توسعه دهندگان
چالش های دولت بعدی در حوزه فناوری اطلاعات

بی توجهی به لایه محتوای شبكه ملی اطلاعات

بی توجهی به لایه محتوای شبكه ملی اطلاعات

یک کارشناس فناوری اطلاعات با اعلان اینکه تا کنون توجه به چالش های لایه محتوا در شبکه ملی اطلاعات کم بوده، اظهار داشت: تصور تعدادی از شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت هایی مانند سیم و کابل است که فکر می کنند راه نیفتاده، اما آن بخش از حوزه شبکه ملی اطلاعات که محقق نشده، حمایت و توسعه محتوای خصوصی است.


علی محمدی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه در زمینه فضای مجازی موضوع تکمیل و گسترش زیرساخت ها اهمیت دارد، اظهار داشت: آنچه که شاید وزارت ارتباطات در چهار سال قبل موفق نشد بصورت جدی انجام دهد، موضوع توسعه اینترنت ثابت بود. البته توسعه اینترنت ثابت یک مبانی دارد و اینطور نبوده که اراده ای برای توسعه آن نباشد. مهم ترین مانع، انحصار شرکت مخابرات ایران در شبکه فیبر داخل شهری و داخل استانی بود که این انحصار موجب جلوگیری از توسعه اینترنت داخل شده است.
وی افزود: در مواردی که FCPها و اپراتورها به فیبر داخل استانی نیاز داشتند، مجموعه مخابرات کارشکنی می کرد، یا قیمت بالا می داد و کمک لازم را نمی کرد. قسمتی از اموال عمومی ازجمله شبکه داکت و سیم مسی که به اشتباه در خصوصی سازی مخابرات به این شرکت واگذار شده، داکت کانال هایی هست که در سطح شهرها زیر زمین کنده شده و فیبرهای مخابرات از آن عبور کرده، این امکان وجود ندارد که هر شرکتی در هر شهری کنار مخابرات زمین را بکند و فیبر خودش را رد کند. دولت بعدی حتما باید برای رفع انحصار مخابرات و برگرداندن، اقدام لازم را انجام دهد.

به دلیل اوضاع بد اقتصادی، توسعه ارتباطات ثابت کند بود
این کارشناس فناوری اطلاعات اشاره کرد: امکانات محدودی وجود دارد که باید در اختیار همه اپراتورها قرار بگیرد تا بتوانند انتقال بسترهای فیبر نوری خودرا انجام دهند. این ها اموال عمومی حساب می شود اما به اشتباه در اختیار مخابرات قرار گرفته و دولت بعدی باید حتما این ها را برگرداند. در آن صورت، امکان این که FCPها بتوانند سرویس FTTH و VDSL عرضه کنند، وجود دارد. شرکتها در بیشتر شهرها نتوانستند در همکاری با مخابرات این کار را انجام دهند. خود مخابرات آغاز کرد به این کار، اما به سبب اوضاع اقتصادی بد، این پروسه به کندی پیش رفت.
محمدی با اشاره به چالش های دولت بعدی در لایه زیرساخت، بیان کرد: موضوع دیگر، سرمایه گذاری روی اپراتورهای ثابت و FCP ها برای توسعه اینترنت است. غیر از انحصار موجود، اپراتورهای ثابت برعکس اپراتورهای همراه، مدل درآمدی شان وابسته به مخابرات بوده و نتوانستند خوب سرویس دهند، سرمایه گذاری کنند و سرویسشان را توسعه دهند. کشورهای منطقه همه سرویس FTTH دارند و اینترنت موبایل خیلی کمتر استفاده می شود. اگر این اتفاق در ایران هم بیفتد، بار فشار شبکه موبایل کم می شود و کیفیت اینترنت موبایل افزایش می یابد.
وی با اشاره به چالش های لایه خدمات در زمینه ارتباطات فناوری اطلاعات، بیان کرد: در لایه خدمات برعکس این ادعا که چون موتور جست وجو و پیامرسان بومی نداریم، پس هیچ خدمت عمومی نداریم، خدمات زیادی داریم که خوب هم کار می کنند. همچون در زمینه تجارت الکترونیک و فروشگاه های اینترنتی که فرهنگ خرید آنلاین بین مردم راه افتاده، حمل و نقل اینترنتی، مسیریاب های اینترنتی و خدمات خصوصی آنلاین و سایر پلت فرم هایی که در لایه خدمات برای مردم کار می کنند. در این سالها سعی شده مشکلات این خدمات رفع گردد.

حمایت از کسب وکارها، پرداخت نقدینگی نیست
این کارشناس فناوری اطلاعات با اعلان اینکه عده ای حمایت را تنها در پرداخت نقدینگی می دانند، اما این اتفاق خیلی جذاب نیست، اضافه کرد: اگر قرار باشد از کسب و کاری حمایت مالی شود، یعنی در بازار مداخله مخرب شده، اما رویکرد وزارت ارتباطات در طول این مدت این بوده که در بحث تسهیل روابط کسب وکارها با بخش های مختلف حاکمیت و مجموعه هایی که مقررات و ضوابط می گذارند، با هیات مقررات زدایی که زیرمجموعه وزارت اقتصاد است، کار را جلو بردند و این کار باید با قدرت بیشتری اتفاق بیفتد.
محمدی افزود: یکی از عناوینی که در کنار بحث حمایت ها مطرح است، این که کسب وکارها عمومی شده و وارد بورس شوند، در آن صورت هم امکان جذب سرمایه برایشان وجود دارد هم ارزش اقتصادی آنها مشخص می شود. عرضه در بورس موجب می شود بخشCT شفاف باشد، کما این که اپراتورها صورت مالی شفافی دارند، اما برای بخش IT این اتفاق نیفتاده است و ارزش اقتصادی کسب وکارهای لایه خدماتی معلوم نیست. محدودیت هایی از جانب دستگاه های نظارتی و مجموعه های مالی بانکی کشور برای ورود به بورس وجود دارد که اگر دولت این پروسه را تسهیل کند، هم به جذب سرمایه کسب وکارها و هم شفاف شدن و دسترسی مردم به اطلاعاتشان کمک می نماید.
وی با تاکید بر چالش های مهم لایه محتوا بیان کرد: تا کنون توجه به این بخش خیلی کم بوده و دولت بعدی باید برای آن انرژی بگذارد. هر زمان می گفتند فضای مجازی مشکلی دارد، نگاه این بوده که شبکه ملی اطلاعات راه نیفتاده. تصورشان هم از شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت هایی مانند سیم و کابل است، در صورتیکه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات حدودا کامل شده و آن بخش از حوزه شبکه ملی اطلاعات که محقق نشده، حمایت و توسعه محتوای خصوصی است.


سخت گیری ها و محدودیت های غیرشفافی در مقابل VODها وجود دارد
این کارشناس فناوری اطلاعات افزود: در طول این مدت VODها رشد شایان توجهی داشتند، مردم هم از این سرویس ها استقبال می کنند، در صورتیکه از آنها حمایتی هم نشده است. هر روز نظارت های عجیبی اعمال می کنند و سخت گیری هایی و محدودیت های غیرشفافی وجود دارد که برای تلویزیون این محدودیت ها نیست، در صورتیکه اگر پخش سریالی مجوز دارد، نباید آنرا متوقف کرد.
محمدی اشاره کرد: نظارت باید وجود داشته باشد، اما نظارت ها باید شفاف شود، پارامترها مشخص شود و به توسعه محتوای بخش خصوصی کمک گردد. یکی از چالش های جدی که وزارت ارتباطات با آن روبه رو بوده، بحث محتوای مناسب برای کودکان است، موضوعی که مخالفتی با آن وجود ندارند و همه معتقدند که باید این اتفاق بیفتد، اما کسی متولی آن نیست. برای این کار، باید انیمیشن های خوب در مجموعه های مختلف ساخته شود، همانطور که شتاب دهنده هایی در کسب وکارها شکل گرفتند، باید در تولید محتوا هم شکل بگیرند.
وی افزود: مجموعه های مختلف از لایه مدل استارت آپی، باید روی شرکتها و کسانی که انیمیشن می سازند و داستان می نویسند و محتوای دیجیتال تولید می کنند، سرمایه گذاری کنند تا این محتوا هم برای کودک و هم نوجوان در کشور زیاد شود. این مساله کمک می نماید که در فضای مجازی چه شبکه های بومی و چه شبکه های بین المللی، محتوای مناسب بیشتر پخش شود و محتوای مناسب هم مخاطب خودرا جذب می کند. این مهم ترین کاری است که دولت آینده در بخش IT انجام دهد.1400/03/24
10:02:33
5.0 / 5
1449
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار


pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد