توسعه دهندگان
در گزارش توسعه دهندگان اعلام شد؛

اولویتهای معاونت علمی برای هوشمندسازی و توسعه فناوریهای ارتباطی

اولویتهای معاونت علمی برای هوشمندسازی و توسعه فناوریهای ارتباطی

به گزارش توسعه دهندگان، دبیر ستاد توسعه و فناوری های اتصال پذیری و ارتباطات اظهار داشت: بیش از 15 حوزه برای هوشمندسازی تصور می شود که از این میان توسعه خودرو های متصل و کشاورزی هوشمند در اولویت ما است.محمد کرباسی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه ستاد توسعه اتصال پذیری و ارتباطات در عرصه توسعه فناوری سه اولویت دارد اظهار داشت: یکی از اولویت های ستاد، توسعه فناوری های زیرساخت ارتباطی همچون ارتباطات سیار است که باید به سمت نسل پنجم (5G) البته مبتنی بر زیرساخت های نسل چهارم (4G) حرکت نماییم. در چهار یا پنج سال آینده باتوجه به روند پیشرفت تکنولوژی در سطح بین المللی و پیش بینی های بین المللی در این زمینه هدف ما این است که در لایه دسترسی رادیویی و لایه هسته بتوانیم به سمت نسل پنجم حرکت نماییم.
وی با اشاره به لزوم زمان بندی و سرمایه گذاری برای رسیدن به اهداف ستاد اظهار داشت: برنامه مشخص ما این است که از ظرفیت اپراتورها و وزارت ICT استفاده نمائیم یعنی از آنها بخواهیم در این زمینه ها سرمایه گذاری کنند و ما هم تسهیل کننده و تشویق کننده باشیم تا شرکت های دانش بنیان و مسئولان پژوهشی دانشگاهی فعالیتشان را در این فضا انجام دهند.
وی اشاره کرد: موضوع اپن لند (آزمایشگاه باز) هم یکی از حوزه هایی است که در توسعه 5G می تواند کمک کننده باشد برای اینکه با وجود چنین فضایی، نیاز نیست که راهکار توسعه فناوری را تنها از یک شرکت یا تامین کننده جویا باشیم و باتوجه به پروتکل هایی که در اپن لند وجود دارد می توانیم از توانمندی های داخلی کمک بگیریم و از خروج ارز تا جایی که امکان دارد جلوگیری نماییم.
کرباسی در ادامه به برنامه های ستاد برای افزایش سهم اقتصاد دیجیتال اشاره و اشاره کرد: فکر می کنم هر چقدر بتوانیم به سمت هوشمندسازی برویم و اتصال پذیری را در بخش های مختلف در صنایع و کشاورزی و بهداشت و… توسعه دهیم، زیرساخت بسیار خوبی برای اقتصاد دیجیتال فراهم و ماموریت ما نیز به انجام می رسد.
وی در ادامه درباب توسعه فناوری های در رابطه با ارتباطات اظهار داشت: هدف ما این است که در آینده نه چندان دور یعنی تا سه چهار سال آینده که به سمت نسل پنجم ارتباطات سیار می رویم در عرصه بومی سازی به نقطه ای رسیده باشیم که نهادهای حاکمیتی و اپراتورها مجاب شوند تا جای ممکن از ظرفیتهای داخلی بهره گیرند و این توانمند سازی و بومی سازی را به حداکثر ممکن برسانند.
کرباسی افزود: در عرصه اتصال پذیری بحث دیگری که مورد تاکید و هدف ما است اینترنت اشیا است که دنبال این هستیم که بتوانیم حوزه های مختلف کاربرد اینترنت اشیا را شناسایی نماییم که خوشبختانه مطالعات خوبی دراین زمینه انجام شده است.
کرباسی اضافه کرد: بیش از ۱۵ حوزه برای هوشمندسازی قابل تصور است که شامل شهر هوشمند، جاده هوشمند، کشاورزی هوشمند صنایع هوشمند و… می شود همچون اینها خودروی متصل و کشاورزی هوشمند است که این دو حوزه را بصورت مشخص در اولویت قرار دادیم و در صدد این هستیم که ظرفیتهای موجود در کشور را در این موضوعات و موانع قانونی آنها را شناسایی و نهادهای مرتبط را فعال نماییم تا در آینده نزدیک شاهد این باشیم که در این دو موضوع اتفاق مثبتی رقم بخورد. هر کدام از این حوزه ها اگر به نتیجه برسد می تواند از نظر اقتصادی، سلامت و صرفه جویی در مصرف سوخت مفید باشد.

1402/07/07
12:28:34
5.0 / 5
251
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد