مطهری:

اولویت كشور فضای مجازی نیست

اولویت كشور فضای مجازی نیست

به گزارش توسعه دهندگان یك عضو كمیسیون اجتماعی مجلس با اعلان اینكه «معیشت مردم اولویت دارد، اولویت مردم فضای مجازی نیست» اظهار داشت: طراحان چنین طراح های باید شفاف با مردم حرف بزنند. بسیاری اوقات ما موضوعی را مطرح می نماییم اما پشت پرده ماجرا را شفاف نمی نماییم و در همان فضای مجازی از یك جمله نماینده، بهره برداری سوء می شود.


اردشیر مطهری در گفت و گو با ایسنا در مورد طرح مجلس یازدهم موسوم به سامان دهی فضای مجازی اظهار داشت: اعتقاد من این است که الان معیشت مردم اولویت دارد. اولویت مردم فضای مجازی نیست. خیلی از مجموعه ها اقتصادی از فضای مجازی کسب دارآمد می کنند. شرایط کشور ما به شکلی است که باید فقط برای معیشت تلاش نماییم.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در مورد چگونگی مدیریت فضای مجازی اظهار داشت: معتقدم که اگر چیزی را بدون برنامه ریزی محدود نماییم، به نتیجه نخواهیم رسید. ما باید به مردم بگوییم که برنامه جایگزین ما چیست. دوستانی که طرح سامان دهی را ارائه کردند باید در مورد آینده فضای مجازی در ایران تصمیم بگیرند.
نماینده مردم گرمسار در مجلس با تاکید بر لزوم شفاف شدن طرح سامان دهی اظهار داشت: مردم باید با جزئیات این طرح آشنا گردند. گاهی بعضی ها شایعاتی در مورد این طرح ها درست می کنند مثلا می گویند مقرر است همه شبکه های مجازی فیلتر شود. می دانم که نگاه همکارانم، سامان دهی است نه فیلترینگ. ساماندهی یعنی رساندن پیام رسان های داخلی به مرزی که توان رقابت با خارجی ها را داشته باشند. پیام رسان های داخلی باید آنقدر جذاب باشد که مردم را به استفاده از آن ترغیب کند.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اضافه کرد: طراحان چنین طراح هایی باید شفاف با مردم حرف بزنند. بسیاری اوقات ما یک چیز را مطرح می نماییم اما پشت پرده ماجرا را شفاف نمی نماییم و در همان فضای مجازی از یک جمله نماینده، بهره برداری سوء می شود. دشمن ما سوء استفاده می نماید. ما باید به مردم بگوییم که نیت ما چیست. در این صورت بسیاری شهروندان آگاه می شوند و در اظهار نظر موارد بیشتری را مد نظر قرار می دهند.
مطهری افزود: همکاران در مجلس می خواهند چارچوب هایی برای فضای مجازی و فرهنگی ما طراحی نمایند. مثلا یکی از اهداف آنها کنترل مرزهای ورودی دیجیتالی است. مرزهای مجازی ما رها شده است. بعنوان مثال از اکانت های تلگرامی بی نهایت سو استفاده می شود. ما باید در همین ابتدای کار با مردم در مورد این چیزها حرف بزنیم. در این صورت ممکنست مردم خودمان بدل به مدافعان این طرح ها می شوند.
ایشان سپس «تخصصی تر شدن تصمیم گیری برای فضای مجازی» را عنوان نمود و گفت: فضای مجازی چیزی نیست که بخواهیم در مورد آن اظهارنظر قطعی داشته باشیم. این موضوعات باید در هیئت رئیسه اعلام وصول شود، باید با صاحبان پیام رسان های داخلی جلسه اجرا شود و کار کارشناسی صورت بگیرد. بعضی همکاران ما فقط می خواهند فضای مجازی ما تابع چارچوب هایی باشد. در کشورهایی مثل آمریکا و فرانسه که بی بندوباری توام با آزادی دارند نیز نسبت به فضای مجازی حساس هستند. حرف من این است چارچوب گذاشتن برای فضای مجازی نیازمند پژوهش های جدی است.
مطهری با اعلان اینکه «باید نحوه حمایت فضاهای مجازی داخلی را مشخص کنیم» اظهار داشت: پیام رسان های داخلی ما توان رقابت با فضاهای مجازی خارجی را ندارند. مثلا پهنای باند شبکه های اجتماعی خارجی قوی تر است و حمایت های زیرساختی بهتری دارند. در این شرایط، قدرت رقابت از پیام رسان های داخلی کم می شود. ما دانش فنی و جوانان قوی داریم اما دست کم دراین زمینه نیازمند حمایت مالی قوی، زیرساختی نیاز داریم. به نظرم در این حمایت ها ضعیف هستیم.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، لزوم رقابت در عرصه فرهنگی و اقتصادی را عنوان نمود و اظهار داشت: بجای انسداد باید به سمت رقابت برویم. خودروسازی ما در موارد بسیاری با خودروسازی های دیگر قابل قیاس نیست. پراید معمولی ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون قیمت دارد. پس، معیشت مردم مهم تر از مسئله فرهنگی است. نمی گویم در مسئله فرهنگی ورود نکنیم ولی باید اهمّ و مهم نماییم.
منبع:

1399/06/12
08:29:43
5.0 / 5
1682
تگهای خبر: آمریكا , برنامه , تخصص , تلگرام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد