اینترنت کودکان اقدام مهم دولت برای صیانت دربرابر صدمه ها

اینترنت کودکان اقدام مهم دولت برای صیانت دربرابر صدمه ها

به گزارش توسعه دهندگان، با افزایش استفاده عموم جامعه از اینترنت همچون کودکان بعنوان قشر صدمه پذیر، توجه به این حوزه هم از جانب دولت ها بیشتر شد؛ به علت همین اهمیت، طرح اینترنت کودکان توسط دولت سیزدهم و با هدف صیانت کودکان رونمایی گردید.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، کودکان یکی از صدمه پذیرترین اقشار شهروندان در مقابل صدمه های اینترنت هستند. صدمه هایی مانند آزارهای روحی و جسمی در فضای مجازی و یا حتی اساسا آگاهی زودتر از سن بلوغ نسبت به بعضی از مسائل در ارتباط با بزرگسالان که می تواند سبب بلوغ زودرس و حتی صدمه های روانی جدی در سالهای بزرگسالی شود؛ لازم است تا علاوه بر والدین، دولت ها هم وارد کار شوند و با تشکیل برخی بسترهای اختصاصی جهت استفاده کودکان از اینترنت زمینه کاهش آسیب پذیری این قشر صدمه پذیرتر جامعه را فراهم نمایند.

در ایران و در دولت های گذشته هم بر این مساله تاکید شده بود که اخلاق، اینترنت کودکان و آینده جوانان و حراست از آن مهم می باشد ازاین رو یکی از طرح هایی که برای کاهش آفات فضای مجازی در دستور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفت، اینترنت کودکان بود.

راه اندازی اینترنت ویژه کودکان چند سالی بود که توسط دولت ها و مسؤلان مطرح می شد؛ در این راستا، سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، از سال ۱۳۹۸ در دستور کار شورایعالی فضای مجازی قرار گرفت تا به واسطه آن، اینترنت کودکان از اینترنت عمومی جامعه مستقل شود و هم تولید محتوای گسترده ای مخصوص کودکان و نوجوانان در فضای اینترنت صورت گیرد و امکاناتی را در اختیار والدین و خانواده ها جهت کمک به فرزندانشان قرار دهد، درنهایت این سند در خرداد سال ۱۴۰۰ به تصویب شورایعالی فضای مجازی رسید.

مسئولان معتقد بودند هیچ جایی از دنیا پدر و مادرها، بچه ها را به این بی پناهی که ما آنها را در فضای مجازی رها می نماییم، رها نمی کنند. فضای مجازی فضای بسیار گسترده ای است که در کنار فرصت های بسیار، تهدیداتی هم دارد و در کل دنیا برای این تهدیدات چاره اندیشی شده است؛ ازاین رو برای پشتیبانی از کودکان در این فضا، ابزار کنترلی در اختیار خانواده ها قرار داده شد تا بتوانند از بچه های خود مراقبت کنند.

با شروع به کار دولت سیزدهم راه اندازی و اجرای این طرح به سبب اهمیت بالای آن و تاکید مسؤلان کشور تسریع یافت بگونه ای که یک سال بعد از شروع به کار دولت سیزدهم یعنی شهریورماه سال قبل اینترنت کودکان با حضور مسؤلان مهم کشوری همچون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی گردید.

در این راستا، با ورود به سایتی که اینترنت کودک معرفی شده خطاب به پدران و مادران گفته شده که با استفاده از چند روش می توانند دسترسی فرزندان خویش را به سایت های مختلف اینترنت مدیریت کنند. علاوه بر موارد گفته شده در بخشی از سایت به رده بندی یا فهرست سایت های اینترنتی اشاره شده که با ورود به این بخش چهار عنوان سایت با رنگ بندی سبز، سفید، زرد و نارنجی مشاهده می شود که هر کدام فهرستی از سایت های که برای دسترسی کودکان و نوجوانان مناسب هستند را دربردارند.

نکته قابل توجه اینست که با راه اندازی این سرویس (۴۵۶) سه امکان برای خانواده ها برای محافظت از کودکان در فضای مجازی فراهم می شود. نخست با شماره گیری #۴۵۶*، دوم از راه سایت و سوم از راه اپلیکیشن ۴۵۶ این امکان برای خانواده ها فراهم گشته است تا دسترسی کودکان و نوجوانان خود به اینترنت را متناسب با سن و شرایط هر کدام تعریف و مدیریت کنند. به این منظور چهار سطح دسترسی تعریف شده است که در چارچوب چهار رنگ تعریف شده است که فعلاً رنگ سبز (برای کودکان زیر ۵ سال) در اپراتورها فعال گشته است.

آنگونه که وزیر ارتباطات در رابطه با جزئیات این طرح گفته بود یک امکان دیگر و با انعطاف بیشتری در چارچوب اپلیکیشن فراهم شده است؛ در این حد که پدر و مادر می توانند انتخاب کنند چه سرویس، چه سایت و یا چه اپلیکیشینی برای کودکان فعال شود و برای هر کدام از اعضای خانواده می توانند سطح دسترسی ویژه در ارتباط با وی را تعریف کنند. کار دیگری هم که به مرور تکمیل می شود که نمونه آن هم در کشورهای اروپایی فعال گشته است فراهم کردن دسترسی ایمن به خدمات پایه و مهم مثل موتورهای جست وجو و دانشنامه ها است تا از راه آن کودک در معرض محتوای نامناسب قرار نگیرند که این خدمات در چارچوب سایت در دسترس مردم عزیز است.

وزیر ارتباطات تاکید کرد محافظت از کودکان در فضای مجازی راهبرد جدی ما در وزارت ارتباطات است و این اعتقاد را داریم که باید سرویسی که در اختیار کودکان قرار می گیرد، متفاوت باشد. البته سرویسی که امروز از آن رونمایی گردید، یک امکان اختیاری است و هیچ الزامی در استفاده از آن وجود ندارد و این سرویس تنها ابزاری است در اختیار خانواده ها که بتوانند حضور کودکان در فضای مجازی را مدیریت کنند.

حال با گذشت حدودا یک سال از رونمایی اینترنت کودکان به همت وزارت ارتباطات برپایه آخرین آمار اعلامی در اردیبهشت ماه یک میلیون نفر از این خدمت بهره برده اند اما یک جامعه بیشتر از ۱۶ میلیون دانش آموز وجود دارند. مسؤلان براین باورند هرچقدر استفاده بیشتر باشد، اشکالات کار مشخص تر و روز به روز بهتر خواهد بود.

سال گذشته هم سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی در جهت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات و با هدف ارتقای بهره برداری از فضای مجازی و صیانت از خردسالان، کودکان و نوجوانان تدوین و در نهایت به تصویب رسید. همچون اهداف اجرای طرح صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی میتوان به فراهم سازی فضای مجازی ویژه خردسالان، کودکان و نوجوانان در قالب فرهنگ اسلامی-ایرانی جهت استفاده مناسب از فضای مجازی و جلوگیری از صدمه های احتمالی آن اشاره نمود.
سیاست های کلان این سند عبارت است از توسعه محیط های صیانت شده بر بستر شبکه ملی اطلاعات ویژه خردسالان، کودکان و نوجوانان با محتوای متنوع و جذاب و قابلیت پاسخ گویی به نیاز های ضروری ارتباطی و محتوایی آنها، آگاه سازی، هشیارسازی، توانمندسازی اولیاء و مربیان و ایفای نقش محوری خانواده در هدایت و حمایت و مراقبت، رده بندی کلیه محتوا وخدمات متناسب با سن، جنسیت و خصوصیت های جسمی و فرهنگی و تأمین اطمینان و اعتماد.
توسعه همکاریهای بین المللی در حوزه فضای مجازی سالم، مفید و ایمن، مراقبت روانی و اجتماعی از خردسالان، کودکان و نوجوانان در مقابل صدمه های ناشی از فضای مجازی بخصوص افراد در معرض خطر و صدمه دیده هم از سایر موارد سیاست های کلان این سند اعلام شده است.

منبع:

1402/05/29
11:33:48
5.0 / 5
236
تگهای خبر: اینترنت , توسعه , خدمات , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد