الکامپ به وقت اضافه با تلخی قطع برق در افتتاحیه و حلاوت رونمایی از آخرین دستاوردهای فناورانه

الکامپ به وقت اضافه با تلخی قطع برق در افتتاحیه و حلاوت رونمایی از آخرین دستاوردهای فناورانه

به گزارش توسعه دهندگان، الکامپ ۱۴۰۲ هر چند که با قطع سه باره برق در مراسم افتتاحیه آغاز شد، ولی در ادامه با حضور ۱۸ شرکت خارجی و برگزاری جلسات B۲B با شرکتهای ایرانی و همینطور رونمایی از آخرین محصولات حوزه های فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی توانست مخاطبان زیادی را راهی این نمایشگاه کند و حتی به زمان اضافه هم کشید و پایان این نمایشگاه از روز ۷ تیر ماه به روز ۸ تیر موکول شد.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، نمایشگاه الکامپ از روز یکشنبه، ۴ تیرماه ۱۴۰۲ فعالیت خویش را با شعار «آینده بهتر برای اقتصاد دیجیتال» در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران در حالی شروع کرد که قطع برق در مراسم افتتاحیه آن حاشیه های زیادی را ایجاد کرد، بخصوص این که پس از قطع سه باره برق در سالن افتتاحیه، وزیر ارتباطات بعنوان میزبان این رویداد، مبادرت به ترک سالن کرد.
این افتتاحیه پر حاشیه با حضور دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، دکتر محمدصادق خیاطیان رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی بوده و قطعی برق در افتتاحیه الکامپ ۱۴۰۲ در حین سخنرانی رئیس صندوق نوآوری، باعث شد تا سخنرانی خیاطیان نیمه تمام رها شود.


اما تلخی این ماجرا باعث نشد که از شیرینی نمایشگاه بکاهد؛ چون که در خلال آن به قول دکتر دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی رئیس جمهور، ۵۰۰ شرکت دانش بنیان آخرین دستاوردهای خویش را در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات عرضه کردند.
حضور ۱۸ شرکت خارجی در خانه نوآوری نمایشگاه بین المللی در حاشیه نمایشگاه الکامپ به نشاط بیشتر این رویداد بزرگ فناوری در حوزه فناوری اطلاعات کمک کرد و زمینه ای برای برگزاری جلسات B۲B میان شرکتهای ایرانی و طرف های خارجی شد.
علاوه بر اینها با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، ۵۳ میهمان از ۸ کشور در چارچوب برگزاری غرفه و همینطور بازدید از نمایشگاه در بیست و ششمین دوره نمایشگاه الکامپ حاضر شدند.
شرکتهای حاضر در این نمایشگاه از کشورهای روسیه، چین، بوسنی و هرزگوین، ارمنستان، ترکیه، ازبکستان و سوریه هستند. ۱۸ شرکت خارجی در خانه نوآوری iHIT مستقر شدند و مبادرت به برگزاری غرفه کردند.

رونمایی از محصولات فناورانه
رونمایی های آخرین دستاوردهای فناوری بخش دیگری بود که باعث شد بازدیدکنندگان بیشتری را به سمت غرفه ها هدایت کند.
همچون این فناوری ها میتوان به این موارد اشاره کرد:
پایگاه داده ابری
پایگاه داده ابری (DBaaS) دستاورد یکی از شرکتهای فناور است که در حاشیه الکامپ ۱۴۰۲ رونمایی گردید.
پایگاه داده ابری یا همان دیتابیس ابری یک مدل رایانش ابری است که در آن عرضه دهنده خدمات ابری، پایگاه داده را برای کاربر بر روی بستر کلاود (Cloud) میزبانی و مدیریت می کند.
در DBaaS کاربران می توانند بدون احتیاج به مالکیت، نصب و یا مدیریت زیرساخت ها و نرم افزارهای زیربنایی، به یک پایگاه داده کاملا کاربردی دسترسی داشته باشند و از آن در توسعه محصولات نرم افزاری مورد نیاز استفاده نمایند.
دیتاسنتر ابری VDC
یکی دیگر از سرویسهای عرضه شده در نمایشگاه الکامپ ۱۴۰۲، سرویس دیتاسنتر ابری است که به منظور راه اندازی و مدیریت شبکه وسیع و گسترده ای از منابع مجازی شامل سرور ابری، شبکه، روتر، فایروال بعنوان یک زیرساخت دسترس پذیر و مقیاس پذیر بر روی بستر زیرساخت بعنوان سرویس (IaaS) پیاده سازی شده است.
در این سرویس، منابع سخت افزاری دارای سطح پایداری و قابلیت اطمینان با استانداردهای طراحی Tier IVهستند و ارتقاء و کاهش منابع سرورها در سرویس دیتاسنتر ابری به صورت خودکار و در لحظه از راه پرتال کاربران صورت می گیرد.
در این سرویس تمام فرآیندهای کنترلی شامل مدیریت سرورهای مجازی، شبکه، فایروال، VPN و Load Balancer از راه پرتال کاربران به صورت تجمیع شده در دسترس کاربر قرار می گیرد.
ربات خودروی خودران
پروژه ربات خودروی خودران، پروژه مشترک دانشگاه شهید بهشتی و همراه اول است که با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نمایشگاه الکامپ رونمایی گردید.


پروژه «ربات خودروی خودران» توسط لابراتوار رباتیک دانشکده مهندسی برق-الکترونیک و مخابرات دانشگاه شهید بهشتی و با حمایت و راهبری مرکز تحقیق و توسعه همراه اول اجرایی شده است.
این ربات یک خودروی خودران کامل در ابعاد یک دهم واقعی با قابلیت حفظ حرکت در میان خطوط جاده، تشخیص علایم راهنمایی و رانندگی، چراغ راهنمایی، موانع ساکن و متحرک، انجام پارک خودکار و مکان یابی است.
اولین تکنولوژی هوش مصنوعی حقوقی
بهره مندی هر فرد از مشاور یا وکیل حقوقی به صورت اختصاصی از راه ابزار هوش مصنوعی، محصولی است که در الکامپ ۱۴۰۲ رونمایی گردید.
فناوران این محصول توانسته اند با استفاده از جدید ترین تکنولوژی های روز جهان، امکان گفتگو از راه هوش مصنوعی را برای کاربران ایجاد کنند.
این محصول با بهره مندی از هوش مصنوعی و با استفاده از یک data-set اختصاصی، به سادگی و با ساده ترین زبان خدمات حقوقی را در اختیار کاربران قرار می دهد و مسیر پیدا کردن مناسب ترین چاره برای موضوعات حقوقی را به کاربران پیشنهاد می دهد.
معرفی نخستین مینی کامپیوتر
گروهی از مهندسان یکی از شرکتهای فعال در زمینه تولید مینی کامپیوتر و تین کلاینت های اداری و سازمانی، در نمایشگاه الکامپ ۱۴۰۲ از نخستین مینی کامپیوتر گیمینگ ایرانی رونمایی کردند.
این مینی کامپیوتر با پشتیبانی نسل ۱۲ و ۱۳ پردازنده های I۷ و I۵ و کارت گرافیک RTX۳۰۵۰ مناسب نیازهای مخاطبان گیمرها، برنامه نویسان و طراحان حرفه ای است.
خرید هوشمند با الگوریتم های بینایی
فناوران یکی از شرکت ها در نمایشگاه الکامپ مبادرت به معرفی محصول خود با عنوان سبد هوشمند پیکی کردند.
این سبد به نحوی طراحی شده تا استفاده از آن باعث افزایش سهولت و سرعت انجام خدمات به مشتریان فروشگاه ها و افزایش رضایت آنها شود. همچون مزایای این سبد هوشمند میتوان به عدم تداخل با فرآیند فعلی فروشگاه ها، نصب روی انواع سبدها، اتصال به انواع درگاه های پرداخت، تضمین امنیت خرید، اتصال به سامانه های مالی و انبار فروشگاه ها اشاره نمود.
سبد خرید امکان تجربه خرید برخط به صورت حضوری را برای مشتریان خود فراهم نموده و به صورت خودکار، با استفاده از دوربین های خود و یاری الگوریتم های بینایی و یادگیری ماشین، کالا را تشخیص داده و روی صفحه نمایش سبد مشتری نشان داده است. علاوه بر این، امکان توسعه و سفارشی سازی آن هم وجود دارد.
کلینیک نوآوری فینوداد
کلینیک نوآوری فینوداد در حاشیه دومین روز از برگزاری بیست وششمین دوره نمایشگاه الکامپ رونمایی گردید. این کلینیک به کسب و کارها برای ایجاد و ارتقای نوآوری در سازمان شان مشاوره و خدمات عرضه می دهد.
در واقع کلینیک نوآوری فینوداد با رویکرد تفکر طراحی، به دنبال حفظ پایداری کسب وکارهای نوپا، فعالیتهای کارآفرینانه در صحنه رقابت اقتصادی و توسعه فعالیتهای دانش مدار در واحدهای صنعتی و خدماتی به راه افتاده است.
این کلینیک یکی از حلقه های تکمیل کننده چرخه فناوری در کشور است که باید در کنار نهادهای موجود و هماهنگ با آنها در قالب سیاست های مصوب فعالیت کند.
کلینیک نوآوری فینوداد نقشه راه کسب و کارها برای نوآوری است که مراحل نوآوری سازمانی را به ترتیب از راه تعیین اهداف نوآوری، ارزیابی آمادگی نوآوری سازمان، منیج مارک صنعت، انتخاب راهکار نوآوری و پیاده سازی راهکار برای کسب و کارها را فراهم می آورد.
در این حوزه، کسب و کارها می توانند با رفتن به سایت کلینیک نوآوری فینوداد برای مشاوره مجانی در سایت ثبت نام کنند تا بعد از بررسی نیاز آنها از زیرساخت های نوآوری فینوداد استفاده نمایند.
وب سرویس (API)
گروهی از فناوران یکی از شرکت ها در الکامپ بیست وششم در جهت تکمیل سبد محصولات خود، از محصول جدیدی به نام وب سرویس (API)، رونمایی کرده اند. این محصول یک درگاه پرداخت اینترنتی امن و پایدار با ۶ شرکت عرضه دهنده خدمات پرداخت است.
وب سرویسهای این شرکت در ۶ حوزه احراز هویت، بانکی، خدماتی، تبدیل اطلاعات، بورس و بیمه عرضه شده است. با عرضه این محصول کسب و کارها می توانند با یک مرتبه دریافت زیرساخت این شرکت به صورت کاملا یکپارچه به مجموعه کاملی از خدمات مالی و پرداختی موردنیازشان همچون درگاه پرداخت اینترنتی، تسویه سریع، وب سرویس ها و چندین سرویس کاربردی دسترسی داشته باشند.
هم اکنون بیشتر از ۱۴۰۰۰ کسب و کار از درگاه پرداخت زیبال استفاده می نمایند و بیشتر از ۱۲۰ میلیون تراکنش با ارزشی بالغ بر ۹۰۰ هزار میلیاردریال با موفقیت توسط زیبال پردازش شده است.
چت بات های حج
همزمان با برگزاری نمایشگاه الکامپ ۲۰۲۳، چت بات حج توسط مرکز تحقیق و توسعه همراه اول توسعه یافته و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت. چت بات یک نرم افزار است که هدف آن تقلید مکالمه انسانی از راه تعاملات متنی یا صوتی و معمولاً آنلاین است.
زواری که با عنایت به مزایای ویژه سیم کارت های ایرانی در مقایسه با اپراتورهای عربستانی، سیم کارت همراه اول خویش را به این کشور برده اند، حالا می توانند در صورت بروز مشکل یا موردی خاص در ارتباط با سرویس رومینگ شان، مبادرت به ارتباط با چت بات طراحی شده توسط مرکز تحقیق و توسعه همراه اول کنند تا در کوتاهترین زمان ممکن به درخواست آنها رسیدگی شود.

بازدید هیات های خارجی الکامپ از مراکز علمی
میهمانان خارجی علاوه بر برگزاری جلسات با شرکتهای ایرانی از بعضی از مراکز علمی کشور بازدید نمودند. تعدادی از میهمانان خارجی نمایشگاه الکامپ با حضور در پارک فناوری پردیس، ضمن بازدید از شرکتهای عضو پارک با دستاوردهای آنها آشنا شدند.


در این بازدید که مهمانانی از کشورهای روسیه، چین، عراق، ازبکستان و سوریه حضور داشتند، توضیحاتی در مورد تأسیس پارک و فعالیتهای آن عرضه شد. بازدید از نمایشگاه دستاوردهای فناورانه پارک فناوری پردیس از دیگر برنامه های این بازدید بود.
همینطور این میهمانان با حضور در سه شرکت عضو پارک فناوری پردیس، از نزدیک با دستاوردهای آنها آشنا شدند.1402/04/09
14:01:49
5.0 / 5
344
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد