نکاتی درباره ی ایرادهای گزارش انجمن تجارت الکترونیکی تهران

نکاتی درباره ی ایرادهای گزارش انجمن تجارت الکترونیکی تهران

توسعه دهندگان: بتازگی دومین گزارش از وضعیت اینترنت و جایگاه ایران توسط انجمن تجارت الکترونیکی تهران منتشر گردید که اطلاعات آن اما و اگرهایی را به وجود آورد. اما بررسی ها و اعلام کارشناسان حاکی از این است که گزارش مذکور دارای اشکلاتی است.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، به عنوان نمونه در قسمتی از این گزارش گفته شده استفاده از اینترنت برای ایرانی ها، بدون فیلترشکن ممکن نیست و منطق استفاده از فیلترشکن، علاوه بر تحمیل هزینه ماهانه چند هزار میلیاردی از سبد معیشتی کل خانواده های ایرانی، سبب افزایش لطمه پذیری بر روی تجهیزات دیجیتال کاربرها، نفوذ و نشت اطلاعات کسب وکارها و افزایش آزارهای دیجیتال (Cyberbullying) شده است.

به گفته کارشناسان، در این جمله دو گزاره ی هزینه چند هزار میلیاردی کاربران و افزایش نفوذ و لطمه پذیری تجهیزات دیجیتال کاربران بدون استدلال فنی مطرح شده که برای بخش اول به «سخنرانی نمایندگان مجلس، گزارش تابستان ۱۴۰۲شرکت یکتا نت، تخمین مالی استفاده حداقل ۶۴ درصدی مردم از فیلترشکن ها طبق گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس، ۳۰ مرداد ۱۴۰۲» ارجاع داده شده، در صورتیکه هیچکدام ارزیابی علمی از میزان استفاده کاربران از «فیلترشکن پولی» مورد استفاده کاربران نداشته است.

همچنین در قسمتی از تحلیل ارزیابی اختلال در ایران که در این گزارش به آن اشاره شده است هم اشکالاتی وجود دارد. کارشناسان براین باورند که بیش از ۷۰ درصد استفاده مردم (اعم از ترافیک داخلی و خارجی) در سبد مصرف این ۱۰۰ یا ۳۰۰ سایت (که همگی خارجی هستند) نیست.

از ۱۰۰ سایت اول SimilarWeb بیش از ۱۳ سایت برای کاربران ایرانی تحریم هستند و عملا کاربر احساس اختلال در دسترسی می کند، بدین سبب کافی است ۱۳ سایت گفته شده در فهرست بررسی ها برای کاربران ایرانی حذف شوند تا رتبه ایران گرفتار تغییر اساسی در رده بندی اختلال شود.

در بخش دیگری از گزارش ادعا شده افزایش Latency به سبب مشکل در پردازنده تجهیزات فیلترینگ است اما هیج شواهدی برای آن ارائه نشده است؛ همین طور اعدادی درباره ی میزان ترافیک کاربران ایرانی در کلادفلر اعلام شده که هیچ اطلاعاتی درباب نحوه ی محاسبه ی آن ارائه نشده است.

نکته قابل توجه این است که در گزارش این انجمن در بخش دوم سانسور اینترنت در جهان، نویسنده درباره ی فیلترینگ صحبت می کند و باز هم برمبنای ۱۰۰ سایت اول Similarweb اعلام می کند که ایران رتبه اول در دنیا را دارد. اما در این گزارش اشاره نمی کند که از این وب سایت های گزارش شده، چند درصد در دولت فعلی و چند درصد در دولت قبل مسدود شده است. بررسی ها نشان میدهد که ۵۱ سایت بدون مشکل هستند، ۱۴ سایت تحریم، ۳۵ سایت که ۳۰ سایت در دولت قبل و پنج سایت در دولت سیزدهم فیلتر شده است.

با بررسی و مطالعه این گزارش می توان فهمید که برای سنجش میزان latency، سرعت اینترنت و سرعت DNS از داده های کلادفلر استفاده شده است اما به سبب وابسته نبودن کل ترافیک کشور به کلادفلر، وجود سی دی ان کلادفلر در سایر کشورهای بالاتر از رتبه ایران اقدام صحیحی نیست.

از سوی دیگر عنوان شده که ایران در meter.net جایی در بین ۱۰۰ کشور اول سرعت اینترنت را ندارد اما طبق گفته کارشناسان این داده لزوما به مفهوم پایین بودن سرعت نیست بلکه می تواند یکی از دلیلهای آن تعداد نمونه های دریافت از کاربران ایرانی در این سایت و حذف ایران از فهرست نمونه ها باشد، بدین سبب ادعای ذکر شده توسط گزارش لزوما درست نیست و نیازمند شواهد دیگری است.

در پایان شایان ذکر است در مجموع از ۲۳۵ در سه فهرست ۱۵۰ سایت فیلتر است که ۱۰۹ سایت در دولت قبل فیلتر شده و (۷۳ درصد در دولت قبل) ۷۸ سایت تحریم است و ۵۴ سایت نه فیلتر است نه تحریم.

در پیوست شماره ۶ و ۷ این گزارش، برخی سایت هایی برای بازگشایی پیشنهاد شده اند که یا اصلا فیلتر نیستند و یا توسط سرویس دهنده برای آی پی های ایران تحریم شده اند و البته وزارت ارتباطات تمامی این سایت ها را با راه اندازی خدمات تحریم شکن همانند https: //۴۰۳.online در اختیار کاربران قرار داده است.

منبع:

1402/10/30
13:46:45
5.0 / 5
223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد