توسعه دهندگان

فیلترینگ و فروش فیلترشكن منطقی ندارد

فیلترینگ و فروش فیلترشكن منطقی ندارد

وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه نه در فیلترینگ و نه در فروش وی پی ان منطقی وجود ندارد، اظهار داشت: فیلترینگ در تمام دنیا وجود دارد و ما نمی توانیم پلتفرمی كه مورد استفاده بیشتر مردم قرار دارد را با قانون و حكمی ببندیم و طبیعی است كه مردم در مقابل آن می ایستند و از فیلترشكن استفاده می نمایند.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی امروز در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به سرویس اینترنت مشترکین اظهار نمود: اگر الان درباره صداوسیما یا کیفیت خودرو های داخلی هم سوال کنید، مردم اعلام نارضایتی می کنند، چونکه انتظارات مردم نسبت به خدمات عرضه شده متفاوت می باشد. اما نارضایتی مردم بد نیست و مسئولین حضور دارند که این نارضایتی را به رضایت تبدیل کنند و اگر رضایت ۱۰۰ درصدی باشد انگیزه های کار از بین می رود.

وی در پاسخ به سوالی درباره قیمت بسته های اینترنت نیز، اظهار داشت: ما از ابتدا اعلام کردیم که بالا بردن قیمت ها غیرقانونی می باشد و باید برگردد و قیمت ها و بسته ها به قیمت قبل برگشت. شرکت ایرانسل بسته های دلجویی را در ۱۰ روز گذشته عرضه کرد و همراه اول هم از روز گذشته برای برگشت هزینه های اضافی کاربران اقدام نموده و از نظر ما حقوق مردم در این مورد تأمین شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: به اپراتورها اعلام کردیم که اگر برای خدمت بهتر احتیاج به سرمایه گذاری و قصد عرضه تسهیلات بهتری به مردم دارید، طرح اقتصادی ارائه نمایید و اگر احتیاج به افزایش قیمت بود اجازه آن داده می شود و به مردم هم توضیح می دهیم که دلیل این افزایش چیست.

آذری جهرمی با اشاره به شرایط کشور و مشکلات مردم در حوزه دریافت خدمات ارتباطی، اظهار داشت: اینترنت و شبکه پهن باند لزوم زندگی امروز مردم است و ما مشاهده می نماییم در زمانی که دولت یارانه مردم را واریز می کند، مصرف اینترنت در شبکه افزایش می یابد و این نشان داده است که یک خانواده برای خرید بسته اینترنت و استفاده از این شبکه محتاج یارانه است و در این شرایط باید با مردم مدارا کرد.

وی درباره ظرفیت شبکه ارتباطی کشور برای پاسخگویی به نیاز آموزش در کشور، اظهار داشت: ظرفیت شبکه ارتباطی ما در حدود ۲۱ هزار گیگابیت برثانیه و میزانی که آموزش و پرورش درخواست کرده ۷۰۰ گیگ است که کمتر از ۱۰ درصد ظرفیت شبکه است که روز گذشته میزان استفاده از این ظرفیت ۵ گیگ بوده است.
استفاده از شبکه شاد برای تمام دانش آموزان مجانی است
وزیر ارتباطات با اشاره به اقدامات انجام شده برای تجهیز مدارس به شبکه ملی اطلاعات، اظهار داشت: با آخرین تکنولوژی های روز، ۸۶هزار مدرسه در کل کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل شده است و همینطور با طرح مبحث مدارس کپری، در ابتدا این مدارس به شبکه متصل شدند.

آذری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره هزینه های استفاده از شبکه اینترنت و شاد برای معلمین و دانش آموزان بیان نمود: معلمین استفاده بیشتری از شبکه دارند چون که باید با تعداد زیادی از دانش آموزان در ارتباط باشند و بنابراین در مهرماه گذشته یک بسته ۲۰ گیگابایتی برای سه ماه به صورت مجانی به ۷۰۰ هزار معلم تقدیم شد و این بسته به احتمال بسیار از شنبه برای معلمین فعال می شود.

وی افزود: زمانی هم که دانش آموزان و معلمین در مدرسه هستند از راه شبکه دانا بر بستر شبکه ملی اطلاعات به صورت مجانی می توانند استفاده کنند. بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان هزینه اینترنت معلمان بود که پرداخت گردید و بیشتر از ۱۰۰ میلیارد تومان هم سرمایه گذاری برای اتصال مدارس به شبکه ملی اطلاعات انجام شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره هزینه دانش آموزان جهت استفاده از شبکه اینترنت اظهار داشت: در تمام کل کشور استفاده از این شبکه شاد برای دانش آموزان مجانی است و اگر دانش آموزان بعضی از مدارس برای آموزش تکمیلی و علل دیگر از شاد استفاده نمی کنند هم بسته ای اختصاصی اینترنت برای آنها تدارک دیده شده که تا شنبه آینده جزئیات آن اعلام می شود. خصوصیت این بسته این است که خارج از مطالب مورد تایید آموزش و پرورش، دسترسی ندارند تا دانش آموزان در مقابل آفت های فضای مجازی قرار نگیرند.

آذری جهرمی درباره سرمایه گذاری در حوزه سلامت کودکان در فضای مجازی اظهار داشت: از سال ۹۶ ما در این عرصه سرمایه گذاری کردیم، چونکه کودکان آینده و زندگی ما هستند و اگر به آنها پرداخته نشود آفت های فضای مجازی آینده ما را تخریب می کنند بدین منظور از سال ۹۶ اینترنت کودکان به همراه اکوسیستم و ابزارهای خاصی مانند تبلت ایرانی برای کودکان تولید شده است و فقط در روزهای کرونا برای کودکان محروم مناطق به کمک خیرین ۵۰۰۰ تبلت خریداری و ارسال شده است.

او همینطور درباره آمار ۳.۵ میلیون دانش آموز که به امکانات فضای مجازی دسترسی ندارند اظهار نمود: بر مبنای اعلام آموزش و پرورش، ۳.۵ میلیون دانش آموز به هر علتی برنامه شاد را نصب نکرده اند که آمار بالایی است. ما در پنج درصد نقاط جمعیتی پوشش اینترنت نداریم که ایراد مربوط به وزارت ارتباطات است که از این تعداد در حدود ۷۰۰ هزار دانش آموز در این مناطق هستند و بقیه دانش آموزانی هستند که ابزار دسترسی ندارند و ما اعلام کردیم تا آخر سال تمام نقاط روستایی کشور به شبکه اینترنت متصل می شوند تا آمار اتصال به شبکه به ۱۰۰ درصد برسد.

وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی درباره کم فروشی بسته های اینترنتی هم اضافه کرد: در حوزه کم فروشی نظارت دقیقی وجود دارد و مورد شایعی نیست و امکان دارد دلایلی مانند حک شدن رمز ورود وای فای یا آلوده شدن به ویروس دلیل اتمام سریع بسته ها باشد اما اگر موردی وجود دارد پیگیری می نماییم و در صورت احراز تخلف برخورد می نماییم. اگر مردم به ما اطمینان دارند که بر سر حقوق آنان با کسی تعارف نداریم، واقعا به این جمع بندی نرسیدیم که کم فروشی یا دزدی شده باشد. البته تخلف بعید نیست و بدین منظور شکایت های مردمی را به صورت دقیق بررسی می نماییم و از مردم می خواهیم که اگر به چنین مواردی برخورد کردند با ۱۹۵ تماس بگیرند تا به صورت مورد به مورد پیگیری شود.

آذری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره خرید و فروش وی پی ان اظهار داشت: این کار جرم نیست و از نظر من نه در فیلترینگ و نه در فروش وی پی ان منطقی وجود ندارد و معیار مشخصی برای مردم و در بعضی موارد برای ما هم وجود ندارد، البته فیلترینگ در تمام دنیا وجود دارد اما ما نمی توانیم پلتفرمی که مورد استفاده بیشتر مردم قرار دارد با قانون و حکمی ببندیم و طبیعی است که مردم در مقابل آن می ایستند و از فیلترشکن استفاده می نمایند. زمانی که در حدود ۳۰ میلیون نفر به دنبال فیلترشکن باشند باید یک لشگری هم آماده کنید که به دنبال فیلتر فیلترشکن ها باشند.

درباره فیلتر اینستاگرام چیزی نشنیده ام
وی با اشاره به اینکه زمزمه ای درباره فیلتر اینستاگرام نیست و من چیزی نشنیده ام، اضافه کرد: اما اینکه یک عده ای اعتقاد راسخی دارند که هر شبکه اجتماعی باید فیلتر شود، بله هستند. فضای مجازی آفاتی دارد، راه برخورد با این آفات آموزش و سواد رسانه ای است و مشخص کردن مسئولیت مدنی افرادی که در این فضا فعالیت می نمایند و اگر بخواهیم از قوه قهریه برای برخورد با عوارض فرهنگی در شبکه های اجتماعی داخلی استفاده نماییم سطح تعارض مردم با حاکمیت افزایش می یابد.

وزیر ارتباطات اضافه کرد: نباید دوقطبی در این فضا بسازیم، عوارض و آفات واقعی است و اهداف دشمن برای دست اندازی به حوزه های امنیتی و اطلاعاتی ما و تغییر ذایقه مردم جدی است و این موارد فقط برای ما نیست و در کشوری مانند آمریکا که صاحب تکنولوژی است هم وجود دارد و باید برای آن برنامه ریزی کرد.

آذری جهرمی با عنوان اینکه وزیر ارتباطات، وزیر وصل ارتباطات نه قطع آن است، اظهار داشت: اختیار قطع و فیلترینگ در قانون به وزیر ارتباطات داده نشده و وزارت ارتباطات مسئولیت توسعه این حوزه را دارد و مبنای ما هم قانون است و بر مبنای قانون قاضی و یا کمیته تعیین مصادیق چنین اختیاری دارد ما موظف به تبعیت از قانون هستیم حتی اگر از آن راضی نباشیم. من به حکم قانون وزیر هستم و تا در این موقعیت قرار دارم باید از قانون تبعیت کنم.

وی به پرونده کلاهبرداری ارزش افزوده هم اشاره ای کرد و اضافه کرد: در ابتدا مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان تخلف مشخص شد که به صورت کامل به مردم بازگشت داده شد و پرونده هشت شرکت که مبادرت به کلاهبرداری کرده بودند به پلیس ارجاع و شکایت یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هم در این عرصه به دادسرا ارسال و پرونده باز است و باید با مبالغ کسرشده صحت سنجی و رسیدگی شود.

وزیر ارتباطات درباره سوالی درباره شرکت در انتخابات ۱۴۰۰ بعنوان کاندیدای ریاست جمهوری هم پاسخ داد: از لحظه رای اعتماد در مجلس این زمزمه از نمایندگان شروع شد و کسانی که این مورد را مطرح می کردند قصد داشتند شرایط کار در حوزه را سخت تر کنند، اما تابحال چنین موضوعی در ذهن من نبوده و برنامه ای نداشته ام.1399/06/18
10:16:15
5.0 / 5
1633
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد