توسعه دهندگان
در گفت وگو با توسعه دهندگان مطرح شد

بهبود وضعیت اینترنت با افزایش ظرفیت شبكه ملی اطلاعات

بهبود وضعیت اینترنت با افزایش ظرفیت شبكه ملی اطلاعات

توسعه دهندگان: بگفته نایب رئیس هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت، افزایش ظرفیت هسته شبكه ملی اطلاعات و شبكه بین الملل و همین طور ترغیب كاربران به استفاده از اینترنت ثابت، به بهبود وضعیت شبكه در مقایسه با دو ماه گذشته منجر گردیده است.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، مصرف اینترنت در روزهای کرونا افزایش پیدا کرد و به دنبال آن، اینترنت با افت کیفیت روبه رو شد. چنانچه در حوزه موبایل، میانگین سرعت اینترنت از حدود ۱۱ مگابیت برثانیه به پنج مگابیت برثانیه در کرونا هم رسید و در حوزه اینترنت ثابت هم مواردی همچون حضور افراد در منازل و همین طور ارائه بسته های رایگان، به افزایش ترافیک و افت کیفیت منجر گردید.
این مساله با استناد به آمار جهانی، رتبه اینترنت موبایل ایران را در ماه مارس سال ۲۰۲۰، به ۷۹ از میان ۱۴۱ کشور و رتبه اینترنت ثابت را به ۱۵۳ از میان ۱۷۶ کشور رساند که در مقایسه با ماه ژانویه، حاکی از افت ۹ رتبه ای در اینترنت موبایل و سقوط ۳۱ پله ای در اینترنت ثابت بود و البته اعتراض کاربران اینترنتی هم بر این مساله صحه گذاشت که کیفیت شبکه اینترنت با کاهش روبه رو شده است.
اما طبق آخرین آمار منتشرشده در ماه می سال جاری میلادی، سرعت اینترنت موبایل به رتبه ۶۷ رسیده که حاکی از صعود ۳ رتبه ای نسبت به ماه ژانویه و صعودی ۱۲ رتبه ای نسبت به ماه مارس است. در حوزه اینترنت ثابت، نیز رتبه ایران به ۱۲۹ رسیده که بااینکه نسبت به ژانویه ۲۰۲۰، سقوطی ۷ پله ای را تجربه کرده اما درمقایسه با ماه مارس، با ۲۴ رتبه صعود روبه رو شده است.
در این راستا سجاد بنابی -نایب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت- به ایسنا اظهار داشت: حجم مصرف داده از بهمن ۹۸ تا فروردین ۹۹ نزدیک به ۱۰۰ درصد رشد داشت که سهم عمده این رشد متعلق به ترافیک و محتوای داخلی بود. این عدد حالا نسبت به فروردین با ۲۰ درصد کاهش روبه رو شده که البته خیلی هم کم نشده و همچنان از بهمن ماه بیشتر است. اما در همین مدت چند اتفاق اساسی افتاد که در بهبود وضعیت لایه دسترسی نقش داشت.
وی افزود: شرکت ارتباطات زیرساخت ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات را حدود ۱.۴ ترابیت برثانیه، معادل ۱۴۰۰ گیگابیت برثانیه و ظرفیت شبکه بین الملل کشور را حدود ۵۰ درصد افزایش داد، در لایه دسترسی هم ظرفیت اپراتورهای ثابت یعنی مخابرات و FCP ها حدود ۲۰۰ درصد رشد یافت. این افزایش ظرفیت موجب شد ما اهتمام نماییم رشد مصرف شبکه موبایل را تا حد زیادی کاهش داده و کاربران را به سمت استفاده از شبکه ثابت همچون ADSL، VDSL، FTTH و شبکه ثابت وایرلس TD-LTE ترغیب نماییم.
نایب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به محدودیت فرکانسی اظهار نمود: باتوجه به اینکه فرکانس اپراتورها تا حد زیادی اشباع شده بود، بخصوص فرکانس های پایین که برای کیفیت مکالمه و پوشش لازم است و نه انتقال داده، سعی کردیم فضایی ایجاد نماییم که با ورود تکنولوژی VDSL توسط مخابرات و FCP های دیگر، مصرف کاربران را به سمت اینترنت ثابت ببریم.
منبع:

1399/04/03
15:28:56
5.0 / 5
2451
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار


pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد