در گزارش توسعه دهندگان مطرح شد؛

استفاده از سامانه هوشمند رصد فراگیری كرونا در انتخابات

استفاده از سامانه هوشمند رصد فراگیری كرونا در انتخابات

به گزارش توسعه دهندگان رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: سامانه هوشمند رصد وضعیت فراگیری ویروس کرونا در شهر تهران، برای انتخابات پیش رو مورد استفاده قرار می گیرد.علی اصغر انصاری در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به جزئیات «سامانه مبتنی بر هوش مصنوعی پیشبینی زمانی و مکانی میزان شیوع کرونا» عنوان کرد: این سامانه با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی و داده های افراد مبتلا به کرونا، میزان انتشار ویروس را در مناطقی که افراد مبتلا حضور داشته اند، طی دو هفته پیشبینی می کند.
وی اظهار داشت: برای کارکرد این سامانه، داده های افراد مبتلا به کرونا از سمت وزارت بهداشت در اختیار ما قرار می گیرد و با تکنیک های مدنظر، این داده ها ژئوکد شده و مشخص می شود افراد مبتلا به کرونا در کدام مناطق سکونت دارند. بدین سان با داده های سلامت این افراد، میزان فراگیری کرونا برای مدت دو هفته آینده به صورت محله به محله و از این نظر که ویروس در کدام مناطق شدت یافته یا کاهش پیدا کرده، قابل پیشبینی است.
رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ICT تصریح کرد: این تکنیک هوش مصنوعی بر اساس جابجایی افراد مبتلا به ویروس کرونا، مشخص می کند که احتمال شیوع بیماری در کدام مناطق بیشتر است. هوش مصنوعی الگوی جابجایی افراد را استخراج کرده و ما آنرا روی سامانه اعمال کرده و در اختیار وزارت بهداشت قرار می دهیم. با این وجود مشخص می شود که تا دو هفته آینده، کدام مناطق مستعد شیوع کرونا هستند و در کدام اماکن فراگیری ویروس بیشتر خواهد شد.
وی با تکیه بر این که با این الگوریتم تا حد زیادی قابل پیشبینی است که میزان آلودگی در چه محلاتی در حال افزایش می باشد، اظهار داشت: الان این سامانه در تهران به کار گرفته شده و داده های البرز هم هم در اختیار ما قرار می گیرد. چون که درصد قابل توجهی از ساکنان البرز طی روز در تهران در رفت و آمد هستند.
انصاری با اشاره به اینکه در صورتیکه سایر شهرها هم درخواست استفاده از کاربردهای این سامانه را داشته باشند، آنرا در اختیارشان قرار می دهیم، اضافه کرد: سامانه رصد وضعیت فراگیری ویروس کرونا مبتنی بر هوش مصنوعی، برای انتخابات ۱۴۰۰ هم در کلانشهر تهران مورد استفاده قرار می گیرد. این سامانه به صورت ویژه و با دقت بیشتر و دیتای کامل تر در روزهای انتخابات پیش رو کمک می نماید که به صورت منطقه به منطقه و محله به محله، وضعیت فراگیری ویروس پیشبینی و بر مبنای آن، تصمیم گیری برای محدودیت های رفت و آمد اعمال شود.
وی اظهار داشت: سامانه پیشبینی زمانی و مکانی میزان انتشار کرونا با استفاده از هوش مصنوعی، یک سامانه پشتیبانی تصمیم است و به کمک معاونت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی می آید. عملکرد این سامانه مطابق با استانداردهای بهداشت جهانی و کاملاً متفاوت از سامانه ماسک است.


منبع:

1400/03/07
23:45:51
5.0 / 5
1152
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد