آیا آمریکا آماده ممنوعیت تیک تاک می شود؟

آیا آمریکا آماده ممنوعیت تیک تاک می شود؟

توسعه دهندگان: مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه با اکثریت قاطع آرا، لایحه ای را تصویب کرد که به شرکت چینی بایت دنس حدود شش ماه فرصت می دهد تا دارایی های آمریکایی خود در اپلیکیشن ویدئویی تیک تاک را واگذار کند، در غیر این صورت با ممنوعیت مواجه خواهد شد.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، این لایحه در رای گیری دو حزبی، با ۳۵۲ موافق در مقابل ۶۵ مخالف تصویب گردید، اما در سنا با مسیر نامطمئن تری مواجه می باشد، چونکه عده ای طرفدار نگاهی متفاوت برای ساماندهی اپلیکیشن های خارجی هستند که نگرانی های امنیتی ایجاد می کنند.

چاک شومر، رهبر اکثریت سنا اظهار داشت: سنا این قانون را بررسی خواهد نمود.

تصویب این قانون، جدید ترین اقدام در واشنگتن برای پاسخ به نگرانی های امنیت ملی آمریکا در مورد چین از خودرو های متصل گرفته تا تراشه های پیشرفته هوش مصنوعی و جرثقیل ها در بنادر این کشور است.

تاکید سیاستگذاران بر اقدام سریع ضد تیک تاک

استیو اسکالیس، جمهوری خواه شماره ۲ مجلس نمایندگان آمریکا در رابطه با تیک تاک در شبکه اجتماعی ایکس اظهار داشت: این یک مبحث مهم امنیت ملی است. سنا باید این مورد را پذیرفته و تصویب کند. کارین ژان پی یر، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید اظهار نمود: دولت بایدن هم خواهان آن است که سنا اقدام سریعی انجام دهد.

سرنوشت تیک تاک که حدود ۱۷۰ میلیون آمریکایی از آن استفاده می نمایند، به یک مساله اصلی در واشنگتن تبدیل گشته است. به صورتی که قانون گذاران شکایت کرده اند دفاتر آنها مملو از تماسهای کاربران تیک تاک شده که با این قانون مخالف هستند.

یک منبع مطلع اظهار نمود: شو زی چو، مدیرعامل تیک تاک، هفته جاری به واشنگتن می رود.

وی در ویدئویی که بعد از رای گیری انتشار یافت، اظهار داشت: اگر این قانون به مرحله اجرا گذاشته شود، به ممنوعیت تیک تاک در آمریکا ختم خواهد شد و میلیاردها دلار از جیب تولیدکنندگان محتوا و کسب و کارهای کوچک خارج می شود.

وی اضافه کرد: این شرکت از حقوق قانونی خود برای پیشگیری از ممنوعیت استفاده خواهد نمود. این لایحه به این شرکت ۱۶۵ روز فرصت می دهد تا بعد از امضای آن توسط رئیس جمهور آمریکا که هفته گذشته اعلام نمود: این کار را انجام خواهد داد، شکایت حقوقی تنظیم کند.

فضای سیاسی در واشنگتن، در حالی که خیلی از سیاستمداران نمی خواهند در طول سال انتخابات، نسبت به چین موضع نرمی نشان دهند، به صورت فزاینده ای از این لایحه حمایت می کند. با این وجود، نگرانیهایی در مورد تأثیر هرگونه ممنوعیت بر رای دهندگان جوان وجود دارد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز سه شنبه اظهار نمود: آیا تیک تاک را بعنوان یک پلت فرم متعلق به یک شرکت آمریکایی می خواهیم یا متعلق به چین؟ آیا می خواهیم داده های تیک تاک (داده های کاربران خردسال و بزرگسال) اینجا در آمریکا بماند یا به چین برود؟

وزارت خارجه چین این قانون را مورد انتقاد قرار داده و استدلال کرد باآنکه آمریکا، هیچ مدرکی در خصوص این که تیک تاک، تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا باشد پیدا نکرده است، اما هیچگاه از دنبال کردن تیک تاک دست برنداشته است.

اقدامات ضد تیک تاک چطور به این مرحله رسید؟

تیک تاک در سالهای اخیر با شماری ممنوعیت و کوشش برای ممنوعیت ها روبرو شده است که با فرمان اجرایی دونالد ترامپ در سال ۲۰۲۰ آغاز شد و در نهایت به علت مغایرت با متمم اول قانون اساسی، اجرای آن توسط دادگاه ها مسدود شد. ترامپ از آن زمان موضع خویش را تغییر داده و الان با ممنوعیت تیک تاک مخالف است. در مقابل، جو بایدن گفته است اگر این لایحه تصویب شود، آنرا امضا خواهد نمود.

مونتانا در سال ۲۰۲۳ کوشش کرد تا یک ممنوعیت سراسری روی اپلیکیشن تیک تاک اعمال نماید، اما این قانون بوسیله ی یک قاضی فدرال به علت نقض متمم اول، لغو شد. استفاده از این اپلیکیشن در سال ۲۰۲۲، در تلفن های دولتی در آمریکا ممنوع گردید و از سال ۲۰۲۳، حداقل ۳۴ ایالت هم تیک تاک را در دستگاههای دولتی ممنوع کرده اند. حداقل ۵۰ دانشگاه در آمریکا، دسترسی به تیک تاک با استفاده از وای فای در محوطه دانشگاه و کامپیوتر های متعلق به دانشگاه را ممنوع کرده اند.

کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا، در مارس سال ۲۰۲۳، از شرکت بایت دنس خواست سهام خود در تیک تاک را بفروشد در غیر این صورت با احتمال ممنوعیت این اپلیکیشن مواجه خواهد شد، اما هیچ اقدامی انجام نشد.

پس از موجی از چالش های خطرناک که منجر به مرگ بعضی از کاربران شد، تیک تاک در سال ۲۰۲۰ در هند ممنوع گردید. این ممنوعیت تأثیر قابل توجهی بر رقابت در هند داشت و بازار قابل توجهی را در اختیار سرویس ویدئوی کوتاه یوتیوب و ریلز اینستاگرام قرار داد که رقبای مستقیم تیک تاک هستند. این اپلیکیشن در خود چین قابل دسترس نیست. در این کشور، دوین که اپلیکیشن ویدئویی دیگر شرکت بایت دنس است، به شکل گسترده استفاده می شود.

ابهام پیرامون فروش

مشخص نیست آیا چین هرگونه فروش تیک تاک را تائید می کند یا اینکه تیک تاک می تواند ظرف مدت شش ماه، واگذار شود.

این لایحه به بایت دنس، ۱۶۵ روز مهلت می دهد تا تیک تاک را بفروشد. اگر این شرکت از چنین کاری سرباز بزند، فروشگاه های برنامه گوگل و اپل و سایرین از نظر قانونی اجازه ندارند اپلیکیشن تیک تاک را عرضه کنند یا خدمات میزبانی وب را به اپلیکیشن های تحت کنترل بایت دنس، فراهم نمایند.

ترامپ در سال ۲۰۲۰ کوشش کرد تیک تاک و وی چت را ممنوع کرد اما اجرای دستور او توسط دادگاه های آمریکا مسدود شد. طبق گزارش رویترز، ترامپ در یک فرمان اجرایی در اوت سال ۲۰۲۰ اعلام نمود جمع آوری داده ها توسط تیک تاک، به حزب کمونیست چین اجازه دسترسی به اطلاعات شخصی و اختصاصی آمریکایی ها را می دهد و به صورت بالقوه به چین اجازه می دهد مکانهای کارمندان و پیمانکاران فدرال را ردیابی کرده و پرونده هایی از اطلاعات شخصی را برای باج خواهی بسازد و جاسوسی شرکتی انجام دهد.

ممنوعیت تیک تاک چگونه اجرا می شود؟

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز اینترنت، اجرای این ممنوعیت پیچیده خواهد بود. لایحه تصویب شده توسط مجلس، فروشگاه های اپلیکیشن را به علت در دسترس قرار دادن تیک تاک برای دانلود روزانه، جریمه می کند، اما برای کاربرانی که قبلا این اپلیکیشن را در گوشیهای خود نصب داشتند، توقف استفاده فردی دشوار خواهد بود.

بر اساس گزارش گاردین، عرضه دهندگان خدمات اینترنتی هم امکان دارد مجبور شوند آدرس های IP در رابطه با تیک تاک را مسدود کنند، اما با استفاده ازفیلترشکن یا وی پی ان، میتوان به سادگی این ممنوعیت را دور زد.

منبع:

1402/12/25
12:19:39
5.0 / 5
170
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد