آقامیری اعلام كرد؛

میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات به ۵۹ ۱۸ درصد رسید

میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات به ۵۹ ۱۸ درصد رسید

به گزارش توسعه دهندگان، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی آخرین وضعیت پیشرفت شبکه ملی اطلاعات را اعلام نمود و اظهار داشت: پیشرفت شبکه ملی اطلاعات طبق ارزیابی های مرکز ملی با فاکتورهای جدید، به 59.18 رسیده است.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سید محمدامین آقامیری دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به آخرین وضعیت پیشرفت شبکه ملی اطلاعات، گفت: مرکز ملی فضای مجازی ناظر و راهبر شبکه ملی اطلاعات است و بر این مبنا کوشش های بسیار زیادی در راستای تکمیل این پروژه مهم انجام داده است.
وی با اعلان اینکه تحقق شبکه ملی اطلاعات موجب ایجاد دسترسی های باکیفیت بیشتر و ارائه خدمات مطلوب تری برای مردم می شود، اظهار داشت: دستگاه های مختلفی برای تحقق این شبکه از سالیان گذشته مشغول کار هستند و مرکز ملی فضای مجازی نیز برای ارزیابی این شبکه، شاخص ها و اهدافی را مطابق سند طرح کلان و معماری شبکه ملی مصوب شورای عالی فضای مجازی و با مشارکت دستگاه های متولی تعیین کرده و برمبنای همین شاخص ها و اهداف، میزان پیشرفت شبکه ملی سنجیده می شود.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به این که برای شبکه ملی اطلاعات ۳۰ هدف عملیاتی تعریف و برای تحقق هر هدف تعدادی شاخص تعیین شده که جمعاً ۱۲۲ شاخص مورد ارزیابی قرار گرفته است، گفت: با بررسی میزان پیشرفت اهداف و فاکتورهای آن، پیشرفت کلی شبکه ملی اطلاعات نیز برآورد می شود. این اهداف عمدتا در عرصه افزایش سرعت اینترنت، مزیت بخشی کیفی در دسترسی به خدمات و محتوای داخلی، دسترسی پر سرعت برای کسب وکارها و مراکز آموزشی و تسهیل دسترسی به تکنولوژی های جدید است.
آقامیری با تأکید بر این نکته که مرکز ملی فضای مجازی با سنجش و تحلیل شاخص ها و بعد از چند ماه کار کارشناسی مداوم و مستمر و ساعت ها جلسه با مجریان این پروژه مهم، پیشرفت شبکه ملی اطلاعات را ارزیابی کرده، اعلام نمود: پروسه ارزیابی شبکه ملی اطلاعات از اواخر شهریورماه شروع شده و باید به اطلاع مردم عزیز ایران برسانیم که میزان پیشرفت اهداف عملیاتی شبکه ملی اطلاعات تا پایان بهمن سال ۱۴۰۲ و برمبنای فاکتورهای جدید تعیین شده توسط مرکز ملی فضای مجازی، ۵۹.۱۸ است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی اشاره کرد: البته فاکتورهای سنجش میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات گرفتار نقایص جدی بود که مرکز ملی فضای مجازی با مشارکت دستگاه های متولی و کارشناسان خبره، این شاخص ها را به روز کرده است اما مبتنی بر همان فاکتورهای سابق، پیشرفت شبکه ملی اطلاعات ۶۶.۳۷ است.
آقامیری با اعلان اینکه در جریان بررسی شبکه ملی اطلاعات، برخی دستگاهها همکاری بسیار خوبی داشتند و در فاز اجرائی نیز برخی از دستگاهها فعال بوده و تعداد دیگری نیز متأسفانه در تحقق این پروژه ملی کوتاهی داشتند که در مرحله اول تذکرات لازم را دریافت کرده اند، اظهار داشت: این کوتاهی ها سبب شده در ۷ هدف، درصد پیشرفت شبکه ملی اطلاعات زیر ۴۰ درصد باشد و این به هیچ وجه پذیرفتنی و قابل قبول نیست و متولیان باید پاسخگو باشند.
وی در توضیح این مسئله گفت: بطورمثال یکی اهداف تأسیس سه قطب مراکز داده در کشور است که با تأسیس این قطب ها، مردم خدمات بهتری در سرعت و کیفیت شبکه بمنظور دسترسی به فضای مجازی، دریافت می کنند. یا این که در یکی دیگر از اهداف شبکه ملی اطلاعات، دسترسی پرسرعت برای مراکز خدماتی، دستگاهها، مراکز صنعتی و آموزشی لحاظ شده که این هدف هم متأسفانه زیر ۴۰ درصد پیشرفت داشته است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلان اینکه مرکز ملی فضای مجازی نقش ناظر و راهبر شبکه ملی را دارد و تلاش می نماییم این پروسه سال آینده با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد، گفت: مطابق ماده ۴ سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات مصوب شورای عالی فضای مجازی، مرکز ملی موظف است که هر دو سال با همکاری دستگاه های مختلف، اهداف شبکه ملی را مورد بازبینی و به روز رسانی قرار دهد و این امر مهم در چند سال قبل مورد غفلت واقع شده است.
آقامیری با تصریح بر این نکته که سال آینده با کمک گرفتن از متخصصین، دانشگاهیان و مجموعه های مرجع برای بازبینی در اهداف عملیاتی شبکه ملی اطلاعات اقدام خواهیم کرد، اظهار داشت: امیدواریم باتوجه به توسعه فناوری های صورت گرفته، سطح کیفیت مورد نظر در شبکه ملی را ارتقا ببخشیم و دستگاهها باتوجه به سند جدید برنامه های خودرا انجام دهند. پس از دانشگاهیان، متخصصین و مراجع علمی می خواهم که دراین زمینه نظرات و پیشنهادات خودرا به مرکز ملی فضای مجازی ارایه کنند.
آقامیری همین طور درباب رفع فیلتر سکوهای فیلتر شده نیز اظهار داشت: سکوها یا در دسترس هستند یا ما را تحریم کردند و یا مسدود هستند. بدین سبب قرار شده است برای سکوهای تحریمی مجوز ابزارهای تحریم شکن داده شود و برای سکوهای مسدود شده اگر کسی به نمایندگی از آنها و یا با واسطه مذاکره ای شد که قوانین ما را رعایت نمایند با ابزارهای فنی اقداماتش آغاز می شود. هم اکنون درحال آزمایش هستیم و این آزمایش جوابی مثبت داشته است که بدین سبب بوسیله سکوهای داخلی با ابزارهای فنی توانستند، سکوهای خارجی را در قالب قانون و مقررات در دسترس قرار دهند.


منبع:

1402/12/28
12:56:56
5.0 / 5
142
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , برنامه , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد