توسعه دهندگان
سخنگوی كمیسیون صنایع :

آذری جهرمی عقب ماندگی در شبكه ملی اطلاعات را پذیرفت

آذری جهرمی عقب ماندگی در شبكه ملی اطلاعات را پذیرفت

به گزارش توسعه دهندگان سخنگوی کمیسیون صنایع در تشریح جزییات جلسه با جهرمی اظهار داشت: وزیر ارتباطات با پذیرش عقب ماندگی در پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات، گزارش این شبکه را برای کارشناسی بیشتر در اختیار نمایندگان قرار داد.حجت الله فیروزی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جزییات حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در جلسه روز گذشته کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نظارت نمایندگان مجلس در حوزه های نظارتی خود در چند قالب انجام می شود که می تواند شامل تذکر به وزرا و دستگاهها، سوال از آنها و یا در قالب استیضاح باشد؛ بدین جهت تعدادی از نمایندگان از وزیر ارتباطات دعوت نمودند که برای پاسخگویی به سوالات آنها در کمیسیون تخصصی وزارت ارتباطات که همان کمیسیون صنایع و معادن است، حاضر شود.
وی با اعلان اینکه در این نشست نمایندگان شیروان و دامغان از وزیر ارتباطات درباب علت عدم راه اندازی شبکه ملی اطلاعات سوالاتی را طرح کردند اظهار داشت: وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوالات، گزارش مکتوب و مبسوطی به لحاظ حجمی از اقدامات وزارت ارتباطات درباب راه اندازی این شبکه ارائه نمود. ماحصل این موضوعات، مطابق اظهارات وزیر ارتباطات این بود که سیاست های کلی در حوزه شبکه ملی اطلاعات در وزارت ارتباطات تدوین نمی گردد و قسمتی از آن مطابق با سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و بخشی نیز توسط شورای عالی فضای مجازی و مجموعه های بالادستی تدوین می شود و وزارت ارتباطات تنها سیاست های پایین دستی این پروژه را تدوین اجرا می کند.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات وزیر ارتباطات در خصوص این که به دنبال ایجاد یک زبانی و اتفاق نظر درباب شبکه ملی اطلاعات، سند بالادستی این پروژه ملی در شورای عالی فضای مجازی تهیه و تصویب گردید، اضافه کرد: آذری جهرمی از ایجاد یک گفتمان واحد از شیوه راه اندازی شبکه ملی اطلاعات آگاهی داد و اذعان داشت که این شبکه در چند لایه سخت افزاری، خدمات و محتوا پیگیری می شود که وزارت ارتباطات اجرای لایه ایجاد شبکه و سخت افزار را بر عهده دارد و آنرا در چند فاز تعریف کرده است.
فیروزی افزود: مطابق با پیش بینی وزیر ارتباطات، بهره برداری کامل از شبکه ملی اطلاعات تا سال ۱۴۰۴ اتفاق می افتد. پیاده سازی تکالیف در حوزه محتوا نیز به اعتقاد آذری جهرمی وظیفه سایر دستگاهها است و بخش خدمات هم باید توسط مجموعه های خصوصی کشور همچون اپراتورها و برخی دستگاهها فعال شود.
وی با اعلان اینکه مطابق با اظهارات وزیر ارتباطات قسمتی از وظایف در حوزه اجرای پروژه، انجام شده است، اظهار داشت: آذری جهرمی پذیرفتند که نسبت به برنامه زمان بندی پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات، مقداری عقب ماندگی داریم اما با وجود همه محدودیت ها، توانسته از ظرفیت داخلی کشور برای پیشبرد اهداف این شبکه استفاده نماید.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به این که به اذعان وزیر ارتباطات، این طور نیست که تصور شود مقرر است یک دکمه ای را بزنیم و شبکه ای ایجاد شود و اتفاق خاصی بیافتد، اشاره کرد: بگفته آذری جهرمی خیلی از خدماتی که اکنون در حال ارائه است در قالب شبکه ملی اطلاعات است. برای مثال ظرفیت هایی که در روزهای کرونا جهت استفاده مدارس و دانشگاه ها ایجاد شده، همه قسمتی از شبکه ملی اطلاعات است که با مشارکت وزارت ارتباطات تهیه شده است. حتی اپلیکیشن های بومی که تحت عنوان مسیریاب ها در کشور فعال است نیز قسمتی از همین ظرفیت هایی است که در دل شبکه ملی اطلاعات به وجود آمده است.
فیروزی اشاره کرد: بگفته وزیر ارتباطات هدفگذاری و برنامه ریزی برای حرکت به سمت پیاده سازی کامل شبکه ملی اطلاعات تعیین شده و عزم وزارت ارتباطات نیز بر این است. حتی آذری جهرمی اشاره داشت که تعدادی از مواقع که مقام معظم رهبری درباب پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات تذکراتی می فرمایند این تذکرات درست است اما تنها قسمتی از این عقب ماندگی از برنامه، متوجه وزارت ارتباطات است و بخش دیگر نیز متوجه سایر دستگاهها است. البته همین تذکرات ظرفیت هایی است که می توان از آنها برای پیشبرد پروژه بهره برد و سایر وزارتخانه ها را نیز متوجه این تذکرات و همکاری در اجرا کرد.
وی اظهار داشت: در نهایت در این نشست با توجه به این که نمایندگان تمایل داشتند که درباب روند اجرای شبکه ملی اطلاعات اطمینان حاصل کنند، قرار شد ظرف مدت یک هفته، گزارشی از اطلاعات مربوط به این پروژه از طرف وزارت ارتباطات در اختیار نمایندگان قرار گیرد تا با همراهی کارشناسانی از این حوزه، میزان پیشرفت پروژه، نحوه انجام و روند ادامه آن مشخص شود.


منبع:

1400/02/28
14:01:53
5.0 / 5
1374
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد