دومین جشنواره ملی پژوهشگران برتر فاوا انجام شد

دومین جشنواره ملی پژوهشگران برتر فاوا انجام شد

توسعه دهندگان: دومین جشنواره ملی پژوهشگران برتر فناوری اطلاعات در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرا شد.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ دومین جشنواره ملی پژوهشگران برتر فاوا با معرفی پژوهشگران برتر وزارت ارتباطات و همینطور حوزه فاوا در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور معاونان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید.
در این مراسم ابتدا از پژوهشگران پیشکسوت در حوزه فاوا تجلیل به عمل آمد و همینطور پژوهشگران برتر دستگاههای تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و پژوهشگاه ICT معرفی گشتند.
همچنین در این مراسم دکتر سید محمد رضوی زاده، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ابتدا بیا بیان این که در قسمت ICT در کشور با دو چالش عمده مواجه هستیم، اظهار داشت: نخست این که بعضی از مدیران اجرایی و سیاستگذاری کشور اعتقادی به پژوهش و بررسی دقیق قبل از برنامه ریز ی و اجرا ندارند؛ دلیل آن هم محدودیت های زمانی موجود در اجرای طرح ها و یا تجربیات ناموفق آنها از فعالیتهای پژوهش های گذشته و ضعف های موجود در نتایج آنها است، و نکته دوم این که متولیان امر پژوهش در کشور که به طور عمده دانشگاه ها و پژوهشگاه ها هستند هم نتوانسته اند به رسالت خود به صورت کامل و دقیق عمل کنند و خیلی از پژوهش هایی که در این مراکز صورت می گیرد، متأسفانه به سمت پژوهش های نظریه و غیرهدفمند و با کاربرد کم در مسائل واقعی کشور است.
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: این دو مشکل همواره در طول سال ها بر هم اثر گذاشته و تشدید شده و نتیجه آن چیزی است که امروزه می بینیم، یعنی فراق بین پژوهش و بدنه تصمیم گیری و اجرایی کشور؛ به این مفهوم که خیلی از تصمیمات به صورت سریع و بدون مطالعه وسیع و فراگیر و دقیق صورت می گیرد و بر پایه آنها فعالیتهایی هم آغاز می شود و وقت و انرژی بسیار گذاشته می شود و بودجه زیاد هم صرف می شود، ولی اثر آنها در کشور و در زندگی مردم خیلی کم مشاهده می شود.
دکتر رضوی زاده همینطور در ادامه بیان نمود: البته وقتی صحبت از مساله عدم توجه به پژوهش در کشور می شود، به بخشهای دولتی و حکمرانی کشور محدود نمی شود و در قسمت خصوصی هم شاهد عدم توجه و سرمایه گذاری مناسب در حوزه پژوهش و نگاه به این مسئله به عنوان یک تبلیغات و یا تا حدی به شکل یک مبحث فانتزی است.
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه کم ارج شدن پژوهش، خود یک مسئله پژوهشی مهم در کشور است و ما باید حداقل در حوزه ICT، این مسئله پژوهشی را در همه مسائل در ابتدا مد نظر قرار دهیم؛ که چطور می توان با بهبود کیفیت پژوهشها و از طرفی با تلاش در تغییر دیدگاه مدیران به این مقوله، نقش پژوهش را در حل مشکلات کشور در قسمت ICT بالا ببریم. این مسئله هم اکنون یکی از دغدغه های اصلی پژوهشگاه است، یعنی ما با کمک همه همکاران پژوهشگاه تلاش می نماییم که فعالیتهای خویش را به سمت مسائل واقعی بخش ICT کشور بالا ببریم.
دکتر رضوی زاده تاکید کرد: در دوره اخیر سعی کردیم که اولویت های اصلی فعلی وزارت ICT که مواردی نظیر شبکه ملی اطلاعات، شبکه ملی فیبر نوری منازل و کسب و کارها، دولت هوشمند و اولویت های آینده و تکنولوژی های جدید نظیر هوش مصنوعی، کوانتوم و بلاک چین را سرلوحه کار خود قرار دهیم و در فعالیتهای خود از تمام ظرفیتهای موجود در کشور در قسمت های دانشگاهی، خصوصی و نخبگان و صنعتگران استفاده نماییم.
رئیس پژوهشگاه ICT در انتها تصریح کرد: امیدواریم که همه ما در کشور نگاه و درک درست تری از نقش پژوهش و اجزای آن یعنی مطالعه، بررسی علمی و تحقیق دقیق روی موضوعات مختلف داشته باشیم و این گونه مراسم ها و بزرگداشت ها به پیشرفت این مورد کمک نماید.
گفتنی است در این مراسم از دو طرح ملی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به نام "طراحی اسناد توسعه شبکه ملی اطلاعات" و "سامانه رصد و پایش شبکه ملی اطلاعات" که با همت پژوهشگران پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به انجام رسید، در حضور معاونان وزارت ارتباطات رونمایی گردید.

1402/09/28
15:55:06
5.0 / 5
302
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد