توسعه دهندگان
طنز سه كلمه ای:

كپی كارت هوشمند

كپی كارت هوشمند

توسعه دهندگان: در صورتیکه دریافت کُپی مدارک هویتی از طرف دستگاه های اجرائی در بعضی از استانها ممنوع شده و یکی از مصداق های دولت الکترونیک، حذف کاغذبازی ها از پروسه اداری است، همچنان یکی از الزامات ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری، ارائه کپی کارت ملی داوطلبان است.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، راه اندازی دولت الکترونیکی سازوکاری است به جهت اینکه جایگزین پاسخگویی حضوری به درخواست های مردم باشد تا گرفتن مجوزها سریع و آسان شود. به ادعای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با ایجاد مرکز ملی تبادل اطلاعات، تمام دستگاه های دولتی بوسیله مسیری امن و مستقل از اینترنت به هم متصل شدند تا تبادل اطلاعات و داده های مورد نیاز افراد را با دقت و سرعت صورت گیرد. با اتصال همه دستگاهها به این مرکز و به سبب وجود اطلاعات مردم در این سامانه، دیگر نیازی به ارائه انبوهی از کپی اسناد، مدارک، شناسنامه، کارت ملی، عکس و سایر مدارک کاغذی نیست.
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، سال ۱۳۹۸ با تاکید بر این که مردم باید از ارزان ترین و کوتاه ترین مسیر، خدمات الکترونیکی دریافت نمایند و آنان را نباید در راهروهای ادارات و سازمان ها سرگردان کرد، گفته بود: تمام تلاش ما از شروع دولت یازدهم، ایجاد و تقویت دولت الکترونیک و حذف کاغذ از سیستم اداری بوده تا بدین سان مردم هنگام مراجعه به اداره و یا سازمانی، فقط با ارائه همان کارت ملی هوشمند خود، دیگر مجبور نباشد برای یک کار ساده ده ها برگ کپی از مدارکشان ارایه کنند. کارت ملی را هوشمند کردیم اما متاسفانه شاهدیم همچنان مردم برای مراجعه به برخی ادارات، ناچارند چندین برگ کپی مدارک همراه خود ببرند.
روحانی با اعلان اینکه کارت ملی هوشمند درست شده که دیگر کپی مدارک از مردم نخواهند و با یک شماره کارت ملی همه اطلاعات مورد نیاز، قابل دسترس باشد، اظهار داشته بود: می خواهیم کار مردم، وقتی در اداره ای وارد می شوند، پیشخوان و میز خدمت فقط با یک کارت انجام گیرد. هیچ چیز دیگری نیاز نباشد. همه کار را باید با آن کارت انجام دهد، اگر مجوز روزنامه هم می خواهد بگیرد، با آن کارت باید انجام بگیرد. بیمه، مالیات و یا اعتراض کند، با همان کارت. هیچ چیز دیگری نیاز نباشد. آن چیزی که ما از دولت الکترونیک انتظار داریم، یک کارت است برای همه کار.
همین طور سال قبل در بعضی از استان های کشور، پیرو بخشنامه ای از طرف سازمان اداری و استخدامی، طرح احراز اصالت هویت برخط اجرا و اخذ کپی مدارک هویتی توسط دستگاه های اجرائی ممنوع شد. به سبب این بخشنامه، دستگاه های اجرائی موظف شدند جهت نحوه استعلام های برخط و رفع موانع حقوقی و قانونی احتمالی با سازمان ثبت احوال به تفاهم برسند، به نحوی که دریافت کپی مدارک هویتی در فرآیندهای ارائه خدمات به شهروندان بصورت کامل حذف شود.
حال با وجود گذشت دو سال از این اظهارات و حتی ممنوعیت دریافت کُپی مدارک هویتی از طرف دستگاه های اجرائی، هنوز هم در بعضی از ادارات، یکی از مدارک مورد نیاز برای انجام کارهای اداری، کپی کارت ملی است، کارت ملی که هوشمند شده تا از کاغذبازی ها پیشگیری کند، نمونه اش ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری که کپی شناسنامه و کارت ملی را از مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام اعلام نموده است.


رضا باقری اصل -دبیر شورای اجرائی فناوری اطلاعات- درباره این مساله در توییتر نوشت: تمام خدمات الکترونیکی مورد نیاز برای هرنوع ثبت نام الکترونیکی در مرکز ملی تبادل اطلاعات‬⁩ برقرار است. هویت، مدرک تحصیلی، گواهی عدم سوء پیشینه، بدهی مالیاتی، بیمه تامین اجتماعی، ‏ اما آیین کشورداری را باید در کپی دوروی کارت هوشمند ملی جستجو کرد.
مهدی یوسف زاده -پژوهشگر حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات- نیز با انتقاد از این روند در توییتر نوشت: برای ثبت نام ریاست جمهوری، کپی پشت و رو از ⁧‫کارت ملی هوشمند‬⁩ نیاز است. وقتی در کشوری کارت ملی به اصطلاح هوشمند صادر شده چه نیازی به کپی آن است؟
وقتی همه اطلاعات هویتی فرد بوسیله شماره ملی قابل فراخوانی هست چه نیازی به کپی شناسنامه است؟ بانک ها هنوز برای بیشتر خدمات بانکی علاوه بر کارت ملی از شهروندان درخواست ⁧‫شناسنامه‬⁩ می کنند. وقتی کارت ملی هوشمند صادر می نماییم چه نیازی به فراخوانی و ثبت نام و پرداخت هزینه برای صدور مجدد کارت نظام وظیفه داریم؟ واقعا کاربرد این کارت ملی هوشمند که دریافتش را ⁧‫اجبار‬⁩ کردیم کجاست؟
منبع:

1400/02/22
22:43:14
5.0 / 5
1223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد