دبیر ستاد هوش مصنوعی:

تا موضوع داده حل نشود هوش مصنوعی توسعه نمی یابد

تا موضوع داده حل نشود هوش مصنوعی توسعه نمی یابد

به گزارش توسعه دهندگان، دبیر ستاد توسعه هوش مصنوعی معاونت علمی با تاکید براینکه تا موضوع داده حل نشود هوش مصنوعی توسعه نمی یابد اظهار داشت: زیست بوم های داده باید راه اندازی شوند.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از مهر، رشاد حسینی در نشست خبری که امروز که در محل ساختمان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برگزار گردید، یکی از برنامه های ستاد را بحث داده های باز و راه اندازی اکوسیستم های داده عنوان نمود و اظهار داشت: بنا داریم در این جهت یک سری پروژه های کوچک و بعد پروژه های کلان تعریف نماییم تا اکوسیستم داده در کشور راه بیفتد. وزارت ارتباطات یکی از ارگان هایی است که دراین زمینه وارد شده و ما هدفمان این است که یک هم افزایی در ارتباط با این مساله با آنها داشته باشیم.
دبیر ستاد توسعه هوش مصنوعی معاونت علمی یکی دیگر از موضوعات و برنامه های این ستاد را تمرکز بر بحث مربوط به راه اندازی زیرساخت های محاسباتی در کشور بیان کرد و اضافه کرد: یکی از زیرساخت ها که هم اکنون نبودش در کشور احساس می شود، زیرساخت محاسباتی است.
حسینی تمرکز بر حوزه فناوری های نوظهور و اولویت دار، حوزه رباتیک و شرکت های فناور و صنایع بزرگ را از دیگر برنامه های ستاد برشمرد و اظهار داشت: بطور مثال هوشمندسازی در سورتینگ ها و اتوماسیون های تفکیک، نقش بزرگ و کمک کننده ای می توانند داشته باشند.
وی افزود: یکی دیگر از موضوعات مورد توجه ستاد، بحث فناوری های پردازش لبه است، بطور مثال پردازش های هوش مصنوعی روی گوشی و دوربین می تواند فناوری کارسازی برای کشور باشد.
دبیر ستاد توسعه هوش مصنوعی معاونت علمی با اشاره به این که یکی از اشکالات توسعه هوش مصنوعی در کشور، ضعیف بودن زیرساخت های هوش مصنوعی است، اظهار داشت: اگر زیرساخت ها فراهم باشد شرکتها به وجود آمده و رشد خواهند کرد. از طرف دیگر بحث مربوط به زیست بوم های داده باید راه اندازی شود تا سازمان ها، داده ها را به اشتراک گذارند. تا موضوع داده در کشور حل نشود توسعه هوش مصنوعی میسر نخواهد شد.
حسینی افزود: دو بحث زیرساختی مهم وجود دارد که نخست، زیرساخت داده است و در کنار آن، مباحث بیگ دیتا بسیار مهم و قابل توجه است، چونکه تکنولوژی های هوش مصنوعی عمدتا داده محور هستند. در بحث داده، قانون دوام موجود است که سال قبل تصویب شده و طبق آن دستگاهها داده ها را به اشتراک می گذارند. قانون دوام از طرف مجلس تصویب شده و شورای عالی فضای مجازی دستور پیگیری آنرا داده است.
دبیر ستاد توسعه هوش مصنوعی معاونت علمی حضور و دخالت انسان در پروسه تصمیم گیری را از رویکردها و برنامه های مهم ستاد عنوان نمود و اظهار داشت: در پروسه تصمیم گیری با هوش مصنوعی در بعضی موارد اطمینان ۱۰۰ درصدی وجود ندارد و نیاز به دخالت انسان در تصمیم سازی است که نمونه آن ثبت جرایم با دوربین های هوشمند است که بعضاً با خطاهایی مواجه می باشد.
حسینی در ادامه به وضعیت ایران در عرصه هوش مصنوعی اشاره نمود و اظهار داشت: وضعیت ایران در عرصه علم و دانشِ هوش مصنوعی خوب است و در رتبه ۱۴-۱۵ دنیا قرار داریم اما در عرصه محصولات و تکنولوژی هوش مصنوعی در جایگاه ۷۰-۸۰ قرار داریم که رتبه خوبی نیست و باید عقب ماندگی ها جبران شود. هم اکنون ۳-۴ مرجع در عرصه هوش مصنوعی کشورها را رتبه بندی می کند که ایران در آخرین رنکینگ Tortoise Media هیچ جایگاهی نداشت، با وجود این که از نظر نیروی انسانی وضعیت خوبی دارد و این مساله را از جایی متوجه می شویم، که این افراد مهاجرت می کنند و در بهترین دانشگاه های دنیا جذب می شوند. ایران در حوزه ی تکنولوژی های نرم افزاری در عرصه هوش مصنوعی توانمندی بالایی دارد.
وی با اشاره به تدوین سند ملی هوش مصنوعی اظهار داشت: این سند در ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت تدوین شده و هم اکنون به ستاد هوش مصنوعی ارجاع داده شده است. این سند ۴ هدف کلان، ۵ راهبرد اصلی، ۳۰ شاخص کلان، حدود ۱۴۰ اقدام و ۱۵۰ فعالیت یا پروژه و ۱۷۵ شاخص خرد دارد و هم اکنون این سند به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه و میزهای تخصصی جهت بررسی سند ذیل شورا تشکیل شده است. این سند بر طبق مطالعه اسناد سایر کشورها، اسناد بالادستی داخلی، مطالعات میدانی و مصاحبه با نخبگان تدوین شده است.


منبع:

1402/06/02
22:07:24
5.0 / 5
270
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد