توسعه دهندگان

رونمایی اولین كاربری صحیح و فراگیر كارت ملی هوشمند

رونمایی اولین كاربری صحیح و فراگیر كارت ملی هوشمند

توسعه دهندگان: بگفته وزیر ارتباطات نخستین كاربری صحیح و فراگیر كارت ملی هوشمند در دولت الكترونیكی با حضور ویدیو كنفرانسی در جمع مدیران پست بانك رونمایی گردید و به زودی این كار در همه دستگاه ها فراگیر خواهد شد.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: به جهت اینکه از کارت ملی هوشمند، استفاده هوشمند شود، باید کاربردهای آنرا ترویج کرد و به سبب عدم فراگیری کارت هوشمند بین همه، تابحال دستگاه های مختلف سراغ استفاده ی کاربردی از کارت ملی هوشمند نرفتند.
آذری جهرمی اضافه کرد: باتوجه به فراگیری مطلوب، از پست بانک خواسته بودم که کارت خوان های کارت ملی هوشمند را در تمام شعبه ها نصب کند، اگر حسابی می خواهد افتتاح شود یا چکی وصول شود، دیگر با کپی گرفتن از کارت و تشخیص هویت توسط مسوول باجه نباشد، تا جعل و پولشویی دشوارتر از قبل شود و از فساد پیشگیری کند.
بگفته او امروز این اتفاق مهم در پست بانک عملیاتی شد و شاید نخستین کاربری صحیح و فراگیر کارت ملی هوشمند در دولت الکترونیکی را با حضور ویدیو کنفرانسی در جمع مدیران پست بانک رونمایی کردیم. به زودی این کار در همه دستگاه ها فراگیر خواهد شد.
محمدجواد آذری جهرمی همین طور امروز در ابتدای آیین رونمایی از خدمات جدید پست بانک ایران در امتداد توسعه اقتصاد دیجیتال اظهار داشت: ابتدا یاد و خاطره شهید بزرگوار، شهید محسن فخری زاده را که مظلومانه و بنا به شواهد به دست شقی ترین انسان های روی زمین یعنی صهیونیست ها به شهادت رسید گرامی می داریم، انشا الله که دست انتقام الهی تقاص خون این شهید بزرگوار را از عاملان این جنایت خواهد گرفت و طبیعتاً جمهوری اسلامی هم پاسخ به این عملیات کوردلانه را جزو حقوق خودش می داند و دستگاه های امنیتی و نظامی به وقت خودش به این شرارت پاسخ خواهند داد.
طبق اعلام وزارت ارتباطات، ایشان سپس با تقدیر از خدمات مدیران و خانواده ۲۵۰۰ نفره پست بانک اظهار داشت: ضرورت ایجاد پست بانک برای توسعه عدالت اجتماعی بود. پست بانک به وجود آمد برای پست مالی که یکی از زیرمجموعه های خدمات پستی در جهان است و بعنوان یک بانک ثبت شده تا خدمات بانکی را در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته بسط دهد. به همین دلیل پست بانک گسترده ترین سیستم بانکی و شعب را در سراسر کشور در اختیار دارد و خدمات بسیار زیادی را خصوصاً برای مردم مناطق محروم ارائه می کند.
آذری جهرمی اضافه کرد: در مقطعی این بانک به تصمیم قانون گذار در فهرست واگذاری قرار گرفت و قسمتی از سهام پست بانک در قالب سهام عدالت و بخشی هم بعنوان کشف قیمت در بازار سرمایه ارائه شد و با توجه به این که خدمات این بانک بیشتر به صورت غیراقتصادی دیده شده بود با زیان انباشته قابل توجهی روبه رو شده بود که میزان زیان انباشته از سرمایه ثبتی اش فزونی گرفته و به صورتی این بانک در آستانه قرار گرفتن ذیل مقررات فصل ۱۴۱ قانون تجارت بود.

ماموریت جدید پشتیبانی از کسب وکارهای نوپا
وی افزود: در این دوره، ماموریت جدیدی برای پست بانک تعریف کردیم و خواستیم در کنار توسعه عدالت اجتماعی به یک حوزه دیگر که آن هم مربوط می شود به عدالت اجتماعی بپردازد که آن هم پشتیبانی از کسب وکارهای نوپا بود. حمایت هایی که از کسب وکارهای نوپا و استارت آها در کشور صورت می گرفت در قابل دانش بنیان ها بود که عمدتاً شرکت هایی بودند که از منابع حمایتی دولتی قابل توجه ای بهره می گرفتند ولی برای همه امکان پذیر نبود.
وزیر ارتباطات با اعلان اینکه در بسط عدالت اجتماعی و در بسط استفاده از خلاقیت ها در تغییر ساختار اقتصادی دولت و کشور سعی کردیم که با اجرای طرح نوآفرین همه استارت آپ های کشور را در ذیل پوشش حمایتی قرار دهیم اظهار داشت: بر طبق این طرح هرجایی هر خلاقیتی وجود داشته باشد دولت به عدالت و نه به رانت می تواند از همه حمایت کند. بر این اساس پست بانک مجری این طرح شناخته شد و بعنوان بانک تخصصی حوزه ICT هم معرفی گردید.
آذری جهرمی اضافه کرد: فعالیت در این عرصه موجب شد که شرکت های ارتباطی خدمات، تراکنش ها و سرمایه گذاری هایشان را به سمت پست بانک بیاورد و مدیریت خوب هم موجب شد که پست بانک به رشد اقتصادی برسد. واگذاری بیشتر پست بانک در بازار سرمایه را هم برمبنای پیگیری ها و قانون متوقف کردیم.
وی افزود: در سال قبل پست بانک ۹۸ میلیارد تومان سود عملیاتی داد و امسال هم بیش از پیش بینی ها نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومان سود خواهد داشت و با تجدید ارزیابی که صورت خواهد گرفت و در حال صورت گرفتن است پست بانک از ذیل ماده ۱۴۱ خارج می شود و جزو بانکهای سودده خواهد بود و این اقدام نتیجه نظم و انضباطی بود که در اجرای مقررات بانکی صورت گرفت.
وزیر ارتباطات در ادامه با تاکید بر اینکه پیشگامی پست بانک در توسعه خدمات دولت الکترونیک و توسعه خدمات دیجیتال مسئله ای است که مورد انتظار است و خیلی نباید تعجب کرد از خدماتی امروز ارائه می شود اظهار داشت: انتظاری که من از مجموعه مدیران پست بانک دارم این است، آن چیزی که پست بانک را از وضعیت نامناسب اقتصادی رهانید و به سمتی برد که سود ده شود پرداخت تسهیلات به کسب وکارهای نوپا و فعالیت بعنوان بانک اختصاصی حوزه دیجیتال بوده است. بدین سبب خیلی از مقررات پست بانک هم باید متناسب با این ساختار اصلاح گردد.
حل مشکل وثایق بانکی با راهکارهای خلاقانه
آذری جهرمی اضافه کرد: خیلی از وجوه اداره شده که در قالب طرح نوآفرین تصویب و به بانک می رود الان به سبب وجود مانع وثایق به مشکل می خورند. اگر بخواهیم با نظام سنتی بانک به این حوزه بپردازیم فرق پست بانک با سایر بانک ها چیست؟ یک کسب وکار کوچک که در یک شهرستان و استان کوچک راه افتاده است و سرمایه گذاری خطرپذیر نیاز دارد و ما قسمتی از آنرا در قالب وجوه اداره شده تامین می نماییم وثایق موردنظر بانک را از کجا باید تامین کند؟ البته منطقی است که بانک هم در موقع سرمایه گذاری نیاز به وثیقه دارد. حل این مشکل نیاز به راهکارهای خلاقانه دارد، چاره خلاقانه مسئله ای است که باید مدیران بانک به آن فکر کنند.
وی افزود: یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید این است که ما صندوقی داریم تحت عنوان صندوق نوآفرین. صندوق نوآفرین شاید بتواند قسمتی از سهام شرکت های نوپا را به وثیقه بگیرد و تعهد بدهد به پست بانک برای پرداخت این وثایق. این یک چاره است حتما چاره ای های دیگری وجود دارد که تحقق آن منجر به پیاده سازی عدالت اجتماعی و رشد اقتصادی کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال می شود.
وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه کشور زمانی پیشرفت می کند که ما به خلاقیت ها میدان دهیم اظهار داشت: کشور زمانی پیشرفت می کند که ما اجازه دهیم تخریب خلاق در ساختارهای قدیمی و مندرس کشور صورت پذیرد. وقتی تخریب خلاق به سمت توسعه و پیشرفت صورت بگیرد طبیعتاً ساختار سنتی در مقابل آن ایستادگی می کند. وظیفه حکومت ها تسهیل این فرایندها است.

وی ادامه داد: ما انتظار نداریم که در بخش خودمان که باید از صنایع خلاق و اقتصاد دیجیتال حمایت کند مانع تراشی شود. همه مدیران کل در سطوح استانها باید شیوه های خلاقانه خودرا به هیئت مدیره و مدیرعامل پیشنهاد دهد و چاره ای برای برداشتن موانع جلوی پای کسب وکارها ارائه نمایند.

آذری جهرمی در آخر اظهار داشت: این مجموعه اقداماتی که در دستور کار مدیران قرار دارد می تواند پست بانک را روزبه روز نامدارتر کند و بین بانکهای کشور جایگاه قابل توجهی پیدا کند و سرمایه گذاران خودرا به سمت افزایش سرمایه ترغیب کند.
پوشش اینترنت کشور به ۹۴ درصد رسیده است
همین طور امیر ناظمی -رییس سازمان فناوری اطلاعات- در این مراسم با اعلان اینکه این فراگیری هم جنبه زیرساختی و هم خدمات محتوا دارد، اشاره کرد: فراگیری در حوزه خدمات به مفهوم این است که خدماتی ارائه شود که گروه های مختلف با نیازمندی های خاص بتوانند از این خدمات استفاده کنند و در حوزه بانکی و مالی، که گسترش و فراگیری خدمات مورد توجه بیشتری است نخستین موضوع احراز هویت افراد بدون نیاز به حضور جهت استفاده از خدمات مالی است.
وی ادامه داد: دومین موضوع دسترس پذیری خدمات بانکی است که به مفهوم آنست که هر گروه از مشتریان باتوجه به نیازمندی های خاصی که دارند بتواند از آن خدمات استفاده کنند.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اعلان اینکه خیلی از مواقع تصور ما این است که میزان استفاده از یک نیازمندی خاص کم است، اشاره کرد: وقتی به یک مساله توجه می نماییم که بطور متوسط گروه های خاصی نیازمند این خدمات می شوند و امروز به همین دلیل خدمات در رابطه با فناوری اطلاعات و دسترس پذیری در حوزه بانکی و مالی در پست بانک رونمایی می شود.
ناظمی با تاکید بر اینکه رابطه بانک ها و فناوری اطلاعات یک ارتباط دوسویه است، اظهار داشت: بانک ها از یک سو از فناوری اطلاعات استفاده می نمایند تا خدمات مالی بهتری به شهروندان عرضه کنند و ابزارهایی مانند کیف پول الکترونیکی و احراز هویت و حتی ابزارهای در رابطه با شفافیت مالی در این دسته قرار دارند و از طرف دیگر بانک ها با پشتیبانی از صندوق های جسورانه به توسعه تکنولوژی فناوری اطلاعات کمک می کنند.
وی با اشاره به اینکه هشت سال پیش میزان دسترسی به فناوری اطلاعات در کشور ۲۲ درصد بوده و امروز با استراتژی های وزارت ارتباطات ۸۱ درصد مردم حداقل هفته ای یکبار از اینترنت استفاده می نمایند، اظهار نمود: هم اکنون سطح پوشش در کشور ۹۴ درصد به رسیده است.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اعلان اینکه یکی از استراتژی های اصلی وزارت ارتباطات و فناوری فراگیری خدمات فناوری اطلاعات در کشور بوده است، اضافه کرد: ایران بعنوان یکی از کشورهای دارای رشد بالا در فراگیری فناوری اطلاعات برای سومین سال پی در پی توسط ITU انتخاب شده است.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اعلان اینکه پست بانک خود بعنوان یکی از پیشروان استفاده از فناوری اطلاعات در حوزه بانکداری معرفی کرده است، اظهار نمود: پست بانک به سمت بانکداری الکترونیکی حرکت رو به پیشرفت را آغاز نموده است.
ناظمی با تقدیر از کنشگران اجتماعی که مسئله دسترس پذیری را به یک موضوع عمومی تبدیل نموده اند، اظهار داشت: امروز استفاده از خدمات بانکی برای نابینایان مسیر می شود و این مساله با پیگیری نابینایانی رقم خورد که این مساله را تبدیل به یک دستور کار سیاستی کردند.
منبع:

1399/09/09
22:54:08
5.0 / 5
1209
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد