توسعه دهندگان
در مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی؛

پیشرفت های هوش مصنوعی بررسی گردید

پیشرفت های هوش مصنوعی بررسی گردید

به گزارش توسعه دهندگان پیشرفت های هوش مصنوعی و آینده منابع انسانی در بخش تحقیق و توسعه در سومین نشست گروه مطالعات آینده نگر مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی بررسی گردید.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، در سومین نشست گروه مطالعات آینده نگر مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی «پیشرفت های هوش مصنوعی و آینده منابع انسانی در بخش تحقیق و توسعه» بررسی گردید.
عبدالحسین وهابی، استادیار هوش ماشین و رباتیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران در سخنرانی خود با اشاره به این که بعد از انقلاب صنعتی این نگرانی مطرح است که با آمدن ماشین ها، سرنوشت نیروی کار چه می شود، گفت: انسان همیشه راه خودرا پیدا کرده است. پس از انقلاب صنعتی، از یک طرف آدمیان خوشحال بودند که کارها آسان تر شده و از یک طرف نگران بودند که شغلی نباشد ولی به سرعت مشاغل جدید جای شغل های دشوار قبلی را گرفتند. این روند در دهه های گذشته نیز ادامه داشته مثلاً در دهه ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ در دپارتمان های مختلف افرادی بعنوان «کامپیوتر» (محاسبه گر) کار می کردند که وظیفه شان انجام محاسبات زمان بر و سخت مورد نیاز دانشمندان بود. با آمدن ماشین های محاسباتی اولیه این شغل به مرور از بین رفت و شغل پرزحمت جدیدی به وجود آمد که ارائه مسائل در قالب سوراخ هایی روی پانچ به این ماشین های محاسبه گر بود.
وهابی اشاره کرد: این ماشین ها هم به تدریج جای خودرا به کامپیوترها و نرم افزارهای پیشرفته محاسباتی دادند بطوریکه امروزه محاسباتی که تا چند دهه قبل با زحمت زیاد و در زمانی بسیار طولانی توسط کامپیوترهای انسانی یا ماشین های محاسبه گر انجام می شدند با سهولت و سرعت بالا انجام می شود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به این که تا سال ها تصور می شد که ماشین ها تنها محاسبات پیچیده را انجام می دهند و اموری که نیاز به تحلیل یا خلاقیت دارد در انحصار انسان باقی می ماند گفت: با پیشرفت های صورت گرفته در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، روز به روز بر دامنه فعالیت ماشین ها افزوده می شود و ماشین ها در بسیاری که از حوزه هایی که تصور می شد در انحصار انسان می ماند به تدریج جایگزین ما می شوند. با این وجود، تجربه تاریخی نشان میدهد که به جز اقلیتی از افراد که توانایی انطباق با شرایط جدید را ندارند بیشتر افراد در مشاغل جدید مشغول به کار می شوند.
وی در عین حال با اشاره به این که نسل جدید تمایل چندانی به حفظ کردن مطالبی که به سهولت در اینترنت قابل دسترسی است و یادگیری اصول محاسباتی که توسط کامپیوترها انجام می شود ندارند، گفت: امروزه ماشین ها کاملاً تحت کنترل ما هستند ولی مشخص نیست تا چند نسل دیگر با تغییر رویکردهای یادگیری افراد بتوانیم همانند امروز کاملاً بر ماشین ها غلبه نماییم.
وهابی اشاره کرد: یک جنبه دیگر داستان، گسترش قدرت شرکت هایی مثل فیسبوک و گوگل است که به تدریج بزرگترین رقیب آکادمی می شوند و کارهای هوش مصنوعی که قبلاً در دانشگاه ها انجام می شد هم اکنون در فضایی رقابتی در این شرکتها انجام می شود و نیروهای انسانی کیفی هم بیش از دانشگاه مایل به کار در آنها هستند. این نگرانی وجود دارد که در آینده ای نه چندان دور، این شرکتها چنان گسترش پیدا کنند که کاملاً بر جهان سیطره پیدا کنند.


منبع:

1399/11/25
15:31:25
0.0 / 5
1370
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد