توسعه دهندگان
با انعقاد تفاهم نامه ای؛

اینترنت نسل 5 در حمل و نقل هوشمند استفاده می شود

اینترنت نسل 5 در حمل و نقل هوشمند استفاده می شود

با انعقاد یك تفاهم نامه ۴ جانبه مقرر است اینترنت نسل ۵ در حمل و نقل هوشمند استفاده گردد.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از معاونت علمی و فناوری، ۵G فناوری تحول آفرینی است که به توسعه دسترسی کاربران به اینترنت و فراهم کردن بستر ایجاد و رشد کسب وکارها می انجامد. استفاده از این تکنولوژی نوین در حمل و نقل هوشمند مبحث یک تفاهم نامه همکاری ۴ جانبه شده است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از پایه های این همکاری است.
ادعا شده که ۵G با خود ظرفیت بالای دسترسی به اینترنت، ارتقای ارتباطات موبایل پهن باند، قابلیت اتصال و ارتباط اشیا در سطح بسیار وسیع را به همراه دارد. یک فناوری کاربردی در دنیا که مورد توجه همه کشورها قرار گرفته است. این فناوری مهم می تواند منشا تغییرات اساسی در حمل و نقل هم باشد. بنابراین یک همکاری مشترک ۴ جانبه شکل گرفته است تا استفاده از این تکنولوژی را شتاب دهد.
اینترنت نسل پنجم نسل جدیدتر و ارتقاء یافته اینترنت در جهان است. این فناوری نه تنها انسان ها را به یکدیگر متصل می کند، بلکه ماشین ها و اشیاء را هم به یکدیگر متصل کرده و آنها را کنترل می کند.
ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک اپراتور تلفن همراه و یک منطقه آزاد درصدد برآمدند تا با همکاری هم و هم افزایی توانمندی های خود به تحقق استفاده از زیرساخت های ۵G در حمل و نقل هوشمند کمک کنند. این طرح در ابتدا به صوت پایلوت اجرایی می شود.
منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جلسه امضای این تفاهم نامه، اظهار داشت: باید تلاش نماییم فناوری خودرو های متصل را در کشور بسط دهیم. البته تلاش ها گویای این است که بهمن ماه سالجاری خودروی متصل در کشور به بهره برداری می رسد.
به گفته منطقی، باید از برج فناوری کیش برای توسعه فناوری های حمل و نقل پیشرفته استفاده نماییم. فضایی خوب و گسترده که شرایط خوبی برای توسعه فعالیتهای فناورانه دارد. شرکت ها می توانند در این برج مستقر شوند و از امکانات آن بهره ببرند.
وی تعیین هدف مشخص برای اجرایی شدن این تفاهم نامه را ضروری دانست و اظهار داشت: یک منطقه آزاد برای اجرای طرح استفاده از زیرساخت های ۵G در حمل و نقل هوشمند اعلام آمادگی کرده است. با عنایت به نیازهای این منطقه باید تلاش نماییم خدمات مختلفی را به آنها عرضه نماییم.
در ادامه این جلسه، شهاب خدامرادی مسئول گروه حمل و نقل هوشمند ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: ستاد در تلاش است تا هم افزایی فعالیتهای هوشمندسازی را محقق کند. همینطور عرضه خدمات پیشرفته و تکنولوژی های جدید در رابطه با حوزه حمل و نقل را در بخش های مختلف پیگیری می نماییم.
به گفته وی، حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی، هوایی و یکپارچه سازی آنها به کمک فناوری های فضایی و هوشمندسازی در تعامل با دستگاه های اجرایی ذی ربط با این حوزه در سطح کشور همچون اولویت های ستاد است.
خدامرادی افزود: قرار بر این است که این کار توسط شرکت های دانش بنیان صورت گیرد و ستاد تنها بستر این فعالیت ها را ایجاد کند.


منبع:

1399/06/24
23:24:25
5.0 / 5
1681
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد