تعامل با کشورهای همسایه جهت صیانت از فضای فرکانسی کشور

تعامل با کشورهای همسایه جهت صیانت از فضای فرکانسی کشور

به گزارش توسعه دهندگان، مدیرکل دفتر سازمان های تخصصی بین المللی رگولاتوری اظهار داشت: این سازمان در جهت حفظ و صیانت از فضای فرکانسی کشور تعامل با تمام کشورهای همسایه به منظور شناسایی و رفع تداخلات فرکانسی را همواره در دستور کار دارد.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، فرکانس های امواج رادیویی یک منبع مهم کمیاب است که در همه کشورهای جهان در اختیار دولت ها قرار دارد و مدیریت آن ماهیتی حاکمیتی دارد، اما بر مبنای مقررات داخلی کشورها، به بهره بردارانی نظیر اپراتورهای تلفن همراه هم واگذار شده است.

در ایران هم مدیریت جداول فرکانسی بر مبنای قانون برعهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و منابع مالی حاصل از آن به حساب خزانه داری کل کشور واریز می شود. همه کشورها برای بهره برداری از فرکانس و نیازمندی شبکه های ارتباطی، تابع استانداردها و قوانین بین المللی اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) هستند؛ عدم تمکین از این استانداردها می تواند تداخلات فرکانسی در بعضی مناطق بخصوص در مناطق مرزی را به همراه داشته باشد.

توسعه شبکه های پهن باند دغدغه همه کشورهاست و نقش برجسته ای در بالابردن درآمد سرانه کشورها دارد؛ به صورتی که بانک جهانی سهم یک و نیم تا دو درصدی را برای آن در نظر می گیرد؛ ازاین رو همه کشورها به دنبال گسترش زیرساخت های پهن باند خود هستند.

در این راستا، علیرضا درویشی- مدیرکل دفتر سازمان های تخصصی بین المللی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- در گفتگو با ایسنا، در رابطه با اقدامات این سازمان در زمینه عدم تداخل و همکاری فرکانسی با سایر کشورها اظهار نمود: این سازمان در جهت حفظ و صیانت از فضای فرکانسی کشور تعامل با تمامی کشورهای همسایه به منظور شناسایی و رفع تداخلات فرکانسی را همواره در دستور کار دارد.

مدیر کل دفتر سازمان های تخصصی بین المللی رگولاتوری اضافه کرد: این تعاملات شامل برگزاری جلسات دو جانبه و یا چند جانبه به منظور تعیین روال و چارچوب کاری برای رفع یا کاهش تداخلات فرکانسی است که از این بین میتوان به جلسات هماهنگی فرکانسی با کشورهای حاشیه خلیج فارس، عراق و آذربایجان را اشاره نمود.

درویشی تشریح کرد: همینطور پیگیری موارد تداخل فرکانسی از اتحادیه بین المللی ارتباطات (ITU) در حالی که کشور منشأ تداخل پاسخگوی درخواست ها نباشد هم بعنوان بخشی از فعالیتهای این سازمان است.

وی خاطرنشان کرد: بعلاوه تداخلات فرکانسی ناشی از فعالیت ایستگاه های زمینی و یا ماهواره ای در سایر کشورها که سبب بروز اختلالاتی در فعالیت اپراتورهای کشورمان می شود و یا بالعکس و پیگیری های دوجانبه و بین المللی بعنوان بخشی از فعالیتهای این سازمان است.

گفتنی است ابتدای مردادماه سالجاری رئیس رگولاتوری فدراسیون روسیه در تهران به دیدن وزیر ارتباطات رفت و نشست مشترکی پیرامون موضوع هایی چون همکاری در مجامع بین المللی، محافظت از کودکان در اینترنت و استفاده از تجربیات یکدیگر در حوزه طیف های فرکانسی برگزار شد.

این دیدار که در ادامه تعاملات بین المللی وزارت ارتباطات و به درخواست طرف روسی صورت گرفت، همکاری و تعامل در مجامع بین المللی همچون ITU و همینطور استفاده از تجارب ایران در حوزه محافظت از کودکان در اینترنت از رئوس مذاکرات صورت گرفته بود. همینطور همکاری در زمینه طیف های فرکانسی از دیگر موضوع هایی بود که دو طرف پیرامون آن به بحث و بررسی پرداختند.

منبع:

1402/09/25
15:08:51
5.0 / 5
250
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد