توسعه دهندگان

تمهیدات ایران و سایر کشورها برای صیانت از حقوق کودکان در فضای مجازی

تمهیدات ایران و سایر کشورها برای صیانت از حقوق کودکان در فضای مجازی

توسعه دهندگان: پیش گیری از لطمه های اجتماعی و توجه والدین به رفتار کودکان بسیار اهمیت دارد و برای جلوگیری از هم پاشیدگی خانواده ها، والدین باید تا حدودی به فناوری های روز دنیا مسلط و آگاه باشند و در این جهت کشورها همچون ایران تدابیری را برای حفاظت کودکان از فضای مجازی در نظر گرفته اند.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، اینترنت یکی از مقوله هایی است که بر سر استفاده از آن در بین پژوهشگران و پژوهشگران حوزه های مختلف همیشه تنازعات بسیاری درگرفته است چونکه تعدادی از آنها اعتقاد دارند که فضای باز و آزادانه اینترنت و فضای مجازی برای سنین پایین و کودکان خطرآفرین است و برخی دیگر از آنها معتقدند که اینترنت نیز همچون خیلی از مسائل دیگر، مزایا و معایب فراوانی دارد که باید تنها با آگاه سازی افراد، آنها را از خطرات و تهدیداتش مصون دارند.

در کنار مزایایی مانند دسترسی ساده و رایگان به اطلاعات، پیشرفت تحصیلی و گرفتن ایده های جدید و بهبود سطح زبان انگلیسی، مواردی هم تحت عنوان معایب همچون اعتیاد به اینترنت، هدر دادن زمان کودکان، عدم یادگیری روابط اجتماعی در زمینه استفاده کودکان از فضای مجازی و دسترسی به شبکه های اجتماعی وجود دارد. ازاین رو با عنایت به اثرات انکار ناپذیر این مورد دولت ها در کشورهای مختلف تدابیر گوناگونی را برای محافظت از کودکان در نظر گرفته اند.

به طورمثال اپلیکیشن خارجی (اینستاگرام) نزدیک به یک دهه است که در بین کاربران همچون جوانان، نوجوانان و کودکان مورد توجه و از محبوبیت بسیاری برخوردار شده است که همزمان با رشد کاربران این اپلیکیشن، نگرانی های ناشی از اثرات استفاده زیاد از آن توسط کودکان افزایش پیدا کرده است. در این خصوص سال ۲۰۱۹ سخنگوی فیسبوک در اطلاعیه ای اعلام نمود کودکان از والدینشان درباره ی امکان ورود به اینستاگرام و در ارتباط ماندن با دوستانشان می پرسند و انتخابهای زیادی برای والدین وجود ندارد ازاین رو سرگرم کار ساخت محصولات بیشتری هستند که مناسب کودکان بوده و توسط والدینشان قابل کنترل باشد.

اما با گذشت چندماه ائتلافی متشکل از ۳۵ گروه مدافع مصرف کننده و ۶۴ کارشناس رشد کودک در نامه ای به فیسبوک، از این شرکت خواستند در طرح خود برای عرضه نسخه اینستاگرام ویژه کودکان پایین ۱۳ سال بازنگری کند. این گروه ها و کارشناسان در نامه ای که مشترکا امضا کرده بودند، به این مورد اشاره کردند که این شبکه اجتماعی با ریسک های مختلفی برای کودکان و نوجوانان از نظر سلامت فیزیکی و سلامت روانی مرتبط می باشد.

در نهایت با همه مخالفت ها و حواشی های رخ داده اینستاگرام پروژه ساخت اپلیکیشن ویژه کودکان را متوقف کرد. گفته شد اپلیکیشن اینستاگرام کیدز نیازمند اجازه والدین برای پیوستن به آن بود و محتوای مناسب سن و بدون تبلیغات فراهم می کرد که نمایندگان مجلس آمریکا و گروههای فعال ضمن اشاره به نگرانی های ایمنی از فیسبوک درخواست نمودند عرضه آنرا متوقف کنند.

اگرچه به نظر می آید پروژه اینستاگرام کیدز پایان یافته باشد اما بتازگی این شبکه اجتماعی تدابیری امنیتی جدیدی را برای کودکان در نظر گرفته است. درباره ی جزییات آن گفته شده شرکت متا، از این پس کاربران خردسال اینستاگرام را تشویق می کند که در آخر شب گوشی خودرا کنار گذاشته و به استراحت شبانه کافی بپردازند.

این شرکت اعلام نمود برای کاربران ۱۳ تا ۱۷ سال، بعد از گذشت بیش از ۱۰ دقیقه چرخیدن در بخش های اینستاگرام مانند ریلز یا بخش پیام های مستقیم در آخر شب، پیام شبانه ای نمایش می دهد و آنها را به خوابیدن تشویق می کند.

این خاصیت تحت عنوان Nighttime Nudges، تلاشی از طرف این شرکت شبکه اجتماعی جهت کمک به نوجوانان برای مدیریت زمان سپری شده در اپلیکیشن اینستاگرام و پیشگیری از چرخیدن در این برنامه برای کل شب است. ازاین رو به دنبال نارضایتی ها و شکایت های انجام شده بتازگی شرکت متا که مالک فیسبوک و اینستاگرام است، تحت فشار رگولاتورهای جهان، مقرر است اقدامات ایمنی بیشتری برای حفاظت از کاربران نوجوان پلت فرم های شبکه اجتماعی خود انجام دهد.

این شرکت آمریکایی طی هفته های گذشته هم اعلام نمود محتوای بیشتری را از کاربران نوجوان خود پنهان می کند تا از آنها در مقابل محتوای نامطلوب در اپلیکیشن هایش، حفاظت کند. این شرکت تاکید کرد نوجوانان دیگر پیام های مستقیم را از افرادی که آنها را دنبال نمی کنند یا ارتباطی با آنها در اینستاگرام ندارند، دریافت نخواهند کرد؛ همین طور برای انجام برخی تنظیمات در این اپلیکیشن، موافقت والدین الزامی است.

علاوه بر موارد گفته شده اخیرا قانونگذاران فلوریدای آمریکا لایحه ای را به تصویب رساندند که بر مبنای آن پلت فرم های شبکه های اجتماعی اجازه نمی دهند نوجوانان زیر ۱۶ سال حساب کاربری داشته باشند. این اقدام افراد زیر ۱۶ سال را از ایجاد یک حساب کاربری جدید در شبکه های اجتماعی منع می کند و پلت فرم ها را ملزم می کند تا حساب های کاربری موجود و متعلق به افراد زیر ۱۶ سال را نیز حذف نمایند.

لازم به ذکر است فلوریدا یکی از چندین ایالتی است که برای محدود کردن قرار گرفتن نوجوانان در شبکه های اجتماعی اقدام نموده و سال قبل «یوتا»، نخستین ایالت در این کشور بود که افراد زیر ۱۸ سال را از استفاده از شبکه های اجتماعی بدون رضایت قیم منع کرد.

مهم ترین اقدامات ایران برای حفاظت کودکان از فضای مجازی

در ایران و در دولت های گذشته همانند سایر کشورها بر این مسئله تاکید شده بود که اخلاق، اینترنت کودکان و آینده جوانان و حراست از آن مهمست ازاین رو یکی از طرح هایی که برای کاهش آفات فضای مجازی در دستور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفت، اینترنت کودکان بود. بعد از شروع به کار دولت سیزدهم اجرای این طرح در دستور کار قرار گرفت و یک سال بعد از شروع به کار وزارت ارتباطات اینترنت کودکان رونمایی گردید.

بیشتر بخوانید
"اینترنت کودکان" اقدام مهم دولت برای صیانت دربرابر لطمه ها

گفته شده بود با ورود به سایتی که اینترنت کودک معرفی شده خطاب به پدران و مادران گفته شده که با استفاده از چند روش می توانند دسترسی فرزندان خودرا به سایت های مختلف اینترنت مدیریت کنند. علاوه بر موارد گفته شده در بخشی از سایت به رده بندی یا فهرست سایت های اینترنتی اشاره شده که با ورود به این بخش چهار عنوان سایت با رنگ بندی سبز، سفید، زرد و نارنجی مشاهده می شود که هر کدام فهرستی از سایت های که برای دسترسی کودکان و نوجوانان مناسب هستند را دربردارند.
1402/11/11
12:51:50
5.0 / 5
270
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد