توسعه دهندگان

محدودیت فروش آمریكا به هواوی تشدید شد

محدودیت فروش آمریكا به هواوی تشدید شد

توسعه دهندگان: دولت آمریکا هفته گذشته با تغییر مجوزهای شرکتهایی که اجازه فروش به شرکت هواوی تکنولوژیز را داشتند، امکان فروش قطعاتی که می توانند در دستگاه های 5G مورد استفاده قرار گیرند را به این شرکت چینی محدودتر کرد.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، این تغییرات می توانند قراردادهای فعلی با هواوی که تحت مجوزهای قبلی منعقد شده بودند و الان تغییر پیدا کرده اند را برهم زند. این اقدامات نشان میدهد دولت بایدن سخت گیری درباب صادرات به هواوی که به سبب نگرانیهای امنیت ملی آمریکا در فهرست سیاه تجاری قرار گرفته است را شدت بخشیده است.

سخنگوی وزارت تجاری آمریکا در این زمینه اظهارنظر نکرد و اعلام نمود اطلاعات صدور مجوز محرمانه هستند. سخنگوی هواوی نیز در این زمینه اظهارنظر نکرد.

مجوزهای صادرات اولیه از طرف وزارت تجاری آمریکا بعد از اینکه هواوی در سال ۲۰۱۹ در فهرست سیاه تجاری این وزارتخانه قرار گرفت، صادر شده بودند اما شرایط جدیدی که هفته گذشته اعلام شدند مجوزهای قدیمی را با سیاستهای مجوزدهی سختگیرانه تری که در ایام پایانی دولت ترامپ به اجرا گذاشته شده بودند، منطبق تر می کند.

طبق اسناد وزارت تجاری آمریکا که توسط رویترز مشاهده شد، دولت ترامپ در ژانویه تصمیم گرفت با ۱۱۶ درخواست مجوز فروش به هواوی به ارزش مجموع ۱۱۹ میلیارد دلار مخالفت کند و تنها چهار مجوز به ارزش ۲۰ میلیون دلار را تایید نمود. بیشتر مجوزهای رد شده مربوط به سه بخش حافظه، گوشی و سایر دستگاهها و کاربردهای شبکه بودند.

دولت آمریکا در فاصله سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ مجوزهایی برای شرکتها بمنظور فروش کالاها و فناوری به ارزش ۸۷ میلیارد دلار به هواوی تصویب کرد. این مجوزها معمولا به مدت چهار سال قابل استفاده هستند.

محدودیت های جدید درباب این مجوزها به تعدادی از صادرکنندگان آمریکایی لطمه می زند. همین طور سطح تعامل میان شرکتها را تغییر می دهد برای اینکه تعدادی از این مجوزها تحت سیاستهایی اعطا شده بودند که محدودیت کمتری داشتند.

طبق یکی از این مجوزهای بازنگری شده که توسط رویترز مشاهده شده است، اقلام نباید در هیچ کدام از دستگاههای ۵G مورد استفاده قرار گیرد. یک مجوز اصلاح شده دیگر که پس از هشتم مارس اجرائی شده است، استفاده از قطعات آمریکایی در ارتش، ۵G، زیرساخت حساس، دیتاسنتر شرکتها کاربردهای ابری و فضایی را ممنوع کرده است.

طبق این اطلاعیه، برخی اقلام باید فشردگی ۶ گیگابایت یا کمتر و الزامات فنی دیگر را داشته باشند.

هر دو مجوز اصلاح شده می گویند قبل از صادرات، شرکت هواوی یا مشتریان باید یک برنامه کنترل قطعات را اجرا کرده و اطلاعات موجودی خودرا در هنگام درخواست مجوز، در اختیار دولت آمریکا قرار دهند.

شرکتها بر سر نگرانیهای امنیت ملی و سیاست خارجی در فهرست سیاه تجاری قرار می گیرند و درخواست مجوزهای فروش به آنها معمولا با مخالفت احتمالی روبرو می شود اما دولت ترامپ رویکرد متناقضی درباب هواوی داشت. هنگامی که به دنبال توافق تجاری بود، راه را برای فروش بیشتر به این شرکت می گشود اما هنگامی که تنشها سال قبل بر سر شیوع ویروس کرونا و سیاست پکن در هنگ کنگ اوج گرفت، رویکرد سختگیرانه تری را در پیش گرفت.

بر اساس گزارش رویترز، سند ژانویه وزارت تجاری آمریکا نشان میدهد حدود ۳۰۰ درخواست مجوز به ارزش ۲۹۶ میلیارد دلار همچنان معلق مانده اند و مشخص نیست درباره چه تعداد از آنها تصمیم گرفته شده است.

کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا روز جمعه تحت قانون سال ۲۰۱۹ که هدف آن پشتیبانی از شبکه های ارتباطی آمریکاست، پنج شرکت چینی را بعنوان تهدیدی برای امنیت ملی مشخص کرد.

کمیسیون ارتباطات فدرال اعلام نمود این شرکتها شامل هواوی، Corp ZTE، هایترا کامیونیکیشن، هانگژو هایک ویژن دیجیتال تکنولوژی و داهوا تکنولوژی هستند.

منبع:

1399/12/25
02:05:31
0.0 / 5
1281
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد