اتصال بیش از ۹۹ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار گلستان به اینترنت پرسرعت

اتصال بیش از ۹۹ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار گلستان به اینترنت پرسرعت

توسعه دهندگان: بگفته مجری ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بیش از 99 درصد روستاهای بالای 20 خانوار استان گلستان به اینترنت پرسرعت و پایدار متصل شده اند.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، در عصر کامپیوترها و ماهواره ها بشر می تواند در آن واحد تصویر، صدا و دیگر اطلاعات مورد نیاز خودرا در حداقل زمان دریافت یا ارسال نماید. همزمان با ورود به قرن ۲۱ توجه دست اندرکاران صنعت مخابرات و مراکز تحقیقاتی به تکنولوژی روز دنیا یعنی فیبر نوری بیشتر شد وبه اعتقاد کارشناسان حوزه ارتباطات با استفاده از فیبر نوری زیرساخت های محلی و شهری ارتباطات قادر خواهد بود با سرعت های بیشتر و کیفیت برتر به یکدیگر و به زیرساخت های منطقه ای و جهانی اطلاعات بپیوندند.

با بکارگیری آخرین فناوری های انتقال نوری، زیرساخت لازم برای تمام کاربردهای الکترونیکی از قبیل تجارت الکترونیکی، دولت الکترونیکی و بانکداری الکترونیکی فراهم می شود و ارائه خدمات ارتباطی ارزان، پرسرعت، ایمن و باکیفیت عالی به همه اقشار امکان پذیر می شود.

فیبر نوری یکی از محیط های انتقال هدایت شده است که در مخابرات مورد استفاده قرار می گیرد ومحیط انتقال، جایی بین فرستنده و گیرنده است. در حقیقت فیبر نوری یکی از روش های دسترسی به اینترنت ثابت است که بجای تمام یا قسمتی از کابل مسی از کابل های فیبر نوری بهره می برد. بسته به اینکه بجای x چه حرفی قرار بگیرد، به روش های مختلف ارائه آن به کاربر اشاره می کند. در مدل (Fiber To The Home) FTTH، کابل کشی فیبر نوری تا منزل یا واحد کاربر ادامه پیدا می کند و به عبارت دیگر فیبر نوری در تمام مسیر از مخابرات تا داخل منزل جایگزین کابل مسی می شود.

در این راستا و در ادامه توسعه طرح فیبر نوری در کشور، بتازگی سیدحامد قدس علوی- مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گلستان- با بیان این که پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها در همه ۳۷ شهر این استان به انتها رسیده است، اظهار داشت: در این پروژه، یک اپراتور از شرکت های دارای پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی (UNSP) از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان مجری، بیش از ۱۳۰۰ کیلومتر حفاری، داکت گذاری و فیبرکشی در سطح استان انجام داده است که ۶۵۵ کیلومتر از این حفاری در داخل شهرها و ۶۵۸ کیلومتر دیگر آن بین شهرهای استان انجام گرفته است.

وی ضمن اشاره به برنامه افتتاح پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارهای استان گلستان در ایام آتی، اضافه کرد: این پروژه در کمتر از پنج ماه با برنامه ریزی و کار شبانه روزی انجام شده که کار در این وسعت که شامل همه شهرهای استان می شود، بی نظیر است که با پایان این پروژه، بستر مناسبی برای اجرای طرح های فناورانه در سطح استان گلستان فراهم شده و دسترسی مردم شهرهای این استان به سرعت های چندصدمگابیتی امکان پذیر شده است.

قدس علوی به اعتبار نزدیک به هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده توسط بخش خصوصی برای اجرای پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارهای استان گلستان اشاره نمود و افزود: با اتمام پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها در استان گلستان بیش از یک میلیون نفر از جمعیت شهری این استان تحت پوشش قرار می گیرند.

به گفته مدیرکل ارتباطات استان گلستان، پس از ایجاد پوشش فیبرنوری برای همه مردم شهرهای استان گلستان، مقرر است در فاز دوم این پروژه، همه ساختمان های شهرهای این استان نیز به فیبرنوری متصل شوند.

استان گلستان بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت و بیش از ۲۰ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد که با تغییرات جمعیتی چند سال گذشته، ۵۵ درصد این جمعیت ساکن شهرهای استان به شمار می روند.

اما با گذشت چند روز مجری ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، از اتصال بیش از ۹۹ درصد روستاهای بالای بیست خانوار استان گلستان به اینترنت پر سرعت و پایدار آگاهی داد و گفت در گذشته و برمبنای آمار رسمی سال ۱۳۹۵، استان گلستان دارای ۹۳۶ روستای بالای بیست خانوار بود که در سالهای اخیر برخی از روستاها به شهر تبدیل گشته اند تا تعداد روستاهای بالای بیست خانوار این استان به حدود ۹۳۰ روستا برسد.

وی با اشاره به اینکه با اقداماتی که صورت گرفت، حالا ۹۹.۲۴ درصد روستاهای استان گلستان به شبکه ارتباطی پرسرعت و باکیفیت متصل شده اند، اضافه کرد: هم اکنون در این استان تنها ۷ روستای بالای بیست خانوار باقی مانده که فاقد ارتباط هستند که با شروع کارهای اجرائی، حداکثر تا دهه مبارک فجر آنها را به شبکه ارتباطی متصل می نماییم.

روحی با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم بیش از ۸۰ روستای جدید در استان گلستان به شبکه ارتباطی متصل شده اند، اظهار داشت: عمده روستاهای باقی مانده در استان گلستان، روستاهایی بودند که زیرساخت های لازم همچون برق و جاده را برای راه اندازی سایت های جدید ارتباطی در اختیار نداشتند.

مجری ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات در مورد شرایط جغرافیایی این روستاها تصریح کرد: استان گلستان جزو استانهای کوهستانی است که برخی روستاهای آن صعب العبور به حساب می آید و دسترسی به آنها آسان نیست و به جهت اینکه سایت جدیدی در آنها ایجاد کرد، ابتدا نیاز به راه اندازی چندین کیلومتر جاده بود که این مسئله تا حدود زیادی کار را برای ما سخت کرده بود.

وی اضافه کرد: با اتصال آخرین روستای بالای بیست خانوار استان گلستان، کار ما برای تکمیل پوشش ارتباطات روستایی به انتها نمی رسد بلکه بهبود کیفیت در روستاهایی که در گذشته به شبکه ارتباطی متصل شده بودند، در دستور کار قرار می گیرد.

براساس اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، روحی خاطرنشان کرد: بطور مشخص هم اکنون ۲۶روستای استان گلستان از کیفیت ارتباطی مناسبی برخوردار نیستند و یا در بعضی روستاها، شبکه ارتباطی بر بستر ADSL است که بدنبال ایجاد ارتباطات اینترنتی هستیم.

مجری ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات با اشاره به اینکه تا ایجاد رضایت کامل روستاییان عزیز نسبت به وضعیت ارتباطی، کار ما در استان گلستان به انتها نمی رسد، اظهار داشت: به عبارتی بعد از برقراری ارتباط در ۷ روستای باقی مانده، برنامه ریزی کردیم تا بهبود کیفیت در این ۲۶ روستا را شروع نماییم تا کیفیت ارتباطات در روستاهای استان نیز به وضعیت مطلوب برسد.

هفته گذشته هم عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- از دسترسی بیش از ۵ هزار و ۶۰۰ روستای جدید به اینترنت آگاهی داد و اعلام نمود این میزان معادل چهار سال قبل از آن است؛ در بیش از ۱۰۰ شهر کار تمام شده و نزدیک به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار خانوار تحت پوشش قرار گرفتند و تا پایان این ماه به ۵ میلیون خانوار می رسند و تا آخر سال هم به ۸ میلیون خانوار تحت پوشش فیبرنوری خواهیم رسید.

منبع:

1402/09/29
21:50:26
5.0 / 5
270
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد