تصویب طرح صیانت از حقوق كاربران اینترنت

تکلیف مردمی که از اینستاگرام امرار معاش می کنند چیست؟

تکلیف مردمی که از اینستاگرام امرار معاش می کنند چیست؟

به گزارش توسعه دهندگان سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای مجازی با تکیه بر این که برای حکمرانی در فضای مجازی باید از پلت فرم های داخلی حمایت شود، اما در نهایت انتخاب بین سرویسهای داخلی و خارجی به مردم واگذار شود، این سوال را از مسؤلان بیان کرد که در صورت بسته شدن شبکه های اجتماعی، تکلیف مردمی که در این شرایط اقتصادی برای امرار معتش به اینستاگرام پناه آورده اند، چیست؟


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تازگی تصویب کردند که طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی به صورت اصل ۸۵ قانون اساسی و در کمیسیون مشترک بررسی شود. طبق این اصل، «سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست. مجلس نمی تواند اختیار قانون گذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می تواند اختیار وضع برخی از قوانین را با رعایت اصل ۷۲ به کمیسیون های داخلی خود تفویض کند. در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می کند به صورت آزمایشی اجرا می شود و تصویب نهایی آنها با مجلس خواهد بود.»
در این رابطه رضا الفت، سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای مجازی، نسب در گفتگو با ایسنا، ابراز امیدواری کرد که صدای معترضان به گوش مسؤلان بخصوص شورای نگهبان برسد و طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنت به شکلی که حالا طراحی شده، اجرا نشود.
به قول وی اگر طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنت به همین شکل اجرا شود، در قدم اول برای کسب و کار های خرد همچون کسب و کارهای اینستاگرامی مشکل ایجاد خواهد شد.
ایشان در ادامه اظهار داشت: طراحان طرح در کلاب هاوس و توییتر مدعی شده اند که قرار نیست اینستاگرام بسته شود، چون مشابه داخلی ندارد؛ اما برخلاف ادعای آنها سرویس هایی که بتوان گفت مشابه اینستاگرام است هم اکنون فعال می باشند و بر همین مبنا می توانند طبق طرح، از اینستاگرام بخواهند با ایران قرارداد ببندد و در صورت پذیرفته نشدن درخواست، کمیسیون اختیار دستور فیلتر شدن اینستاگرام یا محدود کردن پهنای باند آنرا دارد که اگر بدتر از فیلتر نباشد، مشابه آن است.
ببینید چرا مردم از داخلی ها استفاده نمی کنند؟
الفت نسب با اشاره به اینکه در صورت پیش رفتن روند یاد شده، صاحبان کسب و کار ها آواره می شوند، خاطرنشان کرد: باید در اینباره صحبت شود که چرا مردم از سرویسهای مشابه پلت فرم های خارجی استفاده نمی کنند؟ اول این که در تجربه قطعی اینترنت در سال ۱۳۹۸، پلت فرم ها نتوانستند ترافیک را تحمل کنند و گاها از دسترس خارج می شدند. ضمن این که مردم، بعضی از پلتفرم های ایرانی را به برخی از نهادها منتسب می دانند، اما مثلاً از تاکسی های اینترنتی استفاده می نمایند، چون که سرویسهای خوبی عرضه می دهند.
خدمات خوب باشد، مردم استقبال می کنند
وی ادامه داد: از سوی دیگر مسؤلان می خواهند ظرف هشت ماه پلت فرم ایرانی مشابه اینستاگرام را فعال و رایج کنند که امکان آن نیست و بطور قطع کیفیت خوبی نخواهد داشت. این در شرایطی است که امکان دارد با گذشت زمان اگر پلتفرمی خدمات خوبی عرضه نماید، مردم از آن استقبال کنند؛ همانطور که هم اکنون از بعضی از اپلیکیشن های مسیریابی داخلی استقبال شده است.
سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای مجازی ضمن اشاره به وجود بیشتر از ۴۰ میلیون کاربر اینستاگرام در ایران اظهار نمود: تکلیف مردمی که در این شرایط اقتصادی به اینستاگرام پناه آورده اند چیست؟ خیلی از مردم هم اکنون راه دیگری برای معاش ندارد و مسؤلان باید پاسخ دهند که می خواهند برای این افراد چه کنند و این افراد پس از قطع شدن اینستاگرام باید به کجا بروند؟
البته به قول وی در قدم بعدی وبسایت ها هم به مشکل برمی خورند، چونکه بسیاری از ورودی ها از شبکه های اجتماعی و اینستاگرام است که اگر اینها محدود شود، ترافیک کم و سرمایه گذاری سالهای گذشته از بین خواهد رفت.
الفت نسب با اشاره به اینکه ما سینه چاک خارجی ها نیستیم، خاطرنشان کرد: در این شرایط اقتصادی این طرح، بدترین طرح است؛ مخصوصاً با عنایت به این که دولت درحال تغییر است. همین حالا بخش خصوصی می گوید که با این طرح مشکل دارد و پس از تصویب طرح با دولت جدید سر و کار دارد. البته تبلیغات رئیس جمهور بعدی نشان می داد ایشان با محدودیت مخالف است.
وی ادامه داد: طرح حکمرانی بر فضای مجازی خوب است، اما این طرح باید اصلاح گردد. بخش خصوصی باید در آن مشارکت کند و نماینده داشته باشد؛ نه اینکه فقط نظر سازمان نظام صنفی که رئیس آن از جانب رئیس جمهور انتخاب می شود پرسیده شود.
مردم باید انتخاب کنند
این مقام صنفی تصریح کرد که برای حکمرانی بر فضای مجازی بدون ایجاد محدودیت برای مردم و اینکه با روح و روان آنها بازی شود، باید در یک بازه زمانی مناسب از پلت فرم های داخلی حمایت کنند. برای مثال می خواهند به جای گوگل، موتور جست وجوی داخلی را قرار دهند که تجربه نشان داده است جوابگوی ترافیک بالا نیست؛ ازاین رو در این شرایط باید گوگل فعال باشد و در کنار آن از موتورهای جست وجوی داخلی حمایت شود. البته این حمایت نباید فقط مالی باشد، بلکه باید زیرساخت ها فراهم و فرهنگسازی شود و در نهایت اجازه دهیم مردم انتخاب کنند.
چه تعداد کسب و کار در اینستاگرام فعال اند؟
او همینطور در پاسخ به سوالی درباره تعداد کسب و کارهای فعال در اینستاگرام، اظهار نمود: آمار دقیقی در این رابطه وجود ندارد، اما تخمین ها می گوید پیش از شیوع کرونا ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار فروشنده در اینستاگرام فعال بودند، اما پس از کرونا این رقم به بیشتر از ۳۰۰ هزار نفر رسیده و حتی رقم یک میلیون نفر هم مطرح گردیده است، اما این رقم ۳۰۰ هزار نفر به نظر منطقی تر می رسد. باید به این نکته توجه گردد که این صفحات معمولا چند نفری فعالیت می نمایند و خانواده هم دارند؛ ازاین رو جمعیت قابل توجهی هستند.
الفت نسب با اشاره به اینکه فعالیت ها در اینستاگرام محدود به فروش نیست بلکه بازاریابی و عرضه خدمات هم مطرح است، اظهار داشت: افسوس می خوریم که پیش از ورود فیس بوک به ایران، کلوپ در کشور راه اندازی شده بود، ولی اکنون تعطیل شده است؛ ازاین رو باید فکر نماییم که چرا این کسب و کارها تعطیل می شوند و چه حمایت هایی انجام شده است؟
سهم خرده فروشی آنلاین فقط ۳.۲ درصد
به قول وی اگر مجلس دغدغه تجارت الکترونیک دارد باید به این نکته توجه کند که حجم خرده فروشی آنلاین در ایران هم اکنون ۳.۲ درصد از حجم کل خرده فروشی در کشور است. این در شرایطی است که این رقم در ترکیه ۸ درصد و در چین ۴۴ درصد است. بر این اساس میتوان از بخش خصوصی مشورت گرفت که چه اقدامات و قوانینی لازم است تا حداقل به وضعیت ترکیه برسیم. همینطور سال ها این مورد مطرح شده که قانون تجارت الکترونیک در کشور در ارتباط با سال ۱۳۸۲ است که حتی گوشی هوشمند در کشور وجود نداشته و باید اصلاح گردد اما تابحال اقدامی برای آن انجام نشده است.
حتی در عراق نمی توانیم حساب بانکی باز کنیم!
سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای مجازی با اشاره به اینکه مسؤلان مدام چین، ترکیه، هند و کشورهای مشابه را مثال می زنند، خاطرنشان کرد: باید به این نکته توجه گردد که این کشورها با سایر کشورهای جهان مراوده دارند، اما ما حتی نمی توانیم در کشور عراق که کشور دوست و همسایه است و برخی جوانان ایرانی در آنجا شهید مدافع حرم شده اند، برای توسعه کسب و کار خود حساب بانکی باز نماییم.
وی با اشاره به اینکه از سوی دیگر تولیدکنندگان با برخی تحریم های داخلی و مشکلات مالیاتی مواجهند، اظهار داشت: حالا زمانی که کشور با مشکلات اقتصادی مواجه و دولت درحال تغییر است، نمایندگان مجلس دست روی چنین طرحی گذاشتند و بدتر این که آنرا اصل ۸۵ کردند.
این مقام صنفی همینطور از تصویب این طرح در زمانی که رئیس مجلس به سوریه سفر کرده بود و برخی دیگر از نمایندگان مخالف این طرح هم در مجلس حضور نداشتند، از تصویب آن ابراز تاسف کرد و اظهار داشت: نمایندگانی که به این طرح رای دادند باید در مقابل وجدان خود پاسخگو باشند؛ چون که هم بین نمایندگان و هم بین اقشار مختلف مردم به اجرای این طرح به شکلی که نوشته شده نقد وجود دارد. نمایندگان ادعا می کنند ۲۰۰۰ ساعت برای طراحی این طرح وقت گذاشته شده، اما معلوم نیست چرا بخش خصوصی از آن آگاه نشده است.
شورای نگهبان صدای ما را بشنود
او در آخر ابراز امیدواری کرد که در اجرای این طرح تجدید نظر شود و اظهار داشت: بخش خصوصی و هرکس دیگری که می تواند، باید در مطالبه رد و نقد این طرح اقدام نماید. امیدواریم شورای نگهبان صدای بخش خصوصی و مردم را بشنود.
طرح "صیانت کاربران در فضای مجازی" چیست؟
در طرح "صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی" که حالا با نام "صیانت کاربران در فضای مجازی" شناخته می شود، کمیسیون عالی تنظیم مقررات که برپایه مصوبه جلسه هشتم شورایعالی فضای مجازی به وجود آمد، به منظور اجرای مصوبات این شورا و قوانین در ارتباط با عنوان مرجع تنظیم مقررات خدمات پایه کاربردی، خدمات ارتباطاتی و فناوری اطلاعات شناخته شده که در ترکیب این کمیسیون در کنار نهادهای مرتبط نهادهایی همچون سازمان صدا و سیما، وزیر اطلاعات، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده نیروی انتظامی دیده می شود.
همینطور در ماده ۱۱ طرح صیانت، بر صدور مجوز بر فعالیت خدمات اثرگذار پایه کاربردی بومی، داخلی و خارجی تاکید شده و در تبصره ۱ آن آمده است: "عرضه و فعالیت خدمات پایه کاربردی خارجی اثرگذار مستلزم معرفی نماینده قانونی و پذیرش تعهدات ابلاغی کمیسیون است".
اما به قول یک حقوقدان فضای مجازی، شرکتهای خارجی چندملیتی با کشوری مانند ایران با وجود تحریم های مالی و حقوق بشری همکاری نمی کنند و از سوی دیگر، پیام رسان ها و موتورهای جست وجوی بومی نشان داده که ما تجربه موفقی برای فراهم کردن زیرساخت های لازم را در این عرصه نداریم.1400/05/08
23:52:34
5.0 / 5
1156
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد