هشدار به مشترکان مراقب شماره های خارجی باشید

هشدار به مشترکان مراقب شماره های خارجی باشید

توسعه دهندگان: به مشترکان تلفن همراه هشدار داده شده برای جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی در صورت مشاهده تماس ازدست رفته از مبدأ شماره های بین المللی ناشناس، از برقراری تماس مجدد با این شماره ها اجتناب کنند.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، در سالهای قبل مشکلی با نام «Wangiri Fraud» یا «Wangiri Scam» برای اپراتورها به وجود آمده است که در آن مهاجم یک سری شماره های ویژه یا پرمیوم (premium) تهیه و از آنها به طور رندوم به شماره های سرتاسر دنیا تماس هایی را برقرار و بلا فاصله قطع می کند تا یک تماس از دست رفته (Missed Call) در گوشی قربانی مشاهده شود.

کلاهبرداری در این روش اینگونه است که کلاهبرداران ابتدا یک تماس کوتاه با مشترک برقرار کرده و به سرعت قطع می کنند اما تعداد زیادی از مشترکان تلفن همراه عادت دارند بعد از هر تماس ناموفق، مبادرت به برقراری تماس با فرد تماس گیرنده کنند؛ به سبب آن که این تماس ها از سرشماره های بین المللی برقرار می شود، بمحض تماس هزینه های سنگینی به مشترک ایرانی تحمیل می شود.

در صورتی که قربانی به برقراری تماس مجدد (Call Back) با مهاجم اقدام نماید، یک پیام ضبط شده برای وی پخش شده و بدون این که فرد متوجه باشد درگیر قبوض بالا می شود؛ اغلب مهاجمان می کوشند با طرح موضوعات جذاب مانند برنده شدن مشتری در لاتاری و غیره قربانی را جهت صحبت بیش تر تشویق و هزینه بیش تری را به وی تحمیل کنند.

این نوع کلاهبرداری که ریشه چند ساله دارد، برای نخستین بار در سال ۲۰۱۳ در آمریکا ظاهر شد و بعد از آن طی سالیان، درحالی که خیلی از آمریکایی ها درگیر این کلاهبرداری شدند؛ شهرتی جهانی پیدا کرد و در کشورهایی مانند ایرلند، اسکاتلند و آلمان نیز گسترش یافت.

این تماس ها عمدتاً از کشورهای کوچک یا درحال توسعه منشأ می گیرد و می تواند از بوتسوانا، گینه و گویان نشأت گرفته است. نکته قابل توجه این است این کشورها دارای کدهایی هستند که به ترتیب با +۲۶۷، +۲۴۲۴ و +۵۹۲ شروع می شوند؛ البته این شماره ها ممکنست ازهر کجای جهان باشد، همانطور که در ایران هم با پیش شماره هایی همچون +۹۹۴ متعلق به کشور آذربایجان با مشترکان تماس گرفته شده است.

در همین رابطه اپراتور اول تلفن همراه باردیگر درباره ی این مساله به مشترکان خود هشدار داده و اعلام نموده است در صورت مشاهده تماس از طرف شماره های ناآشنا و نامتعارف از خارج از کشور، از برقراری تماس با آنها جداً خودداری کنید، چونکه تماس با این شماره ها می تواند هزینه زیادی را به شما تحمیل کند.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم بارها و طی سالهای قبل دراین زمینه هشدار داد درصورت مشاهده تماس ازدست رفته (missed call) به کدهای تماس در زمان تماس دقت کنید و در صورتیکه در زمان تماس روی صفحه گوشی به جز کدهای ۰۰۹۸ یا ۹۸+، کد دیگری شماره گیری شد، بلا فاصله تماس را قطع کرده و شماره را بررسی کنید.

صرف نظر از منشأ این تماس ها و کلاهبرداری که از داخل یا خارج از کشور هدایت می شود، سفارش می شود که کاربران بعد از برقراری هر تماس ناآشنای بین المللی و قطع مکالمه، نسبت به تماس باردیگر با شماره مذکور اجتناب کنند تا هزینه های سنگینی به آنها وارد نشود.

متاسفانه فردی که اینطور مورد کلاهبرداری قرار گرفته، ممکنست حتی تا آن زمان که قبض خودرا دریافت و خدمات پریمیوم را روی قبض مشاهده نکند، متوجه اتفاقی که برایش افتاده نشود، بدین سبب اگر از یک شماره ناشناخته بین المللی یا غیرمعمول یک تماس غیرمنتظره دریافت کردید، مراحل ساده ای وجود دارد که می توانید برای صیانت از خود در مقابل کلاهبرداری Wangiri انجام دهید.

اول این که به تماسهای غیرمنتظره از شماره های بین المللی یا غیرمعمول پاسخ ندهید، دیگر این که اگر از یک شماره بین المللی یا غیرمعمول، تماس ازدست رفته دریافت کردید، برای تماس باردیگر با آن شماره وسوسه نشوید؛ همین طور می توانید شماره های ناآشنای خارج از کشور و خدمات پریمیوم را مسدود کنید و این شماره ها را با اپراتور خود به اشتراک بگذارید تا بتوانند روی آنها تحقیق کنند.

منبع:

1402/09/14
09:12:30
5.0 / 5
219
تگهای خبر: آمریكا , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد