توسعه دهندگان
زارع پور خبرداد؛

سند توسعه هوش مصنوعی درحال تدوین است

سند توسعه هوش مصنوعی درحال تدوین است

به گزارش توسعه دهندگان، وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات اظهار داشت: متولی ایجاد قوانین در حوزه هوش مصنوعی، شورای عالی فضای مجازی است که بر روی سند توسعه هوش مصنوعی درحال کار هستند.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از مهر عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تقسیم کار درباره ی هوش مصنوعی در نهادهای مختلف دولت و متولی ایجاد قوانین پیرامون آن، توسط مرکز ملی فضای مجازی صورت می گیرد. این مرکز مدت هاست که روی سند توسعه هوش مصنوعی کار می کند.
به گفته عیسی زارع پور، در پژوهشگاه ارتباطات نیز از یک و نیم سال قبل روی نقشه راه هوش مصنوعی کار می شود.
زارع پور تاکید دارد: در برنامه هفتم توسعه، پرداختن به هوش مصنوعی جز تکالیف است و ارتباطات، هوشمندسازی و استفاده حداکثری از این فنآوری برای همه دستگاهها سفارش می شود.
وی اظهار امیدواری کرد که درنهایت تمام نهادهای حاکمیت با بهره گیری از هوش مصنوعی متحول شوند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همین طور اظهار داشت: امسال برمبنای برنامه یک میلیون گوشی اقتصادی زیر ۱۰۰ دلار تولید می شود و دراین زمینه با وزارت صمت درحال همکاری هستیم.
وی با تأکید بر توجه جدی به حوزه ارتباطات و هوشمند سازی در پیش نویس لایحه قانون برنامه هفتم توسعه اظهار داشت: یک فصل مجزا با عنوان شبکه ملی اطلاعات، ارتباطات و هوشمند سازی در این لایحه پیش بینی شده است و یکی از محورهای اصلی آن تکلیف به همه دستگاهها جهت استفاده حداکثری از ظرفیتهای ارتباطات و فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی برای ایجاد تحول در سازمان اجرائی کشور است.
زارع پور در بخش دیگری از این مصاحبه با اشاره به این که وزارت ارتباطات بدنبال بومی سازی پلت فرم های مورد نیاز مردم برای ارتباط مردم با مردم است، اشاره کرد: خوشبختانه با حمایت انجام شده و همت جوانان متخصصان پلت فرم های داخلی مشغول فعالیت و پاسخ به نیاز مردم هستند.
وزیر ارتباطات در پاسخ به سوال خبرنگاری درباب خبر خوش وزیر برای توسعه صنایع دستی، با اشاره به توسعه ارتباطات روستایی اشاره کرد: اینترنت را به همه روستاها توسعه می دهیم تا روستاییان عزیز بتوانند صنایع دستی و سوغات روستای خودرا بوسیله سکوهایی که به فعالیت مشغول اند به همه هموطنان عرضه کنند.
وی اضافه کرد: در ابتدای دولت حدود ۸۰ درصد روستاها به شبکه ارتباطی کشور متصل بودند و حدود ۷۵۰۰ روستا باقی مانده بود که با اقدامات فشرده ای که در این زمینه صورت گرفت در روز ۲۷ اردیبهشت همزمان با روز جهانی ارتباطات با حضور رییس جمهوری جشن اتصال ۴ هزارمین روستای جدید از شروع دولت را برگزار کردیم و بیش از سه هزار روستا باقیمانده است که تا پایان امسال همه روستاهای بالای بیست خانوار کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل می شوند.
زارع پور همین طور در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباب رویکرد وزارت ارتباطات برای توجه به مسائل زیست محیطی، یکی از مهم ترین مباحث در عرصه محیط زیست را الکترونیکی و هوشمند شدن خدمات دولت دانست که به کاهش سفرهای داخل شهری و برون شهری و کاهش مصرف سوخت و کاهش آلاینده ها منجر می شود و در این ارتباط اظهار داشت: در همین راستا در اتفاق بزرگی در سال قبل پنجره ملی خدمات دولت هوشمند افتتاح شد و بیش از ۹۵ درصد دستگاهها به آن متصل شدند و حدود نیمی از خدمات خودرا از این طریق ارائه دادند و امسال برنامه داریم تا همه خدمات دستگاهها از این طریق ارائه شود و ۲۰ درصد این خدمات بصورت هوشمند شود تا مردم بدون مراجعه حضوری و بدون نیاز به ارسال مدرک، خدمات مورد نیاز خودرا دریافت نمایند که غیر از حفظ کرامت و شأن مردم، کاهش سفرهای مردم را در پی دارد که منجر به بهبود وضعیت زیست محیطی می شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سوال دیگری پیرامون گسترش استفاده از هوش مصنوعی در دنیا اظهار داشت: شورای عالی فضای مجازی به عنوان مرجع تصمیم گیری در این زمینه روی تدوین سند توسعه هوش مصنوعی کار می کند و ما در وزارت ارتباطات از یک سال و نیم قبل مرکز توسعه هوش مصنوعی را در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی و یک نقشه راه ملی نیز برای توسعه هوش مصنوعی در کشور تدوین کردیم و در اختیار مراکز سیاستگذار و تصمیم گیر قرار دادیم که برمبنای آن همه دستگاه های مکلف هستند ظرفیتهای خود جهت استفاده از هوش مصنوعی برای هوشمندسازی ارائه خدمات را احصا کنند.
زارع پور در پاسخ به سوال دیگری با اشاره به همکاری وزارت ارتباطات و وزارت صنعت برای تولید گوشیهای داخلی اشاره کرد: دراین زمینه برنامه ای تدوین شده و امسال چند بازیگر جدید به حوزه تولید گوشیهای همراه داخل وارد می شوند و تولید گوشی همراه داخلی امسال جلوه دیگری پیدا خواهند کرد.
وی اضافه کرد: امسال برمبنای برنامه یک میلیون گوشی اقتصادی زیر ۱۰۰ دلار تولید می شود و دراین زمینه با وزارت صمت درحال همکاری هستیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همین طور اظهار داشت: برمبنای مصوبه دولت، وزارت صمت مکلف شده روی تجهیزاتی که غیر از گوشی همراه، سیستم عامل دارند از سیستم عامل مورد تأیید وزارت ارتباطات استفاده گردد.


منبع:

1402/03/19
13:30:03
5.0 / 5
339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد