توسعه دهندگان

دولت و مجلس چه خوابی برای رمزارزها دیده اند؟

دولت و مجلس چه خوابی برای رمزارزها دیده اند؟

توسعه دهندگان: درحالیکه بانک مرکزی به استناد مصوبه دولت، مبادله رمز ارزها را غیرقانونی اعلام نموده بود، حالا دولت درخواست جلوگیری از مسدودیت درگاه های فروش رمزارز را به او داده است. باید دید در کارگروهی که برای چگونگی اقدام مقابل رمزارزها تشکیل شده، دولت و مجلس چه خوابی برای این بازار دیده اند؟


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، زمانی که پیش بینی پذیری در اقتصاد و قدرت خرید مردم کاسته می شود، مردم برای حفظ ارزش سرمایه خود پول هایشان را به سمت بازارها می برند. از آنجائیکه در سال قبل حجم بالایی از نقدینگی موجود در اقتصاد کشور به سمت بازار سرمایه حرکت کرده بود، بعد از ریزش های شاخص بورس، سرمایه گذاران متضرر شده برای حفظ ارزش سرمایه باقی مانده خود پول هایشان را از بازار سرمایه خارج و وارد بازار رمزارزها کردند.
با استقبال گسترده مردم از این بازار، بستر سو استفاده از آن نیز فراهم شد؛ تا جایی که رئیس کل بانک مرکزی بارها به مردم سفارش کرد که سرمایه خودرا وارد رمزارزها نکنند و نسبت به ریسک های این بازار هشدار داد.
هشدارها به آنجا رسید که بعد از مدتی بانک مرکزی طبق قانون شورای عالی مبارزه با پولشویی و مصوبه هیات دولت در سال ۱۳۹۸ از غیرقانونی بودن مبادله رمزارز بین افراد آگاهی داد و شرکت شاپرک به پرداخت یارها اعلام نمود درگاه های الکترونیکی که کسب وکارهای بدون مجوز همچون رمز ارز ارائه می کنند، مسدود خواهند شد.
مبادله رمزارزها، غیرقانونی یا قانونی؟
اما گزارش ها نشان می داد که این درگاه ها مسدود نشده اند و همچنان به فروش رمزارزها می پردازند که واکنش و نگرانی مجلسی ها را برانگیخت و رئیس مجلس در واکنش به این موضوع، در نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی خواهان مسدودسازی درگاه پرداخت الکترونیک صرافی های ارز دیجیتال شد.
در این بین، رئیس کل بانک مرکزی موضع خود در این زمینه را اعلام نمود و اظهار داشت: تا زمان ترسیم نقشه راه دراین زمینه از مسدودسازی درگاه های پرداخت صرافی ها خودداری می کند.
تا قبل از این، مصوبه دولت حاکی از غیرقانونی بودن مبادله رمز ارزها بود اما رئیس دفتر نهاد ریاست جمهوری در نامه ای از همتی خواست که مانع از مسدودیت درگاه های فروش رمزارز شود. همین موضوع تناقض هایی در اذهان ایجاد کرد در خصوص این که تا قبل از این بانک مرکزی و دولت بر غیرقانونی بودن مبادلات رمز ارزها تاکید می کردند؛ حالا چه شده که در مقابل ممنوعیت و مسدودیت این فعالیت ها از موضع خود پایین آمده اند؟
طرف دیگر ماجرا به وزارت اقتصاد برمی گردد که تازه ترین اظهارات وزیرش از آن حکایت می کند که باید در مقابل رمزارزها فعالانه عمل کرد تا ضررهای آن به حداقل و سودهای آن به حداکثر برسد.
همچنین، این وزارتخانه هفته پیش در همایش اقتصاد هوشمند به ابعاد مختلف انتشار رمز پول بانک مرکزی پرداخت که حاکی از موضع نرم تر وزارت اقتصاد به بازار رمزارزها بود، برای اینکه بیشتر اظهارات در این همایش در خصوص این بود که رمزارزها فعالانه به رسمیت شناخته شوند تا دراین زمینه تسلیم شرایط نشویم.
برای انتشار رمز پول ملی محدودیت نداریم
دراین زمینه عباس معمارنژاد_معاون وزیر اقتصاد - اظهار داشت: ارزیابی هایی که برای انتشار رمز پول ملی صورت گرفته، نشان دهنده نبود محدودیت قانونی و زیرساختی است اما از نظر فرهنگی، نهادی و سیاسی نتوانسته ایم رمزارزها را مطرح نماییم.
وی درباره وضعیت انتشار رمز پول در سایر کشورها نیز توضیح داد: هم اکنون معادل ۸۰ درصد بانکهای مرکزی در دنیا به دنبال مطالعه برای انتشار رمزارز خود هستند و ۵۰ درصد نیز در حال آماده سازی زیرساخت های انتشار رمز پول هستند و ۱۰ درصد از کشورهای دنیا نیز به انتشار رمز پول خود نزدیک هستند.
معمارنژاد با تاکید براینکه حمکرانی باید هر چه زودتر درباره رمزارزها تصمیم بگیرد، اظهار داشت: رمز ارزها فواید زیادی دارند که یکی از آنها کاهش نیاز به پول و اسکناس است.
معاون وزیر اقتصاد معتقد می باشد که باید به رمزارزها و رمز پول ملی توجه و درباره آنها تصمیم راهبردی گرفته شود که در آینده تسلیم سیاستگذاری راهبردی شرایط نشویم.
مواضع بانک مرکزی
قبل از این، بانک مرکزی سه موضع و برنامه خود درباره رمزارزها را اعلام نموده بود که طبق آن، این بانک بر طبق مصوبه دولت نمی تواند معامله رمز ارز را به رسمیت بشناسد و به صرافی ها مجوز دهد تا خرید و فروش کنند. همچنین، تنها برای واردات کالا و خدمات مبادله رمز ارزها مجاز است که مدتی پیش دستورالعمل مربوطه را بانک مرکزی به صرافی ها ابلاغ نمود.
رمز پول بانک مرکزی نکته دیگر است که مقرر است رمز پول این بانک به پشتوانه ارز و طلای بانک مرکزی منتشر شود که گفته می شود این رمز پول، سبب روان سازی مبادلات، آشنایی مردم با این نوع پول و کاهش تاثیر پایه پولی بر نقدینگی می شود.
طبق گفته کارشناسان، دلیل این که تا حالا بانک مرکزی به اعطای مجوز به صرافی های آنلاین رمز ارز ورود نکرده، این است که تصور می کند با اعطای مجوز به آنها، بایستی کلیه ریسک های آنها را نیز قبول کند و انتشار رمز پول بانک مرکزی به پشتوانه طلا و ارزهای خود ضرورتی ندارد.
رمزارزها مثل بورس نشوند
حالا در شرایطی که آمارها حکایت از ورود ۱۲ میلیون ایرانی به بازار رمز ارزها دارد و تنها در سال قبل روزی ۲۰۰ میلیارد تومان رمرارز معامله شده است، دولت هنوز موضع خودرا درباره این بازار مشخص نکرده است و روزی از غیرقانونی بودن این قبیل فعالیت ها خبر می دهد و روز دیگر مانع مسدودیت فعالیت آنها می شود و سرمایه گذاران رمزارزها را گرفتار سردرگمی و بلاتکلیفی کرده است.
سرنوشت رمزارزها در ایران چه می شود؟
بنابراین، برای تعیین سرنوشت رمزارزها در کشور لازم است که هر چه زودتر تصمیماتی در قبال این بازار و فعالان آن در داخل کشور گرفته شود که آنها گرفتار ضرر و زیان نشوند یا در صورت غیرقانونی بودن این فعالیت ها برای مردم اطلاع رسانی صورت گیرد و بطور جدی ممنوعیت ها پیگیری شود.
البته کارگروهی هم در دولت جهت بررسی رمزارزها تشکیل شده است تا نحوه اقدام مقابل رمز ارزها مشخص شود که باید منتظر ماند و دید دولت و مجلس برای رمز ارزها چه خوابی دیده اند؟
منبع:

1400/03/06
12:08:19
5.0 / 5
1174
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد