توسعه دهندگان
در گفت وگو با توسعه دهندگان اعلام شد

كاهش ۵ تا ۱۰ درصدی قیمت لپ تاپ و تبلت با كاهش نرخ ارز

كاهش ۵ تا ۱۰ درصدی قیمت لپ تاپ و تبلت با كاهش نرخ ارز

به گزارش توسعه دهندگان رئیس اتحادیه فناوران كامپیوتر تهران از كاهش پنج تا ۱۰ درصدی قیمت تبلت و لپ تاپ به دنبال كاهش اخیر نرخ ارز اطلاع داد و اظهار داشت كه مصرف كالاهای آی تی به واسطه انتشار كرونا و اهمیت این قبیل كالاها در امر آموزش دانش آموزان و دانشجویان و دوركاری ۲۰۰ درصد افزایش داشته، اما سقف ثبت سفارش همچنان طبق میانگین سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ محاسبه می شود و بنابراین تعداد دستگاههای مورد نظر نسبت به تقاضا خیلی كم بود.


محمدرضا فرجی در گفتگو با ایسنا، با تکیه بر لزوم ثبات نرخ ارز در کشور و با اشاره به اینکه کالاهایی که عمده قطعات آن از خارج از کشور تأمین می شود، هرروز با نوسان نرخ ارز در حال تغییر است، اظهار نمود: کاهش قیمت لپ تاپ و کالاهای مشابه، مشروط به ثابت ماندن نرخ دلار است. کاهش قیمت دلار در حالت خوشبینانه تا حدود دو ماه دیگر منجر به کاهش قیمت ها در بازار می شود.
وی با اشاره به اینکه اگر افت ارزش دلار ادامه دار باشد، اساسا روی قیمت ها تأثیر خواهد داشت، اظهار داشت: به تازگی تغییراتی در نرخ ارز رخ داده، اما تا زمانی که ثبات پیدا نکند، نمی توان درباره تثبیت یا کاهش قیمت کالاها اظهار نظر کرد. البته که کاهش نرخ ارز می تواند تأثیر بسزایی در قیمت ها داشته باشد.
رو به اتمام بودن سقف ثبت سفارش ها؛ مهم ترین خطر پیش روی صنف آی تی
البته به قول رئیس اتحادیه فناوران کامپیوتر، معضل و خطر دیگر رو به اتمام بودن سقف ثبت سفارش هاست که اگر فکری به حال آن شود حتی دلار ۲۰ هزار تومانی هم نخواهد توانست سبب کاهش قیمت ها شود. اهمیت و تاثیرگذاری این مشکل در صنف کامپیوتر بسیار بیشتر از صنوف دیگر است، چونکه مصرف کالاهای آی تی به واسطه انتشار کرونا و اهمیت این قبیل کالاها در امر آموزش دانش آموزان و دانشجویان و دورکاری، ۲۰۰ درصد افزایش داشته است؛ ازاین رو مصرف به شدت افزوده شده اما سقف ثبت سفارش همچنان طبق میانگین سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ محاسبه می شود؛ ازاین رو تعداد دستگاههای مورد نظر نسبت به تقاضا خیلی کم بود.
وی ادامه داد: برای مثال تاجری امکان دارد در هر کدام از سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ حدود ۱۰۰ هزار دلار واردات انجام داده باشد. میانگین این دو سال ۱۰۰ هزار دلار است اما این روش محاسبه نمی تواند با وضعیت و شرایط جدید سازگار باشد و الان تقاضا برای کالای آن تاجر حداقل ۲۵۰ هزار دلار است. به دنبال انتشار کرونا خیلی از ادارات به ناچار بر حجم تجهیزات آی تی خود افزودند تا دورکاری ممکن شود که وزارت صمت باید تمهیدی برای این معضل بیندیشد. در اینباره با این وزارتخانه نامه نگاری کرده ایم و امیدواریم قول مساعدی که داده شده به سرانجام برسد.
اما به قول فرجی این احتمال وجود دارد که تا پیش از آخر سال جاری، سقف ثبت سفارش خیلی از اعضای این صنف به پایان برسد. در این صورت، افت بیشتر قیمت دلار هم موثر نخواهد بود؛ چونکه که اوج خرید کالاها در صنف آی تی به اسفندماه مربوط می شود که در آن ادارات و سازمان های دولتی، آغاز به استعلام گیری می کنند؛ ازاین رو فروش اسفندماه سه یا چهار برابر ماه های دیگر است.
فرجی همینطور با اشاره به اینکه در سال های گذشته افراد به محض ورود تکنولوژی جدیدتر، دستگاه قدیمی تر خویش را می فروختند و دستگاه جدید تهیه می کردند اما گرانی این کالا و کاهش توان خرید افراد باعث شد تا افراد دستگاههای قدیمی خویش را تعمیر و مجدد استفاده کنند، تصریح کرد: در بحث قطعات هم نیازمند افزایش ثبت سفارش هستیم و امید است در این حوزه هم سازمانهای مرتبط موافقت کنند؛ چون که حالا خیلی از قطعات در بازار با کمبود روبرو شده است.
مردم تا حدی خرید لپ تاپ را به تعویق انداخته اند
رئیس اتحادیه فناوران کامپیوتر با اشاره به اینکه مردم به تازگی تا حدی خرید لپ تاپ و کالاهای آی تی را به تعویق انداخته اند، خاطرنشان کرد: به صورت کلی تأثیر نوسانات نرخ دلار بر قیمت موبایل، سریعتر از لپ تاپ اتفاق می افتد. البته رکود نسبی هم یک متغیر مهم بشمار می رود و امکان دارد روی قیمتها تأثیر بگذارد، اما به اندازه متغیر اصلی یعنی کاهش نرخ ارز اثرگذار نخواهد بود.
منبع:

1399/08/26
14:41:54
5.0 / 5
1423
تگهای خبر: آموزش , بازار , تكنولوژی , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار


pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد