توسعه دهندگان

گوشیهای تلفن همراه آیفون، طعمه جاسوسان

گوشیهای تلفن همراه آیفون، طعمه جاسوسان

به گزارش توسعه دهندگان جاسوس افزار پگاسوس بعد از استقرار در گوشی آیفون قربانیان، به سادگی به فهرست مخاطبان، محل یابی قربانیان از راه GPS دستگاه، دوربین،  پیامک ها و پیغام های پیام رسان هایی چون واتس اپ و تلگرام، تقویم، تصاویر و میکروفون دسترسی یافته و از این طریق، اطلاعات خویش را کسب می کند.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، با عنایت به گسترده شدن فعالیت جاسوس افزار پگاسوس، مرکز مدیریت راهبردی افتا، راهنمایی را برای تشخیص آلوده بودن گوشیهای تلفن همراهِ دارای سیستم iOS به جاسوس افزار پگاسوس منتشر نموده است. کارشناسان این مرکز مدیریت راهبردی افتا، در این راهنما که مشروح آن در سایت افتا انتشار یافته است، علاوه بر معرفی هر چه بیشتر جاسوس افزار پگاسوس و تاریخچه جاسوسی و چگونگی استفاده از آن، راه های ورود این جاسوس افزار به گوشیهای تلفن همراه هوشمند، روند تشخیص آلوده سازی در iOS، طرح بازیابی حادثه بعد از آلوده سازی، و شیوه های دفاع از خویش را در مقابل جاسوس افزار Pegasus تشریح کرده اند.
بدافزار پگاسوس برای جاسوسی از اطلاعات دارندگان گوشیهای دارای سیستم iOS نیازی به کلیک مالکان آنها ندارد و بعد از نفوذ و استقرار در گوشی قربانیان، به تمام اطلاعات و محتوایی که در دستگاه وجود دارد، دسترسی خواهد داشت.
وزارت دفاع رژیم صهیونیستی، جاسوس افزار پگاسوس را فقط به دولت ها و نهادهای زیرمجموعه دولت ها می فروشد و حتی خریداران بعد از کسب اجازه از این وزارت خانه صهیونیستی اجازه فروش آنرا دارند، بر این اساس، با نگاهی منطقی میتوان نتیجه گرفت که اساسا مقامات و خبرنگارانی از جمهوری اسلامی ایران هدف و قربانی این جاسوس افزار بوده و هستند و کارشناسان مرکز مدیریت راهبردی افتا در اینباره خواستار هوشیاری کامل دارندگان گوشی تلفن همراه آیفون تولیدی شرکت اپل هستند.
رژیم غاصب اسرائیل، ظاهرا به صورت رسمی، به مشتریان خود اعلام نموده است از جاسوس افزار پگاسوس فقط باید ضد افراد مظنون به تروریسم و جنایت استفاده کنند، اما حقیقت این است که حداقل در بیشتر از ۴۵ کشور این جاسوس افزار ضد روزنامه نگاران، فعالان حقوق بشر، اپوزیسیون حکومت ها، وکلا و تُجار استفاده شده است. باآنکه اخبار از جاسوسی پگاسوس فقط از پلت فرم iOS از شرکت اپل حکایت می کند که روال آن کمی دشوارتر و زمان برتر است اما برخی یافته ها از آن حکایت می کند که جاسوسان با استفاده از پگاسوس در پلت فرم اندروید بسیار ساده تر و با سهولت بیشتری جاسوسی می کنند.
امکان آلوده سازی هر دستگاه آیفون وجود دارد اما این که قابلیت آلوده سازی Zero-Click یعنی بی نیازی به اقدام و تعاملی از سمت قربانی، در کدام نسخه امکان پذیر است، کاملاً معلوم نیست و به شرایط و پیش نیازهای مختلفی وابسته است. بردار حملاتی که در جاسوس افزار پگاسوس استفاده شده، شامل پیام های پیامکی، آی مسیج و واتس اپ است و این بدافزار جاسوسی می تواند از صدمه پذیری های zero-day موجود در مرورگرها و سایر برنامه های پرکاربرد هم استفاده نماید.
جاسوس افزار پگاسوس که ساخت شرکت NSO اسرائیل است، بعد از استقرار در گوشی اَپِل قربانیان خود، به سادگی به فهرست مخاطبان، محل یابی قربانیان از راه GPS دستگاه، دوربین، پیامک ها و پیغام های پیام رسان هایی چون واتس اپ و تلگرام، تقویم، تصاویر و میکروفون دسترسی یافته و از این طریق، اطلاعات خویش را کسب می کند. ضبط همه تماسهای قربانیان و روشن کردن میکروفون و دوربین گوشی تلفن همراه، بدون احتیاج به انجامِ این کارها توسط مالکان نامطلع گوشیهای تلفن همراه دارای سیستم iOS، از دیگر شیوه های جاسوسی بدافزار پگاسوس است.
این جاسوس افزار اسرائیلی بیشتر از ۵۰ هزار نفر را قربانی خود کرده است، قربانیان پگاسوس از مقامات کشورها همچون رئیسان جمهور، پادشاه، نخست وزیران و رئیس مجلس، افراد ذی نفوذی چون نخست وزیران سابق، روزنامه نگاران و مخالفان حکومت ها همچون جمال خاشقجی، فعال سیاسی اجتماعی مخالف حکومت ریاض و مخالفان دولت بحرین هستند.1400/05/17
15:48:25
5.0 / 5
1358
تگهای خبر: آیفون , برنامه , تلگرام , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار


pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد