از اصل ۸۵ و در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی شود.
توانگر در ادامه تصریح کرد: در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی که دو هفته پیش برگزار شد طراحان این طرح گفتند که مخالفان آن تحت تأثیر صهیونیست ها هستند، در حالیکه بنده از عمق جان می گویم که ما حاضریم جان ناقابل خویش را برای مبارزه با رژیم صهیونیستی فدا نماییم. طراحان این طرح گفتند که شورایعالی فضای مجازی با این طرح موافق است اما بنده سوال کردم و آنها این امر را رد کردند حتی سخنگوی شورای نگهبان هم صراحتا اعلام نمود هیچ هماهنگی قبلی درباره طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی با آنها نشده است. با عنایت به دغدغه های بوجود آمده در سطح جامعه خواهش می کنم بررسی این طرح برپایه اصل ۸۵ را لغو کنید و اجازه دهید در زمانی مناسب در صحن مجلس شورای اسلامی با مشارکت تمامی نمایندگان این طرح به بحث گذاشته شود.

منبع:

1400/05/19
14:06:12
5.0 / 5
1204
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , توسعه , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد