چه سایت هایی مشمول اینترنت نیم بها می شوند؟

چه سایت هایی مشمول اینترنت نیم بها می شوند؟

به گزارش توسعه دهندگان، به دنبال راه اندازی و پبشبرد شبکه ملی اطلاعات در جهت دسترسی مردم به اینترنت پرسرعت، تفکیک تعرفه اینترنت داخلی از بین المللی و به دنبال آن برخورداری برخی سرورهای داخلی از تخفیف ۵۰ درصدی در مقایسه با سایت های خارجی همچون مهم ترین مزیت های اجرای این طرح اعلام گردید.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، همزمان با افتتاح دولت سیزدهم شتاب بخشی به روند تکمیل و اجرای شبکه ملی اطلاعات هم بیشتر از پیش مورد توجه قرار گرفت، بگونه ای طرح شتاب بخشی به روند اجرای این شبکه از مهر سال ۱۴۰۰ آغاز و همچنان در مرحله اجرا قرار دارد و بنابر اعلام مسؤلان مقرر است تا آخر سال جاری به پیشرفت ۷۵ درصدی برسد.
در کنار مواردی مانند ایجاد زیرساخت لازم جهت پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات، بومی سازی دسترسی به اطلاعات، پیشگیری از خروج سرمایه ها و گردش منابع در داخل، کاهش هزینه سرویسهای اینترنتی، امکان مدیریت بر ترافیک میان اپراتورها، اتصال مستقیم اپراتورها به یکدیگر و افزایش کیفیت و سرعت دسترسی بین آنها، ایجاد یک نقطه مشترک در جهت ایجاد شبکه ملی اطلاعات و اشتراک گذاری بانکهای اطلاعاتی دستگاه ها، ایجاد بستر مناسب و امن برای شبکه توزیع محتوای داخلی و خارجی، امکان عرضه سرویس هایی نظیر آموزش مجازی، تلفن اینترنتی، فراهم کردن امکان عرضه محتوای داخلی و مدیریت هرچه بهتر توزیع محتوا و کاهش تقاضا جهت سرویس اینترنت و استفاده بهینه از پهنای باند بین الملل که جزو مهم ترین مزیت های ایجاد این شبکه عنوان شده است.
ارزان تر شدن اینترنت در شبکه اطلاعات شاید یکی دیگر از مهم ترین خصوصیت و مزیت این پروژه باشد. در واقع یکی از جنبه های مهم این طرح، بعد اقتصادی آن بوده که هم به نفع دولت و هم به نفع مردم است؛ در واقع همین که دیتاهای پرطرفدار مستقیما در شبکه داخلی به گردش دربیاید و یک مرتبه به خارج و داخل کشور برنگردد، به سود همه خواهد بود؛ در همین راستا برای سایت ها با سرورهای داخلی در مقایسه با وبسایت های خارجی، تخفیف ۵۰ درصدی در نظر گرفته شد و عرضه دهندگان خدمات اینترنتی از اینترنت ثابت و همراه مطابق مصوبه سازمان رگولاتوری ملزم به رعایت این مورد در محاسبه هزینه اینترنت برای کاربران شدند.
اما از همان ابتدا این که چه سایت هایی مشمول طرح مذکور می شوند، محل پرسش بود بنابران در ابتدا سازمان تنظیم مقررات ارتباطات همزمان با بهره برداری از فازهای اول و دوم، فهرستی از ۱۰۰ سایت پر ترافیک داخلی که سرورهای آنها در ایران قرار دارد را به اپراتورها و شرکتهای اینترنت عرضه کرد تا کاربران هنگام رفتن به این سایت ها تنها نصف هزینه را پرداخت کنند. مقرر شد این فهرست به مرور تکمیل شود.
در سال ۱۳۹۹ هم اعلام گردید لیستی بالغ بر ۲۰ هزار سایت با تعرفه یک دوم وجود دارد و سازمان فناوری اطلاعات هم سامانه ای دارد که آنجا اعلام می کنند آی پی باید داخلی باشد و سپس به اپراتور اعلام می شود که تعرفه را یک دوم کند.
کاربرانی که تمایل به شناسایی سایت هایی که مشمول این طرح می شوند دارند با رفتن به این لینک و با کلیک بر بخش تعرفه ترافیک سایت های داخلی(سایت های داخلی که مشمول ۵۰ درصد تخفیف در تعرفه می شوند) لیست سایت هارا مشاهده کنند.
منبع:

1402/05/14
09:13:01
5.0 / 5
392
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , خدمات , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد