توسعه دهندگان
وزیر ارتباطات اعلام كرد

آگاه سازی مخاطب، جایگزین مسدودسازی فضای مجازی

آگاه سازی مخاطب، جایگزین مسدودسازی فضای مجازی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت که به جای راهکار مسدودسازی و درگیر شدن با فضای مجازی، راهکار آگاه سازی مخاطب را مدنظر قرار دادیم.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری پویش ملی ارتقاء آگاهی حقوقی جامعه بین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و معاونت اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، اظهار داشت: حدود یک سال قبل گزارشی از قوه قضاییه دریافت کردیم که مبنای آن بررسی بیشتر از هزاران پرونده با موضوعات مختلف کلاهبرداری در دادسرای جرایم کامپیوتری بود که مشکلاتی را برای مردم بوجود آورده بود. در گزارشی که برای ما ارسال شد، قوه قضاییه درخواست کرده بود چاره هایی برای جلوگیری از این مشکلات نظر گرفته شود تا بتوان از وقوع جرایم در فضای مجازی و به تبع آن ثبت شکایت پیشگیری نماییم.
وی با اشاره به اینکه رویکرد قوه قضاییه بسیار مناسب و مطلوب بود، اظهار داشت: از زمان دریافت گزارش، کارگروهی مامور شدند تا به صورت خاص روی این مسئله کار کنند. پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات حدود شش ماه روی این مسئله مطالعه انجام داد تا بسترهای فسادخیز و ایجاد مسئله برای مردم که سبب تشکیل پرونده قضایی می شود، بررسی کند. بخشی از این مسائل به علت سیستم های فنی و تعاملاتی است که با عرصه بین المللی وجود دارد، مثل تبلیغات فریبنده و اخبار دروغی که پایه و اساسی ندارد و باید جلوی آنها را گرفت.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: با عنایت به وجود دستورات اجرایی از جانب رژیم آمریکا که همکاری شرکتهای فناوری اطلاعات با دولت ایران را محدود کرده، این امکانات فنی و تجهیزات حوزه فناوری، خیلی در دسترس ما نبود، اما راه کارهایی برای این مسئله به وجود آمد. یکی از زیرساخت های اساسی، تبلیغات بود. این که برای آژانس های تبلیغاتی، به جای پلت فرم هایی که قوانین و مقررات ایران را رعایت نمی کنند، بستری را فراهم نماییم که تبلیغاتشان را به صورت حداکثری روی پلت فرم های داخلی قرار دهند.
آذری جهرمی تصریح کرد: ازاین رو ترویج تبلیغات هوشمند و ایجاد امکانات برای آژانس های تبلیغات داخلی ایران که بتوانند از بستر فضای مجازی استفاده کنند و ذائقه کاربر ایرانی را به سمت خودشان ببرند و تسهیل کسب و کار صورت بگیرد، از موضوع هایی بود که پیگیری شده و به نتیجه رسید. امروز با امضای این تفاهمنامه دولت امکانات خوبی را در اختیار آژانس های تبلیغاتی قرار داده که از وزارت ارشاد مجوز دارند و در فضای مجازی کسب و کار می کنند تا بتوانند از ظرفیت های هوش مصنوعی برای پیدا کردن دقیق مخاطب خودشان و کم اثر کردن تبلیغاتی که فریبنده و دروغ هستند، استفاده کنند.
افزایش آگاهی رسانی عمومی در فضای مجازی
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه یکی از مسئولیت های مهم ما این بود که آگاهی رسانی عمومی را در فضای مجازی افزایش دهیم، اظهار داشت: فضای مجازی فضایی است که مخاطبین در مقابل انبوهی از اطلاعات قرار دارند و ما باید آنها را برای تشخیص بین سره و ناسره اطلاعات و اخبار آگاه نماییم. در همین مبحث کرونا دیدیم که هر روز اخباری بدون سند منتشر می شد. به جهت اینکه مرجع خبری وجود داشته باشد و مردم آگاهی داشته باشند و هر شنیده ای را مورد توجه قرار ندهند، بستر مناسبی بوجود آمد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه به جای راهکار مسدودسازی و درگیر شدن با فضای مجازی، راهکار آگاه سازی مخاطب را مدنظر قرار دادیم، اضافه کرد: ما مجموعه این موضوعات را به دستگاه قضایی منعکس کردیم و دستگاه قضایی هم خیلی سریع اهتمام به خرج داد و با تیم اجرایی ما وارد مذاکره شدند. نتیجه این همکاری، به تدوین تفاهم بین سازمان تنظیم مقررات بعنوان نماینده دولت و معاونت جلوگیری از وقوع جرم به نمایندگی از قوه قضاییه منجر گردید.
آذری جهرمی تصریح کرد: مجریان مهم این تفاهمنامه هم اپراتورها هستند و اگر نیاز باشد سایر فعالان حوزه فناوری هم وارد عرصه خواهند شد. نتیجه امضای این تفاهمنامه این خواهد بود که با همکاری مشترک بین دستگاه قضایی، دولت و توسعه دهندگان عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات، بسترهایی که سبب ترویج جرم بخصوص کلاهبرداری از مردم می شود با ابزارهایی مشابه افزایش آگاهی کاربران در جامعه، ساماندهی خواهند شد و در آینده میتوان تأثیر این تفاهمنامه را شاهد بود.
وی افزود: البته در بخشی از این تفاهمنامه، به دانش افزایی قضات و آموزش قضات و حتی آموزش اپراتورها در مسائل حقوقی هم اشاره شده و پارامترها سنجیده می شود. میزان ثبت جرم در دستگاه قضایی مشخص است و انتظار می رود همانطور که در سند توسعه شبکه ملی اطلاعات آمده که سالانه ۳۰ درصد جرایم کاهش پیدا کند، با این تفاهمنامه، بخشی از ثبت جرم در کشور کم شود و مردم در فضایی با اطمینان بیشتر از فضای مجازی استفاده کنند.
منبع:

1400/04/13
11:57:25
5.0 / 5
1058
تگهای خبر: آمریكا , آموزش , توسعه , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد