توسعه دهندگان

ثبت هوشمند از مسیر سکوی کاتب از نیمه نخست سال ۱۴۰۴ شروع می شود

ثبت هوشمند از مسیر سکوی کاتب از نیمه نخست سال ۱۴۰۴ شروع می شود

به گزارش توسعه دهندگان، معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک ثبتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از استقرار و آغاز عرضه کامل خدمات هوشمند با توسعه تدریجی سکوی عرضه خدمات یکپارچه ثبتی «کاتب» از نیمه نخست سال ۱۴۰۴ اطلاع داد.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، سید ستار هاشمی در اولین همایش ملی حدنگاری اراضی و املاک که بامداد امروز (۱۳تیرماه ۱۴۰۳) در مجتمع شهید بهشتی قوه قضاییه برگزار شد، اظهار نمود: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به دنبال اینست که تمامی خدماتی که امکان عرضه غیرحضوری و برخط آن از مسیر اپلیکیشن یا سکوی «کاتب» وجود دارد، با تکمیل تدریجی این سکو، به صورت هوشمند عرضه شوند.
وی ضمن اشاره به تحول دیجیتال ثبتی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: امروز مطابق با دستورات رئیس قوه قضاییه، خدمات در پلت فرم کاتب، سریع، ارزان و توأم با کرامت انسانی عرضه می شود.
معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک ثبتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به اینکه ۴ لایه زیرساخت و امنیت، مدیریت خدمات و سرویسهای پایه، سامانه های ثبتی و طراحی و توسعه سکوی خدمات دیجیتال ثبتی ترسیم شده، اظهار داشت: پیش از این در سازمان ثبت، ۲۰ سامانه تخصصی و ۱۵ سامانه عمومی وجود داشت که با عنایت به تعداد زیاد سامانه های سازمان ثبت ممکن بود مردم گرفتار گمراهی شوند که از چه مسیری، چه خدماتی را دریافت نمایند، از همین رو پنجره واحد عرضه خدمات یکپارچه ثبتی (کاتب) طراحی و هم اکنون عرضه خدمات به صورت متمرکز صورت می گیرد.
بنا بر اعلام قوه قضاییه وی افزود: آن چه «کاتب» را با سامانه های قبل از خود متمایز می کند، اینست که مردم را از رفتن به درگاه های مختلف بی نیاز و خدمات متنوع و مختلفی را به مردم عرضه می کند.
هاشمی با اشاره به اینکه سازمان ثبت در تحول دیجیتال، خویش را موظف می داند خدمات را از مسیرهای مختلف به مردم عرضه کند اضافه کرد: مردم با شماره گیری کد دستوری #2282* می توانند برنامه جامع موبایلی «کاتب» را در تلفن همراه خود بارگذاری و یا با رفتن به وب سایت kateb.ir از خدمات مختلف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور استفاده نمایند.
هاشمی در ادامه بیان نمود: یکی از خدماتی که در سکوی کاتب عرضه می شود، خدمت تعیین نام هوشمند در فرآیندهای ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری است. این امر یکی از چالش هایی بود که رفت و برگشت زیادی بین متقاضیان و کارشناسان ما به وجود می آورد. هم اکنون افراد با وارد کردن چند نام در سامانه و در کوتاهترین زمان ممکن به نتیجه می رسند. یا در گام نخست این اسامی پذیرفته می شود و یا اسامی مشابه به متقاضی از راه سامانه پیشنهاد داده می شود.
معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک ثبتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ضمن اشاره به یکی دیگر از چالش های مردم در رفتن به سازمان ثبت، اظهار داشت: عمده رجوع مردم از شهر های کشور به سازمان ثبت پیرامون دریافت گواهی استعلام ملک بود. این خدمت هم اکنون به صورت برخط و غیرحضوری با قابلیت اصالت سنجی از راه کد دو بعدی (QR code) به مردم در سرتاسر کشور عرضه می شود.
ایشان در ادامه اظهار داشت: گواهی استعلام ملک که حالا به صورت غیرحضوری صادر می شود قابل عرضه به تمامی دستگاههای کشور است و دیگر نیازی به رجوع مردم به سازمان ثبت نیست. هم اکنون امکان استعلام آگهی های ثبتی و همینطور امکان ثبت شرکت در سکوی کاتب فراهم گشته است.
هاشمی ضمن اشاره به سند الکترونیک، خاطرنشان کرد: گاهی برخی به اشتباه تصور می کنند که سند الکترونیک همان اسناد کاغذی است، در حالیکه این گونه نیست. تا کنون بیشتر از یک میلیون و ۵۰۰ هزار سند الکترونیک صادر گردیده است. این اسناد شفافیت زیادی را بوجود می آورد و از تشکیل خیلی از پرونده های قضایی جلوگیری می کند.1403/04/15
18:07:13
5.0 / 5
154
تگهای خبر: برنامه , تخصص , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار


pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد