معاونت علمی اعلام كرد؛

حمایت ستاد اقتصاد دانش بنیان دیجیتال از توسعه فناوری های نوظهور

حمایت ستاد اقتصاد دانش بنیان دیجیتال از توسعه فناوری های نوظهور

به گزارش توسعه دهندگان، ستاد اقتصاد دیجیتال همواره نقش پررنگی در توسعه کاربرد فناوری های نوظهور و رساندن این فناوری ها به مرحله تجاری سازی و درآمدزایی داشته و دارد.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، ستاد اقتصاد دانش بنیان دیجیتال به منظور تدوین سیاست ها و تعیین اولویتهای توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و با عنایت به اسناد مصوب این حوزه و خصوصاً سند چشم انداز بیست ساله کشور، ایجاد هماهنگی بین دستگاهی و همکاری در جهت تسریع در انجام طرح های کلان و فناورانه حوزه اقتصاد و هوشمندسازی کشور و توسعه کسب وکارهای این حوزه در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری تشکیل شده است.
ستاد اقتصاد دیجیتال یکی از ستادهای مهم و البته باسابقه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری است که همواره نقش پررنگی در توسعه کاربرد فناوری های نوظهور و رساندن این فناوری ها به مرحله تجاری سازی و درآمدزایی داشته و دارد.
ستاد اقتصاد دانش بنیان دیجیتال در جهت مأموریت های خود، خدمات مختلفی به صاحبان کسب وکارهای در رابطه با اقتصاد دیجیتال عرضه می دهد. خدماتی که از مرحله ایده و طرح تا اجرا و عملیاتی کردن ایده یا طرح را شامل می شود.
در این ستاد طرح یا ایده هایی که می تواند با کمک فناوری های نوظهور یکی از چالش های موجود صنایع و کسب و کارها را برطرف کند، بسیار مورد استقبال قرار می گیرد. همینطور اگر محصولی ساخته شده که مورد نیاز سازمان ها و صنایع کشور است ولی در مرحله بازار سازی و فروش به مشکل برخورده و یا در کاربرد پذیری محصول به علت خلاءهای قانونی و مقررات متناقض بن بستی پیش آمده است، ستاد اقتصاد دانش بنیان دیجیتال رسالت خود می داند که از این دست طرح ها، ایده ها و محصولات حمایت کند.
بر اساس اعلام این ستاد، یکی دیگر از کمک های ستاد اقتصاد دانش بنیان دیجیتال، نشان دادن راه ورود به بازارهای جهانی و فروش محصولات دانش بنیان به بازارهای هدف است. همینطور اگر شرکت دانش بنیانی دارید که در تأمین زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری برای توسعه محصول برپایه فناوری های نوظهور به مشکل بر خورده، این ستاد چاره مشکل خواهد بود.
ستاد اقتصاد دیجیتال دانش بنیان در نظر دارد تا از شرکتهای دانش بنیانی که یک مساله و چالش مشخص را از صنعت، ارگان و یا یک سازمانی با استفاده از فناوری هایی که این ستاد بعنوان اولویت حساب کرده است همانند اینترنت اشیا، بلاکچین، هوش مصنوعی و … و یا حوزه های اقتصاد پلتفرمی حل می کند، حمایت کند.
یکی از انواع این حمایت ها، عرضه تسهیلات کم بهره است. در این نوع حمایت، ستاد اقتصاد دانش بنیان دیجیتال با ورود به این حوزه عملاً ریسک توسعه فناوری را می پذیرد. از طرفی این ستاد می تواند تفاهمنامه سه جانبه ای بین شرکت دانش بنیان، صنعت مربوطه و خود ستاد ببند.
در این فرایند آن صنعت بعنوان بهره بردار نقش نظارت خواهد داشت تا دقیقا محصول منطبق بر نیاز تولید شود و شرکت دانش بنیان هم دقیقا محصول مورد نیاز را گسترش می دهد و فناوری را منطبق می کند. از طرفی ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال دانش بنیان هم حمایت مالی و فنی را انجام می دهد و نظارت می کند که آیا شرکت مذکور توانایی فنی تولید این محصول را دارد یا خیر.
علاوه بر این، ستاد اقتصاد دانش بنیان دیجیتال، به منظور پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان، بودجه ای در حوزه های سخت افزار برای عرضه خدمات GPU به شرکتهای دانش بنیان تا سقف مالی مشخص در نظر گرفته است.
ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال دانش بنیان در تلاش است تا با ایفای نقش تسهیل گری و حمایتی در زیست بوم فناوری های نوظهور اقتصاد دانش بنیان دیجیتال مسیر را برای توسعه این فناوری ها در کشور هموارتر کند.


منبع:

1402/05/24
08:00:35
5.0 / 5
249
تگهای خبر: اینترنت , بازار , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد