توسعه دهندگان

دنیای بدون كپی با دولت الكترونیكی

دنیای بدون كپی با دولت الكترونیكی

توسعه دهندگان: با راه اندازی دولت الکترونیکی خیلی از مراجعات به دستگاهها و سازمان های دولتی و عمومی کاهش یافته و دیگر نیازی به دریافت کپی مدارک افراد نیست.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ویدیوی ایران هوشمند به راه اندازی دولت الکترونیکی و کاربردهای فراوان آن پرداخته است. برمبنای رویه های معمول مردم مجبور بودند گاهی برای گرفتن مجوز و استعلام برای یک کسب وکار، تا ۵۴ مرحله را در مسیرهای بین ۱۸ وزارتخانه و سازمان را طی کنند که کاری وقت گیر و آزاردهنده است. از طرفی جایی که مردم به صورت رودر رو با کارکنان وزارتخانه ها و سازمان ها سروکار دارند، احتمال بروز فساد هم بیشتر می شود.
راه اندازی دولت الکترونیکی سازوکار سریع، دقیق و مطمئنی است که جایگزین پاسخگویی حضوری به درخواست های مردم شد تا گرفتن مجوزها و پاسخ به درخواست ها سریع و آسان شود. با ایجاد مرکز ملی تبادل اطلاعات، تمام دستگاه های دولتی بوسیله مسیری امن و مستقل از اینترنت به هم متصل شدند تا تبادل اطلاعات و داده های مورد نیاز افراد را با دقت و سرعت صورت گیرد.
الان با پیوستن بیشتر وزارت خانه ها و دستگاه های دولتی، به صورت ماهانه بیش از ۱۲۰ میلیون تراکنش در این مرکز تبادل می شود و هر روز با پیوستن تعداد بیشتری از سازمان ها به این مرکز، تعداد این تراکنش ها هم بیشتر می شود و این یعنی ماهانه حداقل از انجام ۱۲۰ میلیون نامه نگاری و رفت و آمد اضافی بین دستگاه های اداری و اجرائی پیشگیری شده است.
همین طور با اتصال همه دستگاهها به این مرکز و به سبب وجود اطلاعات مردم در این سامانه، دیگر نیازی به ارائه انبوهی از کپی اسناد، مدارک، شناسنامه، کارت ملی، عکس و سایر مدارک کاغذی نیست و احتمال جعل و فساد در نظام اداری و اجرائی کشور به حداقل می رسد.
بنا بر این محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباره تعلل و تخلف دستگاهها برای پیوستن به دولت الکترونیکی و اینکه چه تضمینی برای همراه کردن آنها وجود دارد، اظهار داشت: تضمین اجرائی، قانون و سازمان بازرسی است و کارگروه تعامل پذیری باید از ظرفیت قانونی اعلام تخلف به بازرسی استفاده نماید.
وی همین طور اشاره کرد: هر یک روز که اجرای دولت الکترونیکی عقب بیفتد، ما یک روز بیشتر به فساد اجازه رشد می دهیم و مسئولین نیز یک روز بیشتر در معرض انجام فساد قرار می گیرند. در صورتیکه اگر دولت الکترونیکی مستقر شود، فساد ریشه کن می شود و شرایط فساد از بین می رود.
منبع:

1399/12/28
14:00:24
0.0 / 5
1719
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد