نکاتی در رابطه با دستورالعمل جدید ایمن تر کردن اطلاعات مردم

نکاتی در رابطه با دستورالعمل جدید ایمن تر کردن اطلاعات مردم

به گزارش توسعه دهندگان، مرکز ملی فضای مجازی اعلام نموده که برای محافظت از داده های کاربران در فضای مجازی دستورالعمل اجرایی بهبود محافظت از حریم خصوصی آنها و نگهداری اطلاعات کاربران در سامانه ها و سکوهای فضای مجازی را به دستگاههای اجرایی ابلاغ کرده تا سکوها و سامانه های ارائه دهنده خدمات را ملزم به اجرای قواعد جدیدی جهت تأمین امنیت سایبری این داده ها کند.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، بامداد امروز دستورالعمل اجرایی محافظت از حریم خصوصی کاربران و شیوه جمع آوری، پردازش و نگهداری اطلاعات کاربران به منظور اجرا، به دستگاههای مختلف و از جانب رئیس مرکز ملی فضای مجازی ابلاغ گردید.
گفته شده این دستورالعمل برای کاهش مخاطرات نقض حریم خصوصی کاربران و پشتیبانی از آنها در مقابل تهدیدات سایبری، اشخاص حقوقی غیر دولتی و دستگاههای اجرایی کشور را به رعایت قواعد جدیدی در حوزه پردازش و نگهداری داده های در رابطه با کاربران در سامانه ها و سکوهای فضای مجازی ملزم کرد.
نکته قابل توجه این است، این دستورالعمل که در چهار ماده به تصویب کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی کشور رسیده است، علاوه بر تاکید بر شفاف سازی در دریافت داده ها و چگونگی استفاده از آنها و همینطور تعیین مراحل حذف داده ها از این سکوها و سامانه ها در کشور، در یکی از بندها سکوهای فضای مجازی را ملزم کرده که تمام اطلاعات دریافت شده از مردم را رمزنگاری کنند.
بیشتر بخوانید:
عدم تمدید مجوز سکوهایی که محافظت از داده های مردم را رعایت نکنند
برپایه این بند از دستور العمل محافظت از حریم خصوصی کاربران، داده هایی که هویت کاربران برپایه آنها شناسایی می شود باید توسط سکوها و سامانه های ارائه دهنده خدمات به صورت رمزنگاری ذخیره شود؛ این بدان معناست که در صورت هک و نقض اطلاعات هم این داده ها در زمان انتشار امکان بازیابی و شناسایی نداشته باشند.
همینطور طبق این دستورالعمل بعد از تبیین سطوح و شیوه های رمزنگاری برپایه وظایف تعیین شده در اسناد مصوب شورایعالی فضای مجازی و ابلاغ توسط دستگاههای مسئول، هرگونه مسئولیت حقوقی و قضایی نقض حریم خصوصی مردم بر عهده ارائه دهندگان خدمات بوده و باید در این خصوص در محاکم قضایی پاسخگو باشند.
بر مبنای دستورالعمل گفته شده سکوها و ارائه دهندگان خدمات ملزم هستند که علاوه بر رمزنگاری داده های دریافتی بعد از ابلاغ این دستورالعمل، ظرف مدت سه ماه، داده های قبلی راکه به هویت و اطلاعات شخصی کاربران مرتبط می باشد رمزنگاری کرده تا از خطر هک و انتشار حفاظت کنند.
بیشتر بخوانید:
لایحه محافظت از داده کلید امنیت سایبری کشور
مرکز ملی فضای مجازی هم بعنوان مسئول امنیت سایبری کشور بر روند اجرای دستور العمل نظارت جدی خواهد نمود تا داده هایی که مردم در اختیار سکوها قرار می دهند در شرایط بهتری نگهداری شوند.1402/10/27
15:39:18
5.0 / 5
222
تگهای خبر: حقوق , خدمات , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد