دانشگاه امیركبیر ابر كامپیوتر ساخت

سیمرغ با رونمایی رئیس جمهور شروع به كار می كند

سیمرغ با رونمایی رئیس جمهور شروع به كار می كند

به گزارش توسعه دهندگان ابر کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر با عنوان ˮسیمرغˮ که با همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیاده سازی شده است، با حضور رئیس جمهور افتتاح می شود تا بتواند خدمات محاسباتی در حوزه های مختلف را به مراکز علمی و تحقیقاتی کشور عرضه نماید.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، ابر کامپیوتر(Supercomputer) به کامپیوتر هایی گفته می شود که ظرفیت بالایی در محاسبات دارند. این واژه برای نخستین بار توسط مجله "نیویورک ورلد" برای اشاره به جدول سازهای IBM در دانشگاه کلمبیا به کار رفت.
این کامپیوتر ها برای پردازش ‎های سنگین به کار گرفته می‎ شوند و برای سیستم ‎هایی به کار می روند که قدرت پردازش اطلاعات فراوانی را در کسری از ثانیه داشته باشند. ازاین رو این ابزارهای هوشمند برای آزمایش مدلهای ریاضی برای پدیده های پیچیده فیزیکی، شبیه سازی آب و هوای آینده، شبیه سازی پیدایش و تکامل کیهان، شبیه سازی و بررسی عملکرد راکتورها، تحقیقات بر روی مواد شیمیایی برای ساخت داروهای جدید، جوش هسته ای و در حوزه رمزنگاری استفاده می شود.
این سیستم ها بر خلاف کامیپوترهای معمول، بیشتر از یک CPU(پردازشگر مرکزی) دارند. این پردازشگرها، مدارهای مخصوصی برای تفسیر اطلاعات و دستورالعمل های برنامه و انجام محاسبات عملی و منطقی در توالی مناسب را در خود جای داده اند.
علاوه بر آن ابررایانه ها از ظرفیت ذخیره سازی بسیار بزرگی برخوردار می باشند، همینطور این ابزارهای پرقدرت مجهز به سنسور برداری(vector arithmetic) برای پردازش هستند. این حسگرها سبب می‎شود تا ابرکامپیوترها بتوانند چندین هزار محاسبه را همزمان پردازش کنند.
با عنایت به کاربردهای وسیع این سیستم ها به تازگی اقداماتی در جهت طراحی و تولید ابر کامپیوتر ها در مراکز پژوهشی و دانشگاهی کشور صورت گرفت که از آن جمله میتوان به ابر کامپیوتر پژوهشگاه دانش های بنیادی با توان پردازشی یک ترا فلاپ(۱۰۱۲ پردازش در ثانیه)، ابر کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، ابر کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت، ابر کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر و ابر کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان اشاره نمود.
ابر کامپیوتر دانشگاه شریف
سرعت انجام محاسبات ابررایانه دانشگاه صنعتی شریف که در آذر ماه سال ۱۳۹۲ رونمایی گردید، با بیشتر از ۳۵ ترافلاپس است.
این ابررایانه که یکی از پیشرفته ترین کامپیوتر های موجود در کشور بوده، می تواند محاسبات پیچیده را که حل آنها با کامپیوتر های معمول هفته ها به طول می انجامد، در مدتی بسیار کوتاه تر انجام دهد.
ابررایانه دانشگاه شریف از ۷۰ پردازنده متصل به هم تشکیل شده است که در آن ۳۵ گره وجود دارد. این ابررایانه همینطور از حافظه دسترسی تصادفی (RAM) معادل یک و نیم ترابایت برخوردار می باشد.
مرکز محاسبات سریع دانشگاه علم و صنعت
مرکز پردازش سریع دانشکده کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت کار خویش را از سال ۱۳۹۵ شروع کرد و هم اکنون خدماتی چون در اختیار قراردادن حجم بالایی از منابع محاسباتی و ذخیره سازی داده با استفاده از کامپیوترهای COTS و سرورهای خاص منظوره، در اختیار قراردادن GPU به مشتریان بالقوه به صورت فیزیکی و تخصیص داده شده و پشتیبانی مناسب فنی و راهنمایی قدم به قدم جهت استفاده مؤثر از مرکز توسط تیم فنی آن از جانب این مرکز عرضه می شود.
ابر رایانش دانشگاه صنعتی اصفهان
ابررایانه ملی شیخ بهایی در دانشگاه صنعتی اصفهان در سال ۱۳۸۹ افتتاح شد. این ابررایانه برای شبیه سازی های مختلف در شاخه های مختلف علوم و صرفا توسط پژوهشگران و شرکتهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.
ابر کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر
ابر کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر که از آن با نام "سیمرغ" یاد می شود، شامل دو پروژه "پژوهش، طراحی و پیاده سازی ابررایانه سیمرغ" با محوریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر و "پایش و راهبری طرح ابررایانه سیمرغ و انجام مطالعات تحقیقاتی جهت توسعه آن" با محوریت پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
فاز اول پروژه پایش و راهبری طرح ابررایانه سیمرغ، شامل برنامه ریزی طرح، راهبری و پایش طراحی ابررایانه سیمرغ، شناخت نیازمندی های بستر آزمون و ارزیابی و شناخت مفاهیم علمی و فنی نسل های آتی رایانش فوق سریع است که توسط پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نهایی شده است.
در طرح این ابررایانه، دستیابی به مدل مهندسی و پرتوتایپ اَبررایانه با ظرفیت پردازشی حدود ۱۶۰ ترافلاپس در گام اول طرح و توسعه آن به مقیاس پتافلاپس در گام دوم طرح پیشبینی شده است.
دکتر احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفتگو با ایسنا، با تکیه بر اینکه ابر کامپیوتر سیمرغ یک سیستم پرقدرت است، اظهار داشت: این طرح آماده شده و مقرر است با حضور رئیس جمهوری این طرح افتتاح شود.
۱۰ کشور برتر در ابر رایانه
طبق گزارش جهانی انتشار یافته در نوامبر ۲۰۲۰ برترین سوپر کامپیوترهای دنیا ارائه شد که رتبه اول به سوپر کامپیوتر Fugaku از کشور ژاپن تعلق گرفت و پس از آن Summit از امریکا در جایگاه دوم این لیست قرار گرفت.
رتبه کشور عنوان طرح ۱ ژاپن Fugaku ۲ امریکا Summit ۳ امریکا Sierra ۴ چین Sunway ۵ امریکا Selene ۶ چین Tianhe ۷ امریکا JUWELS BOOSTER MODULE ۸ ایتالیا HPC5 ۹ امریکا Forntera ۱۰ عربستان سعودی Dammam


1400/02/18
23:00:31
5.0 / 5
1391
تگهای خبر: برنامه , توسعه , خدمات , رایانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد